Jak zadbać o kota? Postaw na szczotkowanie sierści, kąpiel i obcinanie pazurów

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Koty są bardzo czystymi zwierzętami, ale nawet najbardziej skrupulatny osobnik skorzysta na drobnej pomocy w pielęgnacji. Zwłaszcza, jeżeli ma długą sierść. Szczotkowanie kota to również doskonały sposób na wytworzenie więzi.

Grooming your catŚwietnym pomysłem jest przyzwyczajanie kota do szczotki i grzebienia od małego. Czesanie zapobiega powstawaniu drażniących kołtunów i usuwa martwe włosy. Rób to regularnie, a nie tylko zapewnisz kotu czystą i zdrową okrywę włosową, ale też zapobiegniesz powstawaniu pilobezoarów.

Pielęgnacja to doskonały sposób na wytworzenie więzi z kotem. Pozwoli też na zauważenie różnych nieprawidłowości, na przykład odchodów pcheł.

Jak często?

Jeśli masz długowłosego kota, czesz go grzebieniem codziennie, albo przynajmniej kilka razy w tygodniu. Koty krótkowłose wymagają szczotkowania raz na tydzień.

Co będzie Ci potrzebne

Istnieją specjalne narzędzia do pielęgnacji długowłosych kotów, ale będziesz potrzebować przynajmniej porządnej szczotki i grzebienia. W przypadku krótkowłosego kota wystarczy gumowa szczotka typu „zgrzebło”.

Szczotkowanie

Jeżeli sierść kota nie jest bardzo poplątana, po prostu porządnie ją wyszczotkuj. Nie powinno to zająć więcej niż 5 do 15 minut. Większość kotów uwielbia czesanie, ale jeżeli Twój pupil nie wydaje się zachwycony, zostaw go w spokoju i spróbuj później.

Sierść kotów długowłosych czasami się plącze. Jeżeli zauważysz splątane lub skołtunione miejsca, będziesz potrzebować trochę czasu na ich dokładne, cierpliwe rozczesanie. Przytrzymywanie sierści tuż pod kołtunem zapobiegnie ciągnięciu za włosy. Jeżeli trudno Ci się uporać z sierścią Twojego kota, zastanów się nad profesjonalną pielęgnacją.

Czas na kąpiel

Koty krótkowłose nie wymagają kąpania, chyba że bardzo się pobrudzą lub cierpią na alergię. jednak w przypadku ras długowłosych, regularna kąpiel pozwoli zachować dobrą kondycję okrywy włosowej i zapobiegnie przetłuszczaniu się sierści. Weterynarz chętnie doradzi Ci, jak kąpać kota i poleci specjalny szampon.

Przygotuj się

Większość kotów nie lubi moknąć, ale jeżeli masz pod ręką szampon i ręczniki, kąpiel powinna być prosta i krótka. Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie zadanie, poproś kogoś o pomoc – jedna osoba będzie trzymać kota, podczas gdy druga go umyje.

Najpierw dokładnie rozczesz sierść kota, aby pozbyć się kołtunów. Dzięki temu nie będą się kurczyły i zacieśniały pod wpływem wody.

Jeśli kąpiesz kota w wannie, odkręć wodę zanim przyprowadzisz go do łazienki. Im mniej hałasu i zamieszania podczas kąpieli, tym lepiej.

Napełnij wannę tak, aby woda dosięgała brzucha zwierzęcia. Wcześniej sprawdź, czy nie jest ona zbyt gorąca. Nie musisz używać wanny – wystarczy kilka misek. W jednej z nich namydlij kota, a w innej spłucz.

Mokra robota

Gdy kąpiel jest gotowa, przynieś kota do pomieszczenia i zamknij drzwi – nie chcesz przecież, żeby namydlony zwierzak biegał po całym domu. Możesz zatkać uszy kota watą, żeby nie napłynęła do nich woda. Następnie włóż kota do wody i dodaj mu otuchy uspokajającymi słowami, utrzymując z nim stale kontakt fizyczny.

Delikatnie zmocz sierść przy pomocy miseczki lub mokrej szmatki, ale nie polewaj głowy kota, ani nie staraj się go zanurzyć w wodzie.

Gdy zaczniesz mycie, kot może wyrazić swój protest poprzez miauczenie. Nie martw się, to normalne. Kotu nic się nie stanie, najwyżej poczuje się trochę przytłoczony.

Delikatnie wmasuj szampon w futro, uważając na okolicę twarzy, uszu i oczu. Gdy skończysz namydlanie, dokładnie spłucz szampon, ponieważ jego pozostałości mogą podrażnić skórę. Jeśli używasz prysznica, trzymaj go blisko ciała zwierzęcia, aby ograniczyć hałas i pryskanie.

Zawiń go i ogrzej

Gdy tylko wyjmiesz kota z wody, zawiń go w ręcznik i delikatnie osusz sierść. U długowłosych kotów należy być szczególnie ostrożnym, aby nie spowodować splątania i skołtunienia sierści. Nie wysuszysz kota dokładnie ręcznikiem, dlatego przetrzymaj go w domu, dopóki całkowicie nie wyschnie. Nigdy nie ulegaj pokusie użycia suszarki, ponieważ gorące powietrze może poparzyć kotu skórę.

Skracanie pazurów

Koty drapią, aby skrócić sobie pazury, ale przyda się też Twoja pomoc. Przyzwyczajaj kota do obcinania pazurów gdy jest młody, a później będzie łatwiej.

Poproś weterynarza, aby pokazał Ci jak to robić i polecił odpowiednie nożyczki.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane