Kiedy gryzienie staje się destrukcyjne

Published by
Czas czytania

Psy używają swojego pyska w taki sam sposób, w jaki my korzystamy z naszych rąk - jako narzędzia do eksploracji. Oznacza to, że badają wszystko, co ich interesuje, przeżuwając  i gryząc. Niestety, u niektórych psów to żucie staje się destrukcyjne i stanowi problem.
Dog and shoe

Dlaczego gryzą?

Większość szczeniąt gryzie podczas wymiany zębów mlecznych na stałe. W miarę starzenia się mogą gryźć coś, czym bawią się na co dzień lub z nudów lub instynktu żucia. Gryzienie może być spowodowane przebywaniem psa w nieznanym otoczeniu, cierpiącym z powodu lęku separacyjnego. Rozpoznanie, dlaczego pies gryzie, jest kluczem do zatrzymania tego zachowania.

Jeśli Twój Pies gryzie szeroką gamę przedmiotów w domu, niezależnie od tego, czy tam jesteś, czy nie, prawdopodobnie robi to z nudów. Twój Pies prawdopodobnie potrzebuje więcej zabawy, ćwiczeń fizycznych i aktywności, aby odciążyć trochę nadmiaru energii. Zapewnienie odpowiednich zabawek do gryzienia również może pomóc Twojemu psu wykorzenić jego niszczące zwyczaje.

Wymiana uzębienia

Jeśli Twój pies wymienia uzębienia z mlecznego na stałe musisz uzbroić się w cierpliwość. Jeśli to możliwe przekieruj jego uwagę na odpowiednie obiekty. Możesz spróbować podawać mrożone przekąski w formie popsicle lub zostaw zabawkę w zamrażarce, zanim podasz ją Swojemu psu. Zapewni to nie tylko dobrą zabawę, ale także przyniesie ukojenie dla zęby psa.

Niektóre psy gryzą na skutek lęku separacyjnego. Mogą gryźć lub drapać, starając się uciec z obszaru, w którym zostali. Mogą również gryźć nieodpowiednie przedmioty jako nerwową reakcję na Twoją nieobecność. Jest to prawdopodobnie najtrudniejszy rodzaj gryzienia, który można leczyć.  Psi behawiorysta użyje technik uspołecznienia, odczulania i przeciw-warunkowania, aby zwalczyć lęk separacyjny.


Timing is everything

W przypadku większości rodzajów żucia powinieneś pomóc swojemu psu przekierowując go do żucia na odpowiednich przedmiotach. Wybór odpowiedniego rodzaju zabawki do żucia dla Twojego psa to pierwszy krok. Nigdy nie dawaj mu niczego, co wygląda na coś, czego nie chcesz, żeby przeżuł. Jeśli dasz mu stare buty lub ubrania, nie będzie w stanie zrozumieć różnicy między nimi a rzeczami, których nie powinien przeżuwać.


W przypadku większości rodzajów gryzienia powinieneś pomóc Swojemu Psu przekierowując go do odpowiednich przedmiotach. Wybór odpowiedniego rodzaju zabawki do gryzienia dla Twojego psa to pierwszy krok. Nigdy nie dawaj mu niczego, co wygląda na coś, czego nie chcesz, żeby gryzł. Jeśli dasz mu stare buty lub ubrania, nie będzie w stanie zrozumieć różnicy między nimi a rzeczami, których nie powinien ruszać.

Zawsze możesz skonsultować się z lekarzem weterynarii. Będzie w stanie udzielić użytecznych porad i sugestii.

 

Artykuły powiązane

 • Dlaczego pies na mnie siada ? Pięć możliwych przyczyn

  Czy zadajesz sobie czasami pytanie „Dlaczego pies siada na mnie, skoro obok mnie jest bardzo wygodne wolne miejsce?” Czy jest to po prostu śmieszne, czy też istnieje poważny powód, dla którego pies siada lub kładzie się na Ciebie?
 • Czy psy rozumieją ludzi?

  Dog Sitting Next To Owner Using Laptop Są naszymi najbliższymi towarzyszami od tysięcy lat. Mieszkają z nami, pracują, a nawet zostały członkami naszych rodzin, ale czy rozumieją nasze słowa i emocje?
 • Pies zjada kał

  Zabrałeś psa na spacer, właśnie skończyłeś opowiadać sąsiadowi, jak grzecznie się na tym spacerze zachowywał i nagle widzisz, jak Twój pies zjada kał innego psa.
 • Pies, który kopie

  180680638 Jeżeli Twój pies powoli zamienia Twój ogród w powierzchnię Księżyca pełną wielu kopców i kraterów, nie popadaj w desperację, ponieważ pies, który kopie, robi to, co przychodzi mu zupełnie naturalnie.

Produkty powiązane