Zbyt wysoka temperatura ciała kota podczas upałów

Published by
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Czy mieszkasz ze swoim pupilem w regionie, w którym lata są gorące? Jeśli nie masz klimatyzacji, możesz obawiać się wystąpienia wyczerpania cieplnego u Twojego kota. Pewnie zadajesz sobie wiele pytań: Co się stanie, gdy zostawię kota samego w ciągu dnia? Czy mój kot się spoci, czy będzie cierpieć?

Na szczęście jest kilka kroków, które możesz podjąć, aby utrzymać w domu temperaturę wystarczająco niską dla Twojego futrzanego przyjaciela.

Cat drinks water from a bucket and licks his nose

Uff, jak gorąco tego lata dla kociaka

Kiedy temperatury zaczynają wzrastać, Twój kot może sobie z tym radzić dużo lepiej, niż Ci się wydaje: według artykułu w gazecie „Washington Post”, kot utrzymuje swoją średnią temperaturę ciała w okolicach dość wysokich 38,8 stopni Celsjusza. Ponieważ przodkowie kotów ewoluowali na pustyni, Twój pupil potrafi również pozyskiwać większość potrzebnej wody z pożywienia.

Nie oznacza to jednak, że będzie bezpieczny i będzie czuć się dobrze zamknięty w ciepłym domu. Koty nie potrafią się pocić jak ludzie. Zamiast tego Twój mruczący towarzysz musi stale uwalniać ciepło, kładąc się na chłodnych powierzchniach, dysząc i pijąc zimną wodę.

Zapewnij komfort termiczny swojemu kotu, przygotowując dom na kilka sposobów:

  • Woda, wszędzie woda: Ponieważ woda latem paruje szybciej, a kot może nie mieć ochoty na jej szukanie po domu, dobrze jest ustawić kilka misek z zimną wodą w wielu miejscach w domu. Jeśli mieszkasz w domu piętrowym, postaw miskę na każdym piętrze. Ustawienie misek pod krzesłami, w miejscu chronionym przed światłem słonecznym i z dala od karmy może uczynić je atrakcyjniejszymi dla kota. Możesz nawet na noc wstawić kilka pustych misek do zamrażarki i napełnić je rano, co pomoże dłużej utrzymać niską temperaturę wody.
  • Domowy kompres chłodzący: Pozostaw własnej roboty kompres chłodzący w miejscu, w którym kot lubi sobie poleżeć. Jeśli kotu zrobi się za gorąco, zamarznięta butelka wody owinięta w ręcznik będzie doskonałym towarzyszem popołudniowej drzemki. (Pamiętaj tylko, aby włożyć ją z powrotem do zamrażarki po powrocie do domu). Nigdy nie pozostawiaj kota samego z kompresem chłodzącym dostępnym w sprzedaży, ponieważ zawarte w nim środki chemiczne mogą być dla niego niebezpieczne, jeśli kompres pęknie lub zacznie przeciekać.
  • Zasłoń zasłony: Zaciemniając kilka pomieszczeń możesz ograniczyć ilość światła słonecznego i ciepła przedostającego się do domu w ciągu dnia. Nie tylko Twój koci przyjaciel podziękuje Ci za cień, ale i Ciebie nie uderzy fala gorąca zaraz po otwarciu drzwi.
  • Pozostaw włączony wentylator: Mały wentylator lub dwa umieszczone w odpowiednich miejscach mogą wzmocnić przepływ powietrza i pomóc kotu w zmniejszeniu temperatury ciała w ciągu dnia. Możesz również rozważyć zastosowanie wyłącznika czasowego wentylatora, jeśli nie chcesz, by pracował cały dzień.
  • Zrób kotu zimną jaskinię: Koty uwielbiają chłodzić się pod meblami, dlatego rozważ postawienie łóżka na podstawkach, aby kot miał dość miejsca na relaks i wygodny sen. Możesz również położyć długi obrus na stole kuchennym, aby stworzyć kotu przewiewne schronienie na chłodnych płytkach ceramicznych lub chłodnej drewnianej podłodze.

Porady dotyczące bezpieczeństwa

Koty potrzebują wody i świeżego powietrza, aby się chłodzić, ale więcej nie zawsze oznacza lepiej. Dopilnuj, aby kot nie miał dostępu do dużych zbiorników z wodą, np. wanny, ani basenów. Nigdy nie pozostawiaj napełnionej wodą wanny ani dużych misek lub wiader z wodą dla kota, ponieważ kot mógłby się w nich utopić. Jeśli masz basen, dopilnuj, aby kot nie miał do niego dostępu pod Twoją nieobecność.

Musisz również uważać i nie pozostawiać szeroko otwartych okien. Ponieważ koty potrafią odepchnąć osłony i uciec albo ciężkie okno może się nagle zamknąć i je przytrzasnąć, nie powinieneś również pozostawiać ciężkich lub znajdujących się blisko podłogi okien otwartych, gdy nie ma Cię w domu. Pozostaw jednak uchylone co najmniej jedno okno, do którego kot nie dotrze, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza. Zasłonięcie otwartego małego okna wentylatorem również może pomóc w zapewnieniu przepływu powietrza, jednocześnie wybijając kotu z głowy głupie pomysły.

Orange cat lying on a blue tile floor sleeping.

Wyczerpanie cieplne u kotów: Znaki ostrzegawcze

Nawet jeśli robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby zapewnić ochłodę swojemu kociakowi, nadal może wystąpić u niego wyczerpanie cieplne. Koci udar cieplny występuje częściej u pewnych ras niż u innych. Ponieważ koty perskie i inne koty o płaskich pyszczkach nie potrafią dyszeć równie dobrze jak koty innych ras, jest im trudniej w naturalny sposób obniżać temperaturę ciała i są one bardziej narażone na wyczerpanie cieplne według serwisu „Preventive Vet”.

Jeśli zauważysz, że kot nadmierne dyszy, ma przyspieszony puls, zapadnięte oczy lub w kuwecie nie ma moczu lub jest go bardzo mało, może być odwodniony i cierpieć na wyczerpanie cieplne. Sprawdź jego poziom nawodnienia, delikatnie ściskając fałd skóry między szyją a ramionami: Czy skóra tworzy „namiot” i pozostaje w takiej pozycji? Czy skóra powoli powraca do stanu wyjściowego? Jeśli tak, kot jest pewnie odwodniony i należy go niezwłocznie zawieść do weterynarza. Konieczne może być dożylne podanie płynów, zanim jego stan się za bardzo pogorszy.

Amerykańskie Stowarzyszenie Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt (ASPCA) zaleca, aby uważnie monitorować występowanie objawów wyczerpania cieplnego u kotów o bardzo płaskich pyszczkach oraz kotów starszych, otyłych lub cierpiących na schorzenia płuc lub serca. Jeśli Twój kot zalicza się do jednej z powyższych kategorii i starasz się zapewnić mu ochłodę bez klimatyzacji, dobrze jest porozmawiać o tym z weterynarzem. Gdy słupek rtęci się podnosi, najważniejsze by pamiętać o działaniu proaktywnym i o uważnym obserwowaniu kota, co pozwoli na szybkie zauważenie objawów wyczerpania cieplnego i ich usunięcie.

Biogram autorki

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger jest właścicielką zwierząt, która z przyjemnością dzieli swój dom z futrzanymi pupilami, dwojgiem dzieci i mężem. Chrissie lubi spędzać czas z wszystkimi członkami rodziny, kiedy akurat nie naucza, nie pisze i nie prowadzi bloga. Autorka stara się pisać artykuły pomagające właścicielom zwierząt prowadzić bardziej aktywne i znaczące życie ze swoimi pupilami.

Related Articles

Related products