Kąpiel kota: przewodnik dla rodziny zastępczej
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Koty, zwłaszcza ciekawskie kocięta, mogą znaleźć się w różnego rodzaju brudnych i śmierdzących sytuacjach, gdy badają swoje otoczenie. Mają też dobrze znaną niechęć do wody. Choć z pewnością prawdą jest, że koty doskonale pielęgnują skórę, to w niektórych śmierdzących i lepkich przypadkach kąpiel kota może okazać się konieczna. Może również pomóc kotom w utrzymaniu zdrowej sierści i zdrowej skóry.
Niezależnie od tego, czy chcesz go rozpieszczać, czy oczyścić po ostatniej przygodzie, pamiętaj, aby najpierw zebrać te materiały i dowiedzieć się, jak kąpać kota, aby przygotować się na pozytywne wrażenia z kąpieli dla Was obojga.
1. Pomoc opiekuna kota
Choć może nie myślisz o drugiej osobie jako o elemencie niezbędnym na Twojej liście potrzeb, nie lekceważ siły asystenta. Zwrócenie się do zaufanego przyjaciela lub członka rodziny o pomoc może być dobrym pomysłem, zwłaszcza że trzymanie czterech łap w dwóch rękach może być nie lada wyzwaniem. Z oczywistych względów najlepszy jest inny miłośnik kotów, który wie, jak właściwie obchodzić się z kotem.
2. Szczotkowanie przed czasem
Regularne szczotkowanie kota może pomóc w utrzymaniu jego sierści w czystości, ale może być również pomocne przed kąpielą, aby usunąć nadmiar brudu i kołtuny. Nigdy nie próbuj wycinać zmatowiałej sierści nożyczkami, ponieważ ryzykujesz skaleczenie swojego futrzanego przyjaciela.
3. Miej pod ręką ręczniki
Do owinięcia kota po kąpieli potrzebny będzie jeden duży ręcznik kąpielowy, ale nigdy nie zaszkodzi mieć pod ręką dodatkowe ręczniki na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.
4. Dobór szamponu
Szeroki wybór szamponów dla kotów można znaleźć w lokalnych sklepach detalicznych lub w Internecie. Czytaj uważnie etykiety składników i, jak radzi VetStreet, nie kupuj szamponu przeznaczonego dla psów lub ludzi, ponieważ może on podrażnić sierść i skórę Twojego kociaka. Niektóre szampony dla kotów nie wymagają użycia wody, ale najpierw zapytaj lekarza weterynarii, aby upewnić się, że taki rodzaj środka czyszczącego jest odpowiedni dla Twojego kota i że nie ma on alergii na żaden ze składników.
5. Smakołyki mogą pomóc
Dobrym pomysłem może być posiadanie pod ręką ulubionej karmy lub specjalnej nagrody, którą można nagrodzić za współpracę w czasie kąpieli.
Niech rozpocznie się kąpiel
Mając w zasięgu ręki odpowiedni sprzęt, można rozpocząć proces kąpieli. Najlepsza jest wanna lub duża umywalka z delikatną dyszą natryskową. Jeśli nie masz rozpylacza, możesz użyć nietłukącego się kubka. Zacznij od umieszczenia rośliny w wodzie o głębokości od 2 do 5 cali. Zawsze używaj letniej wody i dokładnie przestrzegaj zaleceń dotyczących szamponu. Delikatnie zmocz i umyj kota, zaczynając od jego twarzy, omijając oczy, uszy i nos. Do mycia ciała możesz użyć palców. Po namydleniu delikatnie, ale dokładnie spłucz pupila letnią wodą (jeśli nie masz spryskiwacza, użyj trzeciej czystej ściereczki do spłukiwania). Spłucz cały szampon (ponownie, trzymając się z dala od oczu, uszu i nosa), aby uniknąć podrażnień. Kot będzie się potem długo czesać, a nie chcesz przecież, aby zlizywał resztki szamponu.
Po kąpieli zawiń kota w puszysty ręcznik i osusz go, zwłaszcza łapy (nie chcesz przecież mieć mokrych odcisków kota w całym domu), na tyle, na ile on Ci pozwoli. Oboje zasługujecie na nagrodę po kąpieli kota, więc przygotuj kilka kawałków jego ulubionej karmy, aby podziękować mu za współpracę, i daj mu przestrzeń – prawdopodobnie nie będzie chciał od razu wtulić się w Twoje kolana. Pozwól kotu, aby zbliżył się do Ciebie, gdy będzie gotowy.
Dzięki cierpliwości, zaufaniu i wytrwałości możesz bez większych problemów włączyć kąpiel do rutyny pielęgnacyjnej swojego kota. Skuteczne kąpanie kota to nie tylko mit. Teraz masz do dyspozycji materiały i wskazówki, jak dobrze umyć swojego kociego przyjaciela, aby był czysty i lśniący! Pamiętaj jednak, że kąpiel kota nie musi być czynnością wykonywaną regularnie, tak jak w przypadku psów. Ponieważ koty są doskonałymi groomersami, skrupulatnie czyszczą się same, kąpiel kota będzie konieczna tylko w niefortunnych (i śmierdzących) sytuacjach, na przykład gdy będzie miał bliskie spotkanie ze skunksem.
Źródło zdjęć: Flickr
Informacja o autorce
Christine O'Brien
Christine O'Brien jest pisarką, mamą i wieloletnią kocią matką, której domem rządzą dwa koty rasy rosyjskiej niebieskiej. Jej prace pojawiają się także na portalach Care.com, What to Expect oraz Fit Pregnancy, gdzie pisze o zwierzętach domowych, ciąży i życiu rodzinnym. Znajdź jej profil i śledź ją na Instagramie i Twitterze @brovelliobrien