Smaki i rodzaje karmy dla kotów: Czy mój kot lubi swoje jedzenie?

Opublikowany przez Dr. Laci Schaible
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Koty są znane ze swojego nocnego widzenia, niezrównanych zdolności do skakania, a nawet dziewięciu żyć, ale to, jak smakuje im karma dla kotów, nie jest tak dobrze udokumentowane.

Naukowcy wiedzą, że kocie kubki smakowe są znacznie mniej złożone niż nasze, a to prawdopodobnie ma swoje źródło w ewolucji. Według fundacji Cats Protection, koty są jednymi z niewielu zwierząt, które nie odczuwają smaku cukru. Wydaje się, że mają receptory smaku kwaśnego, gorzkiego, słonego, umami (smak) i prawdopodobnie tłuszczu oraz smak czegoś, czego my nie mamy: trójfosforanu adenozyny (ATP). Chociaż naukowcy nie do końca rozumieją ten profil smakowy, ATP wydaje się być sygnałem dla mięsa, ponieważ jest to związek, który dostarcza energii każdej żywej komórce.

Ale skąd właściwie wiemy, jak smakuje karma dla kotów i czy koty w ogóle ją lubią? Mając do wyboru karmę mokrą i suchą, tuńczyka i kurczaka, sos i inne, przeanalizujmy różne rodzaje karmy dla kotów oraz potencjalne preferencje żywieniowe Twojego kota.

Rodzaje karmy dla kotów

Istnieją trzy główne kategorie dostępnych na rynku karm dla kotów, z których każda ma różne smaki:

Sucha

Jak podaje Merck Veterinary Manual, sucha karma jest najpopularniejszym rodzajem karmy dla kotów produkowanej na rynku. Karma ta, zwana również śrutą, zawiera zazwyczaj około 90% suchej masy i 10% wody. Jest ona dostępna w różnych smakach i specjalnych formułach, takich jak formuła dla kotów domowych i formuła dla kotów z kulami włosowymi. Niektóre suche karmy zostały opracowane tak, aby zapobiegać gromadzeniu się kamienia nazębnego.

W puszce

Karma dla kotów w puszce zawiera około 70%-80% wody i 20%-30% suchej masy. Mokra karma dla kotów może być bezpiecznie przechowywana w lodówce do trzech dni, ale nie może stać przez długi czas, gdy pozostaje w temperaturze pokojowej. Ponieważ koty zazwyczaj jedzą wiele razy dziennie, a nie jeden lub dwa duże posiłki, niezjedzona mokra karma ma tendencję do tworzenia skorupy na zewnętrznych częściach w miarę wysychania, co zmniejsza zarówno jej smakowitość, jak i wygodę, ponieważ naczynia muszą być wielokrotnie czyszczone.

Miękka lub półmiękka

Tego typu karmy dla kotów są tym, czym się wydają: zmiękczonymi kawałkami karmy, które nie są suche i kruche, ale nie są też mokre i wilgotne jak karma w puszce. Często są dostarczane w torebkach, a stosunek wody do suchej masy wynosi odpowiednio 25%-40% i 60%-75%. Ich przewagą nad mokrą karmą jest przede wszystkim wygoda, ponieważ zazwyczaj nie wymagają one chłodzenia, a ich konserwanty zapewniają trwałość.

Preferencje żywieniowe kotów

 • Smaki: Chociaż dostępne są smaki karm dla kotów , które zaspokoją nawet najbardziej wybredne kocie podniebienia, od ryb morskich i tuńczyka po królika lub kurczaka i inne, smak karmy może mieć dla nich mniejsze znaczenie niż jej wartości odżywcze. Jak podano w czasopiśmie Animals, koty często szukają pokarmów, które pomagają im regulować ogólny stan zdrowia i nie wybierają ich wyłącznie ze względu na smak.Jednak przed zakupem dużej ilości karmy możesz poprosić lekarza weterynarii o próbki lub po prostu kupić produkt w najmniejszym dostępnym opakowaniu, aby sprawdzić, jak sprawdzi się w przypadku Twojego wybrednego pupila.
 • Konsystencja/Formuła: Jeśli chodzi o mokrą i suchą karmę dla kotów, niektóre koty preferują bardziej miękkie i mokre warianty pożywienia (lub półmiękką karmę), chociaż zależy to od tego, czym były karmione od najmłodszych lat. Bardzo często zdarza się, że koty nie jedzą mokrej karmy, która była na zewnątrz przez cały dzień i zaczęła wysychać. Ogólnie rzecz biorąc, każdy kot (i pies) jest indywidualny i ma swoje własne preferencje.
 • Temperatura: Według Cook's Illustrated, naukowcy odkryli, że białka w ludzkich kubkach smakowych są dość wrażliwe na temperaturę i działają lepiej w ciepłych (ale nie za gorących) temperaturach. Oznacza to, że po podgrzaniu jedzenie wydaje się bardziej smaczne. Chociaż to ograniczone badanie dotyczy tylko ludzi, może mieć również zastosowanie do świata kotów. Kiedy na jedzenie działa wyższa temperatura —niezależnie od tego, kto je spożywa— uwalniane i rozpraszane są cząsteczki zapachu, co jeszcze bardziej zwiększa jego atrakcyjność. Jeśli zdecydujesz się podgrzać posiłek dla swojego kota, podgrzewaj go tylko krótko, a przed podaniem zawsze sprawdź, czy temperatura nie jest zbyt wysoka.
 • Suplementy i dodatki: Chociaż suplementy w płynie lub dodatki w proszku mają swoje miejsce, zwłaszcza gdy kot cierpi na przewlekłą chorobę i niechętnie spożywa pokarm, generalnie najlepiej jest unikać tych dodatków do żywności. Dostępne w sprzedaży pokarmy są już zbilansowane pod względem odżywczym. Nadmiar składników odżywczych jest częstym problemem i może być równie szkodliwy jak ich niedobór. Jeśli chcesz stosować dodatki do żywności, warto najpierw skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Pytania, które należy zadać lekarzowi, dotyczące preferencji żywieniowych kota

