Latanie z psem - jak przygotować się do podróży z psem w samolocie
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Podstawą latania z psem jest odpowiednie do tego przygotowanie. Najpierw musisz sprawdzić jakie są wymagania dotyczące kwarantanny zwierząt domowych w kraju, do którego chcesz polecieć. To może być nawet 6 miesięcy, czyli znacznie dłużej niż trwają wakacje przeciętnego właściciela psa!
W przypadku podróżowania ze zwierzętami w UE obowiązują Zasady Przewodu Zwierząt, które można znaleźć na stronie www.Defra.gov.uk .
Kabina czy bagaż?
Jeżeli masz bardzo małego psa być może będziesz mógł zabrać go do kabiny, o ile transporter dla zwierzęcia będzie zatwierdzony przez linie lotnicze, zaś jego wielkość będzie zgodna z wymaganiami wielkości bagażu ręcznego.
Większość psów jednak będzie musiała podróżować w transporterze w przestrzeni bagażowej. Linie lotnicze wymagają, aby transporter była na tyle wysoki, aby pies mógł w nim stanąć i się obrócić, dlatego sprawdź, jakie są wymagania linii, którymi będziesz podróżować.
Informuj z wyprzedzeniem
Dokładnie poinformuj o swoich planach linie lotnicze. W praktyce najlepiej jest zapytać linii lotniczych o ich zasady postępowania dotyczące przewodu zwierząt zanim jeszcze zarezerwujesz bilety. Niektóre linie nie chcą przewozić psów w określonych porach roku lub nawet w określonych porach dnia.
Przygotuj psa do lotu
Przed wylotem bardzo ważne jest, aby Twój pies był na długim spacerze oraz załatwił potrzeby fizjologiczne. Warto także wyścielić transporter pociętym papierem, ponieważ bardzo prawdopodobne jest, że w czasie podróży pies będzie chciał odda mocz, nawet jeżeli normalnie tego nie robi. Lot samolotem może być trudnym doświadczeniem dla psa i bardzo często psy ze strachu przestają kontrolować załatwianie potrzeb fizjologicznych.
Jedzenie i picie
Nadal toczą się dyskusje na temat tego czy dobrym pomysłem jest wkładanie do transportera jedzenia i picia. Z jednej strony wydaje się to rozsądne, ponieważ pies może być głodny lub spragniony, szczególnie wtedy gdy lot się opóźnia. Z drugiej strony zwierzę może nawet przypadkowo wylać wodę lub rozrzucić pokarm w transporterze, powodując tym jedynie bałagan.
Ponadto jedzenie lub picie może tylko wywołać konieczność załatwienia potrzeb fizjologicznych w czasie lotu, zaś połączenie stresu i jedzenia może także spowodować zaburzenia żołądkowe.
Pies może wytrzymać nawet kilkanaście godzin bez jedzenie i wody, ale jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zapytaj swojego lekarza weterynarii oraz linie lotnicze o ich zalecenia dotyczące przewodu psów samolotem.
Jeżeli chcesz pozostawić psu wodę, możesz zastanowić się czy jej nie zamrozić. Dzięki temu istnieje znacznie mniejsze ryzyko jej rozlania podczas załadunku transportera do samolotu.
Oznakowanie
Transporter z Twoim psem musi być wyraźnie oznakowany. Warto na niego nakleić odblaskową taśmę, dzięki czemu jest on wyraźnie widoczny. Musisz na nim także umieścić swoje dane osobowego oraz imię psa. I choć można w to wątpić, naprawdę warto też wyraźnie oznaczyć, która storna transportera jest jego górą, a która dołem!
W transporterze powinny się także znajdować podstawowe informacje dotyczące opieki nad psem, na wypadek, gdyby doszło do znacznie opóźnienia. Niektóre linie lotnicze zezwalają na obserwowanie psa podczas załadunku, inne mogą Cię informować, że został już załadowany.
Co jeszcze?
Jeżeli masz lot z przesiadką, dowiedz się czy istnieje możliwość na zabranie na chwilę psa, aby mógł załatwić swe potrzeby fizjologiczne.
Zawsze można także podać psu środki uspokajające na czas przelotu, ale nie powinieneś ich nigdy podawać samodzielnie bez konsultacji z lekarzem weterynarii.