Co mogę zrobić z nadwagą mojego psa?

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Podobnie jak ludzie, psy łatwo przybierają na wadze. Niestety, psy z nadwagą żyją krócej, a ich życie jest bardziej nieszczęśliwe. Są one również bardziej podatne na szereg schorzeń, takich jak cukrzyca, choroby skóry i zapalenie stawów. Zachowanie szczupłej i zgrabnej sylwetki jest więc ważne dla utrzymania ogólnego zdrowia fizycznego psa, podobnie jak zabawa, spacery i czas spędzony z Tobą.

Nie wstydź się zapytać lekarza weterynarii o wagę swojego psa. W dzisiejszych czasach to naprawdę częsty przypadek, a lekarz weterynarii z pewnością będzie wolał pomóc psu z nadwagą wrócić do zdrowia, niż zignorować ten problem.

Psy z nadwagą - na co zwracać uwagę

Określenie, czy pies ma nadwagę, może być trudne z racji tego, że psy bardzo się różnią pod względem wielkości i kształtu. Głaszcząc psa, powinieneś móc dość łatwo wyczuć jego żebra, łopatki i kości biodrowe. Kiedy ciało psa jest wyprostowane, np. podczas skakania, jego żebra powinny być widoczne. Kiedy patrzysz na psa z góry, powinien on mieć wyraźnie zarysowaną talię przed biodrami.

U niektórych szerszych i bardziej umięśnionych ras nadwaga może nie być zauważalna. Lekarz weterynarii będzie w stanie dokonać dokładnej oceny masy ciała oraz sprawności fizycznej i określić, czy pies ma nadwagę i z jakiego powodu. 

Większość psów ma nadwagę z powodu przekarmiania i nietrudno zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Szybko zauważamy, że smakołyki uszczęśliwiają psy i często dajemy im je w nagrodę podczas treningu.

Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o odżywianiu pozwalającym kontrolować wagę psa.

Samo zmniejszenie ilości podawanego pokarmu może być niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do niedoboru składników odżywczych takich jak witaminy i białko. Twój pies może też czuć się głodny, co oznacza, że będzie miał większą skłonność do żebrania. Lekarz weterynarii może zalecić podawanie psu większej ilości doskonale zbilansowanej karmy niskokalorycznej, żeby pies tracił na wadze w sposób bezpieczny i skuteczny. Niektóre diety odchudzające zawierają nawet określone składniki, które mogą wpłynąć na metabolizm psa i sprawić, że zamiast gromadzić tłuszcz, będzie on go spalał.

Kilka wskazówek dotyczących kontroli wagi u Twojego psa 

Lekarz weterynarii jest najlepszą osobą, by pomóc Ci ustalić zdrowy program żywieniowy dla psa z nadwagą. Poniższe wskazówki też mogą pomóc:

  • Pamiętaj, że zalecenia żywieniowe na opakowaniach karmy są przewidziane dla psów o idealnej masie ciała, ale mogą one nie być dostosowane do aktualnej wagi Twojego psa! Jeśli nie jesteś pewny, czy waga Twojego psa jest właściwa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. 
  • Rozdzielenie dziennej porcji karmy na trzy lub cztery posiłki pomoże psu czuć się sytym przez cały dzień. Pamiętaj, że na początku szczenięta potrzebują czterech posiłków dziennie, niezależnie od tego, czy mają idealną przewidzianą dla siebie wagę, czy nie.
  • Twój pies bez wątpienia uwielbia jedzenie ze stołu, ale dokarmianie go może szybko doprowadzić do spożywania nadmiernej ilości kalorii i przyrostu masy ciała. Dawanie psu jedzenia przy stole może też doprowadzić do nadmiernego żebrania.
  • Nie przesadzaj ze smakołykami. Większość z nich jest opracowana tak, by były wyjątkowo smaczne, ale zawierają one też dodatkowe kalorie. Pamiętaj, że kalorie ze smakołyków także wliczają się do dziennego spożycia kalorii i nie powinny przekraczać 10% całkowitej ilości kalorii spożywanych przez psa w ciągu dnia.
  • Psy są zwykle obdarzone szóstym zmysłem i potrafią wywęszyć hojnego dawcę przysmaków! Jeśli to konieczne, poproś sąsiadów i rodzinę o niepodawanie psu smakołyków.
  • Zapewniaj psu co najmniej dwa długie spacery dziennie. Pomoże to pobudzić jego metabolizm i zmniejszyć jego apetyt.
  • Twój pies może potrzebować specjalnej karmy pozwalającej kontrolować wagę. Nawet jeśli Twój pies woli starą karmę, konsekwentnie podawaj mu nową karmę, do której z biegiem czasu się przyzwyczai. Dbaj o to, żeby pies zawsze miał dużo świeżej wody.

Twój lekarz weterynarii jest ekspertem w dziedzinie żywienia zwierząt i powinieneś się z nim skonsultować przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w programie żywieniowym psa. Podczas następnej wizyty poproś o darmowe zważenie psa, żeby sprawdzić, czy ma nadwagę. Jeśli tak, lekarz weterynarii pomoże Ci określić co zrobić, żeby Twój pies był zdrowy i szczęśliwy.

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS

 

Powiązane artykuły

  • Jak alergie pokarmowe mogą wpłynąć na Twojego psa

    Dogs running Poznaj znaki ostrzegawcze, objawy i sposoby leczenia nietolerancji pokarmowej i alergii pokarmowych u psów oraz ich wpływ na Twojego pupila.
  • Problemy skórne u psów

    Dogs running Dowiedz się jakie są znaki ostrzegawcze, objawy i sposoby leczenia alergicznego zapalenia skóry i innych chorób skóry u psów.
  • Czy Twój pies jest w dobrej kondycji?

    Dogs running Jak rozpoznać, czy Twój pies ma nadwagę? Po pierwsze, lekarz weterynarii waży psa podczas regularnych wizyt kontrolnych. Między wizytami kontrolnymi połóż dłonie na żebrach psa. Czy są one trudne lub niemożliwe do wyczucia? Jeśli tak, Twój pies ma prawdopodobnie nadwagę.
  • Przebieg ciąży u psów

    "Poznaj wskazówki dotyczące przebiegu ciąży u suk oraz o jej przygotowaniach do nowego miotu. Wiesz jakie są objawy zbliżającego się porodu? Sprawdź! "

Powiązane produkty