Pies czy suka?  

Opublikowany przez
Czas czytania

Pies czy suka?

Jeśli wybrałeś już konkretną rasę psa, musisz zdecydować jakiej ma być płci. Suki są na ogół cichsze i mniej dominujące niż samce, musisz jednak pamiętać, że mniej więcej dwa razy do roku mają one cieczkę i ruję, więc przez te dwa lub trzy tygodnie powinno się je izolować od samców. 

Niektóre samce mają szczególną skłonność do okazywania agresji i dominacji wobec ludzi oraz innych psów, chociaż czasem mogą się tak zachowywać również suki. Niekiedy samce uciekają właścicielom w pogoni za suką w cieczce i chociaż z takimi zachowaniami można sobie poradzić przy pomocy szkolenia, w niektórych przypadkach wskazana bywa kastracja. 

Jeśli bierzesz szczeniaka ze schroniska dla zwierząt lub azylu, być może będziesz musiał podpisać umowę zobowiązującą Cię do sterylizacji zwierzęcia, co ma zapobiegać niechcianemu potomstwu w przyszłości (raczej niepraktykowane w Polsce, u nas kastrują w schroniskach – przyp. tłum.) 

Artykuły powiązane

 • Dom przyjazny dla szczenięcia

  Wybrałeś nowego szczeniaka. Pożegnaliście się z hodowcą, matką i rodzeństwem pieska. Teraz zmierzasz do domu…
 • Skąd wziąć szczeniaka?

  Niezależnie od tego, na jakiego psa się zdecydujesz, istnieje wiele miejsc, w których można go szukać.
 • Czas osobno

  Nigdy nie powinieneś zostawiać szczeniaka samego, nie ważne na jak długo.
 • Identyfikator szczeniaka  

  Jak już wspomnieliśmy, warto, aby Twój szczeniak miał przyczepiony do obroży identyfikator z wyraźnie widocznymi Twoimi danymi.