Czekolada dla psa - czy może doprowadzić do zatrucia?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

133889996

Czy to prawda? Czy czekolada jest trująca dla psów? Odpowiedź brzmi tak. Niebezpieczeństwo dla psa jest uzależnione od rodzaju czekolady, wielkości psa i ilości zjedzonej czekolady.

Toksyczny dla psów składnik czekolady nazywa się teobromina. I chociaż ludzie z łatwością metabolizują teobrominę, psy robią to znacznie wolniej, w efekcie czego w ich organizmie gromadzą się jej toksyczne ilości.

Wielkość ma znaczenie

Duże psy mogą zjeść znacznie więcej czekolady niż psy małe, zanim pojawią się objawi zatrucia. Warto także pamiętać, że różne rodzaje czekolady mają różną zawartość teobrominy. Kakao, czekolada do picia oraz ciemna czekolada mają najwyższą zawartość teobrominy, podczas gdy czekolada mleczna i biała zawierają jej stosunkowo mało.

Mała ilość czekolady może u psa spowodować jedynie zaburzenia żołądkowe. Może ją zwymiotować lub mieć biegunkę. Duże ilości czekolady mogą mieć jednak znacznie poważniejsze konsekwencje. W odpowiednich ilościach teobromina może powodować drgania mięśniowe, nieregularne bicie serca lub krwawienia wewnętrze.

Czego szukać

Początek zatrucia teobrominą objawia się zazwyczaj nadmiernym pobudzeniem.

Nie martw się, gdy Twój pies zje jedną czekoladkę lub ostatni pasek z Twojej tabliczki, ponieważ takie ilość nie spowodują zjedzenia zbyt dużej ilości teobrominy. Jeżeli jednak posiadasz małego psa, który zje całe pudełko czekoladek, musisz natychmiast udać się do lekarza weterynarii. A jeżeli była to ciemna lub gorzka czekolada, musisz działać naprawdę szybko. Wysoka zawartość teobrominy w ciemnej czekoladzie oznacza, że do zatrucia potrzebna jest naprawdę jej niewielka ilość – zaledwie 25 gram może spowodować zatrucie u psa o masie ciała 20 kg.

Leczenie zatrucia teobrominą polega na wywołaniu wymiotów w ciągu dwóch godzin od zjedzenia czekolady. Jeżeli masz podejrzenia, że Twój pies zjadł duże ilości czekolady, zadzwoń do lekarza weterynarii. Czas ma w tym przypadku kluczowe znacznie.

Artykuły powiązane

 • Dlaczego mój pies tak szybko je?

  Często zdarza się, że psy jedzą szybciej niż ludzie. Sprawdź, dlaczego niektóre psy jedzą zbyt szybko i jakie problemy zdrowotne mogą się z tym wiązać.
 • Czy mój pies może jeść pizzę?

  Dowiedz się, czy dzielenie się kawałkiem pizzy z psem jest bezpieczne, jakie składniki mogą powodować problemy zdrowotne i jaka ilość pizzy stanowi zagrożenie dla psa.
 • Czy psy mogą jeść soję?

  Dowiedz się, czy soja jest bezpiecznym składnikiem karmy dla psów, czy ma jakieś zalety zdrowotne lub budzi zastrzeżenia, a także czy mogą one spożywać produkty takie jak sos sojowy.
 • Czy winogrona i rodzynki są szkodliwe dla psów?

  Dowiedz się, dlaczego winogrona i rodzynki są trujące dla psów, jak postępować w sytuacji, gdy pies je zjadł, jakie objawy należy obserwować i kiedy należy udać się do weterynarza.

Produkty powiązane