Zwierzęta ze schroniska: co należy o nich wiedzieć

Published by
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Schronisko dla bezdomnych zwierząt może być dość onieśmielającym miejscem. Obecność tych wszystkich zwierząt szukających miłości i przyjaznego domu — a zapewnienie obu elementów będzie Twoim zadaniem — może sprawić, że poczujesz presję nakazującą natychmiastową adopcję. Ale choćby nie wiem jak silna była chęć przyjęcia tych wszystkich stworzeń pod swój dach, wybór właściwego zwierzęcia domowego to ważny proces i nie powinno podejmować się tej decyzji w pośpiechu. Oto dlaczego złym pomysłem jest zabranie nowego pupila do domu już po pierwszej wizycie w schronisku.

Wyrzuty sumienia po zbyt pochopnej adopcji

Woman petting a dog on red leash at shelter.Podczas wizyty w schronisku łatwo jest wpaść w pułapkę kompulsywnego przygarnięcia najsłodszego lub najsmutniejszego psa czy kota, jakiego tam zobaczyliśmy. Tymczasem pierwszy wybór niekoniecznie jest najlepszy. Posiadanie zwierzęcia domowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Zobowiązujesz się zapewnić mu opiekę do końca jego życia. Nie tylko wymaga to poświęcenia mu sporych ilości czasu i pieniędzy, ale również wiąże się z rozwiązywaniem wszelkich problemów emocjonalnych i behawioralnych, jakie może mieć zwierzę. Impulsywna decyzja o adopcji zwierzęcia domowego może skutkować wyrzutami sumienia, jeśli okaże się, że ma ono problemy zdrowotne lub behawioralne, na które nie jest się przygotowanym, a jedynym wyjściem z sytuacji wydaje się oddanie zwierzęcia z powrotem do schroniska.

Jak wybrać odpowiednie zwierzę domowe

Bez względu na to, jak silne może być pragnienie posiadania nowego, miluśkiego towarzysza, pamiętaj, że wybór właściwego zwierzęcia domowego jest procesem, który wymaga czasu, poszukiwań i uważnego planowania. Jednocześnie, adoptując zwierzę ze schroniska, dobrze jest zachować pewną elastyczność i otwartość. Dla przykładu, chociaż możesz mieć ochotę na konkretną rasę, nie jest wykluczone, że znajdziesz mieszańca albo i psa lub zupełnie innej rasy, który po prostu przypadnie Ci do gustu. Oto kilka wskazówek, które pomogą upewnić się, że zabierasz do domu zwierzę pasujące do Ciebie i Twojej rodziny.

Zastanów się czego szukasz u zwierzęcia domowego

Proces wyboru właściwego zwierzęcia do domu ma początek jeszcze przed samą wizytą w schronisku. Dobrze jest ustalić zawczasu pewne kryteria. Czy potrzebujesz psa, który dobrze dogada się z Twoimi dziećmi? Szukasz pełnego energii kumpla na długie spacery i wędrówki, czy też przytulańca, któremu odpowiada zrelaksowany tryb życia? Jeżeli adoptujesz kota, czy chcesz, żeby chodził za tobą niczym piesek, czy też takiego, który będzie bardziej niezależny? Zdecyduj jaki rodzaj zwierzęcia pasuje najlepiej do Twojej osobowości, stylu życia i charakteru Twojej rodziny.

Poznaj swoje granice

Bez względu na to, jak wielką empatię możesz żywić dla zwierzaka, który spędził długi czas w schronisku, ważne jest, aby dowiedzieć się dlaczego nie został on do tej pory adoptowany. Wedłu portalu Petfinder, zwierzęta domowe wymagające specjalnej opieki czekają cztery raz dłużej na adopcję, niż ma to miejsce w przypadku zwierząt bez specjalnych potrzeb. Opieka, jaką należy im zapewnić, może wiązać się z wysokimi kosztami i być emocjonalnie wyczerpująca dla ludzkich rodziców zwierzęcia. Jeżeli masz środki oraz chęć zmierzenia się z takim wyzwaniem, cudownie! Ale pamiętaj, aby być ze sobą w pełni szczerą i szczerym. Jeżeli nie możesz zaspokoić potrzeb zwierzęta, wmawianie sobie, że wszystko pójdzie dobrze nie przyniesie korzyści ani jemu, ani Tobie. Lepiej jest szukać dalej, bez poczucia winy. Pracownicy większości schronisk dołożą też wszelkich starań, aby poinformować Cię o jakichkolwiek dodatkowych potrzebach, które zwierzę może posiadać, aby upewnić się, że będziesz właściwym opiekunem. Pomimo tego, że schroniskom zależy na tym, aby ich podopieczni zostali adoptowani, na pierwszym miejscu stawiają zapewnienie im wspaniałej, kochającej rodziny na całe życie. Tak więc nie zrażaj się, jeśli według nich zwierzęciu potrzebne jest inne, niż oferowane przez Ciebie otoczenie.

