Jak karmić wybrednego psa niejadka: Wskazówki i porady dotyczące wybrednych psów

Opublikowany przez
min : Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

To koty często mają reputację wybrednych niejadków, ale psy również potrafią być wybredne. Z natury ludzie kochają karmić swoje zwierzęta, co stanowi naprawdę ważną część więzi łączącej ich więzi. Patrzenie, jak pies zajada się czymś pysznym, sprawia, że czujemy się szczęśliwi i usatysfakcjonowani. Jeśli pies po prostu spojrzy na to, co mu podałeś i odejdzie, oboje poczujecie się nieco smutni. W tym artykule przyjrzymy się temu, dlaczego pies może być wybredny i co można zrobić, aby poprawić tę sytuację. Ale najpierw najważniejsze...

Czy to naprawdę wycie wybrednym?

W dzisiejszych czasach psy mają różne kształty, rozmiary i temperamenty. Niektóre z nich, takie jak labradory, słyną z tego, że są niezwykle zorientowane na jedzenie, podczas gdy inne nie są tak zmotywowane jedzeniem i bardziej motywują je pochwały i uwaga opiekunów. Te psy jedzą, ponieważ muszą, a nie dlatego, że posiłek stanowi dla nich najlepszą częścią dnia. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku psów, które nie mają konkurencji. Jeśli masz tylko jednego psa, który jest zdrowy, ma odpowiednią wagę, a jego apetyt się nie zmienił, może to oznaczać, że Twój pies po prostu nie przepada za jedzeniem. Zapewnij mu dużo miłości i zabawy, a będzie on szczęśliwy. A co z prawdziwymi niejadkami?

Przyczyny wybredności u psów.

Jedną z głównych przyczyn wybredności psów w kwestii jedzenia jesteśmy my, ludzie! Ze względu na sposób, w jaki podchodzimy do żywienia, a także dlatego, że uwielbiamy różnorodność w naszych posiłkach, mamy tendencję do szybkiego nabierania złych nawyków. Psy i koty nie potrzebują dużej różnorodności w diecie i jeśli coś im smakuje, to z przyjemnością jedzą to długoterminowo. Problemy zwykle zaczynają się w młodym wieku, ponieważ opiekunowie zwierząt oferują im różne karmy, próbując znaleźć tę, która najbardziej zasmakuje szczenięciu. Szybko to da psu do zrozumienia, że jeśli się powstrzyma, dostanie coś innego. Psy nie są głupie i mogą łatwo owinąć nas sobie wokół łapek!

Karmienie psów przy stole to kolejna główna przyczyna wybredności. Bardzo ważne jest, aby mieć ścisłe zasady dotyczące zbieractwa i żebractwa i się ich trzymać. Wszyscy mamy takiego krewnego, który po prostu nie przestrzega zasad. Jeśli jedna osoba pozwala psu żebrać, a pies jest nagradzany kawałkiem kurczaka pod stołem, może to nie tylko zrujnować Twoje posiłki z powodu śliniącego się pyszczka na kolanach, ale także wywołać u psa problemy związane z jedzeniem.

Jeśli czujesz się źle z tym, że pies jest głodny, gdy Ty jesz, nakarm go wcześniej lub w tym samym czasie. Psy mogą na szczęście spożywać trzy posiłki dziennie, tak samo jak my, o ile nie przekraczają one ich dziennego zapotrzebowania i psy nie są przekarmiane.

Nie przesadzaj ze smakołykami. Wszyscy uwielbiamy dawać pupilom smakołyki. Mogą one zdziałać cuda przy okazji treningu, ale nigdy nie powinny przekraczać 10% dziennej porcji jedzenia psa. Jeśli pies zaczyna być wybredny, ponieważ czeka na smakołyki, należy ograniczyć ich ilość lub używać jako przysmaków normalnej suchej karmy.

Co zrobić z wybrednym psem?

Jeśli Twój pies naprawdę jest wybredny, jest kilka rzeczy, na które można zwrócić uwagę i które można zmienić, aby spróbować przełamać te nawyki.

  1. Upewnij się, że jesteś zadowolony z marki i jakości podawanej karmy. Może się zdarzyć, że przed adopcją pies spożywał karmę, która w Twoim odczuciu jest tania lub gorszej jakości, dlatego należy stopniowo przechodzić na karmę, do której masz zaufanie (w razie wątpliwości poproś o radę lekarza weterynarii). Pomoże Ci to zachować spokój ducha, nawet jeśli pies będzie na początku wybredny.

