Ruja u psa? Zachowanie samca podczas cieczki suki

Published by Erin Ollila
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Prawdopodobnie wiesz o tym, że suki mają cieczkę – ale czy dotyczy to też psów? Czy psy płci męskiej też mają ruję? Jeśli tak, jak długo trwa u nich ten stan? Oto wszystko, co powinni wiedzieć opiekunowie.

Ruja u psów płci męskiej?

Czy psy płci męskiej mają ruję? Odpowiedź jest krótka i brzmi „nie”. Ruja, cieczka lub estrus to terminy używane na określenie fazy w cyklu rozrodczym, gdy suka osiąga gotowość do kopulacji i może zostać zapłodniona. Jak informuje American Kennel Club, samce psów nie mają rui, lecz są zdolne do zapłodnienia przez cały rok od mniej więcej szóstego miesiąca życia, gdy zyskują dojrzałość płciową.

Dog sniffing the hind quarters of another dog.

Wystąpienie pierwszej cieczki uzależnione jest od rasy i wielkości suki, jednak ogólnie rzecz biorąc, większość psów osiąga dojrzałość płciową w wieku około sześciu miesięcy. Niektóre suki mogą mieć ruję już w czwartym miesiącu życia, podczas gdy u przedstawicielek dużych i wielkich ras może to nastąpić dopiero po dwóch latach. Ruja występuje cyklicznie co sześć do ośmiu miesięcy i trwa około trzech tygodni. Suki podczas rui są szczególnie atrakcyjne dla psów, a objawami tego stanu są obrzmienie sromu, krwawienie z dróg rodnych oraz częstsze oddawanie moczu.

Opieka nad psem, gdy w pobliżu znajduje się suka w rui

Chociaż psy nie miewają rui, mogą silnie reagować na suki, które są w trakcie cieczki.

Suki w rui wydzielają feromon (paraben metylu) wywołujący pobudzenie seksualne u psów, które wyczują ten zapach. To zjawisko całkowicie naturalne, jednak może wprowadzić niezły chaos w życie Twoje i Twojego czworonożnego przyjaciela. Jeśli pies w wieku reprodukcyjnym poczuje zapach znajdującej się w pobliżu suki w rui, wszystko inne przestanie dla niego istnieć. Psy mogą przestać jeść, intensywniej znaczyć teren, stać się bardziej agresywne i skupiać na wyśledzeniu suki w okresie trwania jej cyklu.

Jeśli masz psa w wieku rozrodczym, a w pobliżu mieszka suka, także zdolna do reprodukcji, w trakcie jej cieczki trzymaj swojego pupila z dala od niej, gdy w planach nie ma ich rozmnażania. Pamiętaj o zapewnieniu swojemu psu dużej ilości ruchu i aktywności i staraj się odwrócić jego uwagę najlepiej, jak potrafisz. Na rynku dostępne są również spraye z feromonami, które mogą pomóc w takich sytuacjach, zwłaszcza gdy psy dzieli pewien dystans. Zanim zdecydujesz się na użycie takiego sprayu, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Kastracja może pomóc

Jack Russell Parson dog runs in a field of grass.

Kastracja psa może pomóc ograniczyć wiele negatywnych zachowań związanych z dojrzałością płciową, takich jak znaczenie terenu, odruchy kopulacyjne i wałęsanie się. Dodatkowo pozwala także stłumić pewne agresywne zachowania. Kastracja może obniżyć ryzyko wystąpienia łagodnego przerostu gruczołu krokowego, guzów w okolicy odbytu, przepuklin i guzów jąder.

Sprawa jest więc jasna – psy płci męskiej nie mają rui, ale dojrzałość płciowa stanowi źródło wielu wyzwań zarówno dla nich, jak i ich opiekunów. Zapytaj lekarza weterynarii, jak radzić sobie z zachowaniem psa, zwłaszcza w sytuacji, gdy Twój pupil nie jest wykastrowany.

Contributor Bio

Erin Ollila

Erin Ollila wierzy w to, że słowa mają moc, a złożone z nich przekazy mogą informować – lub nawet transformować – swoich odbiorców. Jej twórczość można znaleźć w całym internecie i w wielu drukowanych źródłach. Zajmuje się wywiadami, ghostwritingiem, wpisami na blogach i kreatywną literaturą faktu. Konikami Erin są SEO i wszelkiego typu media społecznościowe. Ukończyła studia na Uniwersytecie Fairfield na kierunku twórczego pisania. Można ją znaleźć na Twitterze – @ReinventingErin – lub dowiedzieć się więcej na stronie http://erinollila.com.

Artykuły powiązane

 • Czym jest syndrom małego psa?

  A small white dog lays in its owners arms, with a bright and happy expression Poznaj przyczyny syndromu małego psa i dowiedz się, jak zapobiegać problemom behawioralnym u małych psów. Odkryj więcej porad behawioralnych i zdrowotnych na Hill's Pet Polska.
 • Czy mój pies lubi być głaskany?

  Czy Twój pies naprawdę lubi być głaskany? Jesteś nowym opiekunem szczenięcia? Sprawdź, gdzie psy lubią być głaskane najbardziej, oraz dowiedz się, których części ciała należy unikać podczas głaskania.
 • Mój pies przesypia całe dnie: Czy to jest normalne?

  Martwisz się, że Twój pies przesypia całe dnie? Dowiedz się, ile godzin pies powinien spać i dlaczego takie czynniki jak wiek mają wpływ na jego nawyki związane ze snem.
 • Nauka o psie i jego zachowaniu

  Odkryj, w jaki sposób nauka o psach daje nam coraz więcej informacji na temat wewnętrznego funkcjonowania naszych najlepszych futrzanych przyjaciół.

Produkty powiązane