Zaplanuj kilka wizyt w schronisku

Jeśli z góry zadecydujesz, że Twoja pierwsza wizyta w schronisku nie będzie niczym innym jak zwykłym pójściem na zwiady, oszczędzisz sobie niepotrzebnej presji nakazującej adopcję zwierzęcia tu i teraz. I nic nie szkodzi, jeśli tego dnia nie poczujesz wyraźnej chęci na przygarnięcie tego, czy innego zwierzęcia. Lepiej zaczekać, aż znajdziesz to, z którym naprawdę poczujesz więź. Jeśli obawiasz się, że zwierzę, nad którego adopcją się zastanawiasz, zostanie w międzyczasie zabrane przez inną rodzinę, poproś pracowników schroniska o tymczasowe zatrzymanie dla Ciebie danego psa czy kota. Wiele schronisk zgadza się na to bez problemu, gdyż doskonale wiedzą, że adopcja jest poważną decyzją, której nie należy podejmować pochopnie czy w pośpiechu. Możesz poprosić ich na zatrzymanie go dla Ciebie na 24 do 48 godzin, co da Ci czas na przemyślenie wszystkiego z dala od emocjonalnej presji, jaką może wywoływać schronisko. Zazwyczaj umożliwia to innym potencjalnym rodzinom odwiedzenie zwierzęcia w okresie "rezerwacji", a nawet umieszczenie własnego nazwiska na liście oczekujących w przypadku, gdy zrezygnujesz z adopcji. Niemniej jednak pierwszeństwo będzie przyznane Tobie.

Woman in blue checkered shirt holds fluffy cat over her right shoulder.Poznaj bliżej Twojego przyszłego zwierzęcia

Wielokrotne wizyty w schronisku pozwolą Ci również poznać bliżej zwierzę, które zamierzasz adoptować i upewnić się czy na pewno będzie ono dla Ciebie odpowiednie. Zadaj pytania pracownikom i wolontariuszom przebywającym w schronisku, którzy spędzili już trochę czasu ze zwierzęciem. Dowiedz się jak najwięcej o jego poprzednim życiu, w tym o przebytych chorobach.

Jeśli masz w domu dzieci, dobrym pomysłem może być przyprowadzenie ich do schroniska i zobaczenie jak się w obecności zwierzęcia zachowują. A jeżeli nie masz jeszcze własnych dzieci, ale planujesz ich posiadanie, możesz poprosić członka rodziny lub przyjaciela, który ma dzieci, czy zgodzi się na przyjście z nimi w ramach testu. Natomiast przygotujcie się na to, że mogą potem chcieć zabrać ze sobą do domu futrzastego przyjaciela!

Jeżeli planujesz adopcję psa i masz już jednego w domu, większość schronisk pozwoli Ci przyprowadzić do nich Twojego czworonoga i zobaczyć jak pupile na siebie reagują. Jest to kolejny dobry test pozwalający określić, czy adopcja psa będzie dobrą nowiną dla całego domu. Nie daj się zwieść pokusie zaadoptowania słodkiego psa tylko po to, żeby przekonać się, że zupełnie nie dogaduje się z Twoim obecnym czworonożnym domownikiem.

Adopcja zwierzęcia ze schroniska jest chwalebnym przedsięwzięciem, ale zbytni pośpiech w zabraniu go pod swój dach może oznaczać stres zarówno dla Ciebie, jak i dla niego. Uwalniając się spod presji szybkiego znalezienia czworonoga, stwarzasz podwaliny do udanej adopcji, która pozwoli Ci stać się prawdziwym bohaterem dla zwierzaka w potrzebie.

Informacja o autorze

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus to opiekująca się w swoim domu zwierzętami i pisząca o nich blogerka i pisarka mieszkająca w Tulsa, w Oklahomie, gdzie pracuje pod czujnym okiem futrzastej gromadki.

Powiązane artykuły

Powiązane produkty