Kiedy gryzienie psa staje się destrukcyjne?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Psy używają swojego pyska w taki sam sposób, w jaki my korzystamy z naszych rąk - jako narzędzia do eksploracji. Oznacza to, że badają wszystko, co ich interesuje, przeżuwając  i gryząc. Niestety, u niektórych psów to żucie staje się destrukcyjne i stanowi problem.
Pies i but

Dlaczego gryzą?

Większość szczeniąt gryzie podczas wymiany zębów mlecznych na stałe. W miarę starzenia się mogą gryźć coś, czym bawią się na co dzień lub z nudów lub instynktu żucia. Gryzienie może być spowodowane przebywaniem psa w nieznanym otoczeniu, cierpiącym z powodu lęku separacyjnego. Rozpoznanie, dlaczego pies gryzie, jest kluczem do zatrzymania tego zachowania.

Jeśli Twój Pies gryzie szeroką gamę przedmiotów w domu, niezależnie od tego, czy tam jesteś, czy nie, prawdopodobnie robi to z nudów. Twój Pies prawdopodobnie potrzebuje więcej zabawy, ćwiczeń fizycznych i aktywności, aby odciążyć trochę nadmiaru energii. Zapewnienie odpowiednich zabawek do gryzienia również może pomóc Twojemu psu wykorzenić jego niszczące zwyczaje.

Wymiana uzębienia

Jeśli Twój pies wymienia uzębienia z mlecznego na stałe musisz uzbroić się w cierpliwość. Jeśli to możliwe przekieruj jego uwagę na odpowiednie obiekty. Możesz spróbować podawać mrożone przekąski w formie popsicle lub zostaw zabawkę w zamrażarce, zanim podasz ją Swojemu psu. Zapewni to nie tylko dobrą zabawę, ale także przyniesie ukojenie dla zęby psa.

Niektóre psy gryzą na skutek lęku separacyjnego. Mogą gryźć lub drapać, starając się uciec z obszaru, w którym zostali. Mogą również gryźć nieodpowiednie przedmioty jako nerwową reakcję na Twoją nieobecność. Jest to prawdopodobnie najtrudniejszy rodzaj gryzienia, który można leczyć.  Psi behawiorysta użyje technik uspołecznienia, odczulania i przeciw-warunkowania, aby zwalczyć lęk separacyjny.

Timing is everything

W przypadku większości rodzajów żucia powinieneś pomóc swojemu psu przekierowując go do żucia na odpowiednich przedmiotach. Wybór odpowiedniego rodzaju zabawki do żucia dla Twojego psa to pierwszy krok. Nigdy nie dawaj mu niczego, co wygląda na coś, czego nie chcesz, żeby przeżuł. Jeśli dasz mu stare buty lub ubrania, nie będzie w stanie zrozumieć różnicy między nimi a rzeczami, których nie powinien przeżuwać.

W przypadku większości rodzajów gryzienia powinieneś pomóc Swojemu Psu przekierowując go do odpowiednich przedmiotach. Wybór odpowiedniego rodzaju zabawki do gryzienia dla Twojego psa to pierwszy krok. Nigdy nie dawaj mu niczego, co wygląda na coś, czego nie chcesz, żeby gryzł. Jeśli dasz mu stare buty lub ubrania, nie będzie w stanie zrozumieć różnicy między nimi a rzeczami, których nie powinien ruszać.

Zawsze możesz skonsultować się z lekarzem weterynarii. Będzie w stanie udzielić użytecznych porad i sugestii.

Artykuły powiązane

 • Czym jest syndrom małego psa?

  A small white dog lays in its owners arms, with a bright and happy expression Poznaj przyczyny syndromu małego psa i dowiedz się, jak zapobiegać problemom behawioralnym u małych psów. Odkryj więcej porad behawioralnych i zdrowotnych na Hill's Pet Polska.
 • Czy mój pies lubi być głaskany?

  Czy Twój pies naprawdę lubi być głaskany? Jesteś nowym opiekunem szczenięcia? Sprawdź, gdzie psy lubią być głaskane najbardziej, oraz dowiedz się, których części ciała należy unikać podczas głaskania.
 • Mój pies przesypia całe dnie: Czy to jest normalne?

  Martwisz się, że Twój pies przesypia całe dnie? Dowiedz się, ile godzin pies powinien spać i dlaczego takie czynniki jak wiek mają wpływ na jego nawyki związane ze snem.
 • Nauka o psie i jego zachowaniu

  Odkryj, w jaki sposób nauka o psach daje nam coraz więcej informacji na temat wewnętrznego funkcjonowania naszych najlepszych futrzanych przyjaciół.

Produkty powiązane