Warto zadać lekarzowi weterynarii kilka pytań, które pomogą Ci wybrać najzdrowszą i najsmaczniejszą karmę dla Twojego kota. Omawianie z lekarzem weterynarii wyborów dotyczących posiłków to dobry nawyk, który warto wprowadzić podczas każdej wizyty, niezależnie od tego, czy chodzi o zdrowie, czy o chorobę. Oto kilka pytań, które warto zadać lekarzowi weterynarii:

 • Czy mój kot lubi smak swojego jedzenia?
 • Czy masz jakieś konkretne zalecenia dotyczące karmy, które opierają się na stylu życia mojego kota lub przyszłych zagrożeniach dla jego zdrowia?
 • Czy na podstawie wyników badania lub badań laboratoryjnych widzisz jakieś wskazania do zmiany rodzaju karmy, którą spożywa mój kot? (Coroczne badania i testy laboratoryjne są doskonałym narzędziem do śledzenia trendów w zdrowiu kota, co pozwala lekarzom weterynarii wcześniej wykryć choroby).
 • Czy mój kot ma nadwagę lub niedowagę?
 • Czy mój kot ma jakieś choroby skóry? Problemy z uzębieniem? Problemy z układem pokarmowym lub moczowym? Alergie pokarmowe

Podsumowując, nie ma jednego uniwersalnego rodzaju karmy, konsystencji czy smaku dla każdego z naszych kotów i nie ma jednego sposobu, aby wiedzieć dokładnie, jak koty odczuwają smak karmy dla kotów. Oprócz wypróbowania próbek w celu określenia indywidualnych preferencji żywieniowych Twojego kota, skonsultuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania wskazówek dotyczących wyboru najlepszej karmy dla kota. Powiedzenie „jesteś tym, co jesz” jest prawdziwe również w przypadku naszych kocich członków rodziny, ponieważ wybór odpowiedniej karmy może pomóc kotu żyć dłużej i zdrowiej.

Informacja o autorce

Dr Laci Schaible

Dr. Laci Schaible

Dr. Laci Schaible jest lekarką weterynarii zajmującą się małymi zwierzętami i przedsiębiorcą. Mieszka w słonecznej Sarasocie na Florydzie wraz z synem, największym na świecie pudlem standardowym i dwoma kotami, które potrafią korzystać z toalety.


Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i Brana Bonder, B.S, M.S

Powiązane artykuły

 • Czym i jak często karmić swojego dojrzałego kota?

  Cat eating stew Chcesz się dowiedzieć czym i jak często karmić swojego kota? Podawanie dojrzałemu kotu karmy w odpowiednich ilościach i o właściwych porach jest bardzo ważne.
 • Wybredny, a może chory kot? Dlaczego kot nie chce jeść

  154502253 Twój kot przestał jeść lub stał się wybredny? Czy przyczyna tkwi w kapryśnym charakterze naszego pupila? Poznaj zdrowotne przyczyny tego, że kot nie chce jeść.
 • Jak prawidłowo karmić małego kota

  Czym karmić małego kotka i ile razy dziennie? Co i ile powinien jeść 2 miesięczny kotek? Przeczytaj poradnik żeby wiedzieć wszystko o prawidłowym żywieniu kociąt.
 • Podawanie ryb kotom

  154502253 Czy podawanie ryb kotom to dobry pomysł? Większość z nich uwielbia smak ryb. Przeczytaj, czy kot może jeść surową rybę z ośćmi? Jakie ryby może jeść kot?

Powiązane produkty