     

  2. Zaobserwuj, w jakim miejscu podajesz psu pokarm. Często karmimy psy w miejscach, które są dla nas wygodne, zazwyczaj w kuchni. Pamiętaj jednak, że w kuchni, zwłaszcza w porze posiłków, może panować absolutny chaos. Brzęk garnków i patelni, ludzie wchodzący i wychodzący, dzieci biegające w poszukiwaniu przekąsek i tak dalej. Dla wielu psów może to być dość przytłaczające środowisko, które z łatwością może sprawić, że będą chciały być gdzie indziej, nawet jeśli będą naprawdę głodne. Mogą po prostu szybko zjeść wystarczającą ilość, aby zaspokoić głód i zostawić resztę. Karm psa z dala od chaosu, w spokojnym i cichym miejscu. Jeśli Twój pupil brudzi przy jedzeniu, połóż pod miskę dużą podkładkę, jeśli martwisz się o dywan.

  3. Wypróbuj inną miskę. Niektóre psy nie lubią jeść z plastikowych lub metalowych naczyń. Wypróbuj ceramiczną miskę i sprawdź, czy to pomoże.

  4. Nie zostawiaj karmy. Zostaw pupilowi karmę na około 30 minut, a następnie ją zabierz. Jest to szczególnie ważne w przypadku puszkowanej lub mokrej karmy, ponieważ może się ona szybko zepsuć. Zabieranie jedzenia daje psu do zrozumienia, że jeśli nie zje go od razu, to zniknie. Jeśli jednak Twój pies je tylko suchą karmę i jest łasuchem o prawidłowej wadze, możesz pozwolić mu skubać karmę, kiedy ma na to ochotę.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Zdarza się, że wybredność lub brak apetytu mogą być oznaką problemu medycznego lub behawioralnego, którym należy się zająć. Zmiany apetytu i pragnienia są często pierwszymi objawami chorób. Jak zawsze, świadomość tego, jakie zachowanie jest normalne w przypadku Twojego psa, jest bardzo ważna, ponieważ im szybciej zauważysz jakąś zmianę, tym szybciej będziesz mógł uzyskać pomoc. Oto kilka rzeczy, które powinny skłonić Cię do szukania pomocy:

  1. Czy to coś nowego? Jeśli Twój pies zwykle ma dobry apetyt i nie zmieniałeś mu karmy, to jego wybredność powinna zdecydowanie skłonić Cię do wizyty u lekarza weterynarii. Może to być ból w jamie ustnej albo złe samopoczucie spowodowane infekcją lub inną chorobą. Możesz zauważyć, że pies wygląda, jakby chciał jeść, ale później odchodzi.

  2. Utrata masy ciała Regularna kontrola wagi jest ważna przez całe życie, ponieważ zarówno utrata, jak i przyrost masy ciała mogą sygnalizować problemy zdrowotne. Jeśli wydaje Ci się, że pies jest mniej chętny do jedzenia, ale nie jesteś tego pewien, zważ go. Jeśli stracił na wadze, udaj się do lekarza weterynarii.

  3. Zmiany w zachowaniu. Czy Twój pies jest bardziej pobudzony lub śpi więcej niż zwykle? Jeśli wybredność zbiega się z innymi dziwnymi zachowaniami, czas na wizytę kontrolną.

  4. Inne objawy zdrowotne. Zwracaj uwagę na takie objawy, jak zmiany pragnienia, objawy dyskomfortu w jamie brzusznej, takie jak garbienie się, wymioty lub biegunka.

Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o wyborze odpowiedniej karmy już na samym początku. Jeśli masz szczeniaka, powinien on być karmiony pełnoporcjową i zbilansowaną karmą dla szczeniąt odpowiednią do jego wielkości. Hodowca prawdopodobnie da Ci trochę karmy do domu. Jeśli planujesz zmianę karmy, upewnij się, że masz wystarczającą ilość wcześniej podawanej karmy, aby powoli wprowadzić nową. Pomaga to w akceptacji zmiany, ale także pozwala uniknąć rozstroju żołądka, który może wystąpić przy nagłej zmianie. Psy, których waga w dorosłym życiu przekroczy 25 kg, powinny być karmione karmą dla szczeniąt dużych ras. Jeśli adoptowałeś dorosłego psa, tych samych zasad należy przestrzegać przy wyborze karmy dla dorosłych zwierząt. Dzięki powolnemu przejściu na nową karmę Twój pies powinien z radością chrupać to, co mu podasz.

Podsumowując

Wybredność zwierzęcia niekoniecznie musi być powodem do zmartwień. Twój pies może po prostu nie być wielkim smakoszem. Konsekwentnie przestrzegaj zasad i nie poddawaj się, jeśli pupil nie je. Zabierz karmę po 30 minutach i spróbuj podać psu później świeżą karmę. Nigdy nie należy karmić psa przy stole ani nie pozwalaj na to innym! Jeśli chcesz podawać pupilowi smakołyki, ograniczyć ich ilość do minimum i unikaj podawania ich w porze posiłków. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi lub zauważysz inne objawy, porozmawiaj z lekarzem weterynarii. Zawsze chętnie z Tobą porozmawiamy i zawsze wolimy dmuchać na zimne.

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS.