Pies czy suka - co wybrać?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Pies czy suka?

Jeśli wybrałeś już konkretną rasę psa, musisz zdecydować jakiej ma być płci. Suki są na ogół cichsze i mniej dominujące niż samce, musisz jednak pamiętać, że mniej więcej dwa razy do roku mają one cieczkę i ruję, więc przez te dwa lub trzy tygodnie powinno się je izolować od samców. 

Niektóre samce mają szczególną skłonność do okazywania agresji i dominacji wobec ludzi oraz innych psów, chociaż czasem mogą się tak zachowywać również suki. Niekiedy samce uciekają właścicielom w pogoni za suką w cieczce i chociaż z takimi zachowaniami można sobie poradzić przy pomocy szkolenia, w niektórych przypadkach wskazana bywa kastracja. 

Jeśli bierzesz szczeniaka ze schroniska dla zwierząt lub azylu, być może będziesz musiał podpisać umowę zobowiązującą Cię do sterylizacji zwierzęcia, co ma zapobiegać niechcianemu potomstwu w przyszłości (raczej niepraktykowane w Polsce, u nas kastrują w schroniskach – przyp. tłum.) 

Artykuły powiązane

 • Wychowanie szczenięcia: Co należy wiedzieć

  Odkryj porady, które pomogą Ci wybrać rasę psa najlepiej przystosowaną do życia z dziećmi i rodziną, uwzględniając wielkość zwierzęcia, jego żywiołowość, temperament oraz wiek.
 • Adopcja psa i wyprawka. Jakie rzeczy są potrzebne dla psa?

  Adopcja psa to wyzwanie, gdyż musisz przygotować wyprawkę dla psa. Dowiedz się o 10 rzeczach, które należy zrobić, aby adaptacja przebiegała płynnie i przyjemnie.
 • Dom tymczasowy dla psa

  Zastanawiasz się nad byciem domem tymczasowym dla szczenięcia lub dorosłego psa? Dowiedz się jak się do tego przygotować, jakie wiążą się z tym wyzwania.
 • Odkryj rasy psów przyjazne dzieciom

  Zanim zdecydujesz się na psa, zobacz, jakie cechy charakteru uwzględnić przy wyborze. Istnieją zarówno małe jak i duże rasy psów, które są przyjazne dla dzieci.