Czyszczenie łap psa: Przydatne wskazówki

Opublikowany przez Erin Ollila
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Wiesz, że Twój pies wymaga regularnej pielęgnacji, ale czy wiesz, że czyszczenie jego łap jest ważną częścią rutyny pielęgnacyjnej?

Kiedy wychodzi na spacer lub bawi się w ogrodzie, łapy psa są narażone na kontakt z szorstką powierzchnią, mokrym podłożem, brudem i zanieczyszczeniami. Te urocze, małe poduszeczki na łapach psa pomagają chronić je przed uderzeniami, ekstremalnymi temperaturami i nierównym terenem, ale nadal ważne jest, aby utrzymywać łapy psa w jak najlepszym stanie. Jeśli czyszczenie łap nie jest jeszcze częścią Twojej codziennej pielęgnacji psa, oto jak zacząć.

Jak często należy czyścić łapy psa?

W przeciwieństwie do kąpieli psa, którą UK Kennel Club zaleca co kilka miesięcy, nie ma konkretnych wytycznych dotyczących tego, jak często powinno się czyścić psie łapy. Rozważ jednak regularne sprawdzanie łap swojego psa. W zależności od poziomu aktywności fizycznej i pory roku (ostre lato i zima mogą być trudne dla łap Twojego pupila), możesz dostosować harmonogram do potrzeb swojego psa. Jeśli, na przykład, często zabierasz psa na piesze wycieczki, być może będzie trzeba sprawdzać i myć jego łapy po każdym spacerze. Z drugiej strony, pies, który większość czasu spędza w domu i chodzi tylko na lekkie, okoliczne spacery, może potrzebować czyszczenia tylko wtedy, kiedy jest zła pogoda, a jego łapy są brudne lub mokre.

Zbliżenie na łapę szczeniaka rasy beagle.

Przygotowanie do czyszczenia łap psa

Zanieczyszczenia często zakleszczają się między opuszkami łap lub w paznokciach, dlatego ważne jest, aby przed umyciem sprawdzić łapy psa. 

Szukaj wszystkiego, co nie powinno znajdować się na łapie psa, np. kolców, pozostałości roślin i kleszczy, drobnych odłamków szkła, muszelek lub innych materiałów. Należy też poszukać drzazg lub innych przedmiotów wbitych w paznokcie lub opuszki łap psa. Jeśli coś znajdziesz, usuń to ostrożnie.

Następnie, jeśli masz psa średnio- lub długowłosego, poświęć chwilę na przycięcie sierści na spodzie łap. Pomoże to zapobiec matowieniu łap, przywieraniu brudu i umożliwi psu utrzymanie łap w czystości. Sierść powinna wychodzić mniej więcej na długość opuszków.

Czyszczenie łap psa

Jeśli kąpiesz swojego psa, z pewnością doskonale poradzisz sobie też z czyszczeniem jego łap. Po sprawdzeniu łap i przycięciu sierści, zmocz łapy, przemyj je łagodnym szamponem dla psów i następnie spłucz. Nie zapomnij mieć w pobliżu ręcznika w celu osuszenia łap swojego pupila, aby się nie ślizgał i nie zostawiał mokrych śladów w całym domu.

Jeśli chcesz wykonać rutynowe czyszczenie łap psa po szybkim spacerze, po prostu delikatnie przetrzyj je ściereczką i wodą. Jeśli chcesz używać chusteczek, magazyn Dogs Monthly zaleca używanie tylko takich, które są bezzapachowe i wykonane z naturalnych składników, bez alkoholu i ostrych środków czyszczących. Ze względów bezpieczeństwa wybieraj chusteczki przeznaczone specjalnie dla psów lub poproś swojego weterynarza o rekomendację. 

Nie zapomnij przyciąć psu pazurów i wilczych pazurów (dodatkowe pazury po bokach łap), jeśli jest taka potrzeba. Pazury powinny kończyć się tuż przed dotknięciem powierzchni, a podczas spaceru nie powinno być słychać klikania. Animal Trust ostrzega, że prawidłowe obcinanie pazurów u psa może być trudne, więc jeśli nie czujesz się pewnie, wykonując tę czynność samodzielnie, poproś profesjonalnego groomera lub swojego lekarza weterynarii, aby zrobił to podczas następnej wizyty.

Czyszczenie łap psa to tylko jeden mały aspekt bycia psim opiekunem. Jest to też świetna okazja do budowania więzi z psem i przypominania mu, że zawsze będziesz się nim opiekował.

Informacja o autorce

Erin Ollila

Erin Ollila jest entuzjastką zwierząt domowych, która wierzy w moc słów i w to, jak przekaz może informować, a nawet ukierunkować odbiorców, do których jest skierowany. Jej teksty można znaleźć w internecie i w prasie. Są to wywiady, ghostwriting, wpisy na blogach i kreatywna literatura faktu. Erin jest maniaczką SEO i wszystkiego, co jest związane z mediami społecznościowymi. Ukończyła Fairfield University z tytułem magistra sztuk pięknych w dziedzinie kreatywnego pisania. Skontaktuj się z nią na Twitterze @ReinventingErin lub dowiedz się więcej o niej na http://erinollila.com.


Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły

Powiązane produkty