Latanie z psem

Published by
Czas czytania

Podstawą latania z psem jest odpowiednie do tego przygotowanie. Najpierw musisz sprawdzić jakie są wymagania dotyczące kwarantanny zwierząt domowych w kraju, do którego chcesz polecieć. To może być nawet 6 miesięcy, czyli znacznie dłużej niż trwają wakacje przeciętnego właściciela psa!

W przypadku podróżowania ze zwierzętami w UE obowiązują Zasady Przewodu Zwierząt, które można znaleźć na stronie www.Defra.gov.uk .

Kabina czy bagaż?

Jeżeli masz bardzo małego psa być może będziesz mógł zabrać go do kabiny, o ile transporter dla zwierzęcia będzie zatwierdzony przez linie lotnicze, zaś jego wielkość będzie zgodna z wymaganiami wielkości bagażu ręcznego.

Większość psów jednak będzie musiała podróżować w transporterze w przestrzeni bagażowej. Linie lotnicze wymagają, aby transporter była na tyle wysoki, aby pies mógł w nim stanąć i się obrócić, dlatego sprawdź, jakie są wymagania linii, którymi będziesz podróżować.

Informuj z wyprzedzeniem

Dokładnie poinformuj o swoich planach linie lotnicze. W praktyce najlepiej jest zapytać linii lotniczych o ich zasady postępowania dotyczące przewodu zwierząt zanim jeszcze zarezerwujesz bilety. Niektóre linie nie chcą przewozić psów w określonych porach roku lub nawet w określonych porach dnia.

Przygotuj psa do lotu

Przed wylotem bardzo ważne jest, aby Twój pies był na długim spacerze oraz załatwił potrzeby fizjologiczne. Warto także wyścielić transporter pociętym papierem, ponieważ bardzo prawdopodobne jest, że w czasie podróży pies będzie chciał odda mocz, nawet jeżeli normalnie tego nie robi. Lot samolotem może być trudnym doświadczeniem dla psa i bardzo często psy ze strachu przestają kontrolować załatwianie potrzeb fizjologicznych.

Jedzenie i picie

Nadal toczą się dyskusje na temat tego czy dobrym pomysłem jest wkładanie do transportera jedzenia i picia. Z jednej strony wydaje się to rozsądne, ponieważ pies może być głodny lub spragniony, szczególnie wtedy gdy lot się opóźnia. Z drugiej strony zwierzę może nawet przypadkowo wylać wodę lub rozrzucić pokarm w transporterze, powodując tym jedynie bałagan.

Ponadto jedzenie lub picie może tylko wywołać konieczność załatwienia potrzeb fizjologicznych w czasie lotu, zaś połączenie stresu i jedzenia może także spowodować zaburzenia żołądkowe.

Pies może wytrzymać nawet kilkanaście godzin bez jedzenie i wody, ale jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zapytaj swojego lekarza weterynarii oraz linie lotnicze o ich zalecenia dotyczące przewodu psów samolotem.

Jeżeli chcesz pozostawić psu wodę, możesz zastanowić się czy jej nie zamrozić. Dzięki temu istnieje znacznie mniejsze ryzyko jej rozlania podczas załadunku transportera do samolotu.

Oznakowanie

Transporter z Twoim psem musi być wyraźnie oznakowany. Warto na niego nakleić odblaskową taśmę, dzięki czemu jest on wyraźnie widoczny. Musisz na nim także umieścić swoje dane osobowego oraz imię psa. I choć można w to wątpić, naprawdę warto też wyraźnie oznaczyć, która storna transportera jest jego górą, a która dołem!

W transporterze powinny się także znajdować podstawowe informacje dotyczące opieki nad psem, na wypadek, gdyby doszło do znacznie opóźnienia. Niektóre linie lotnicze zezwalają na obserwowanie psa podczas załadunku, inne mogą Cię informować, że został już załadowany.

Co jeszcze?

Jeżeli masz lot z przesiadką, dowiedz się czy istnieje możliwość na zabranie na chwilę psa, aby mógł załatwić swe potrzeby fizjologiczne.

Zawsze można także podać psu środki uspokajające na czas przelotu, ale nie powinieneś ich nigdy podawać samodzielnie bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

Artykuły powiązane

 • Higiena uzębienia

  Około 3-4 tygodnia życia, szczeniakowi zaczynają wyrastać zęby mleczne.
 • Pszczoły i osy

  Wszystkie psy są ciekawskie i uwielbiają biegać za rzeczami, które im uciekają – także owadami! W większości przypadków żądła pszczół i os powodują u psów jedynie niewielki ból i podrażnienie.
 • Czy Twój pies ma wrażliwy żołądek?

  Niektóre psy mają wrażliwy żołądek i są narażone na występowanie problemów trawiennych.
 • Podróżowanie z psem  

  Podróżowanie z psem może być bardzo przyjemne, o ile zostanie dobrze przygotowane.

Produkty powiązane

 • Science Plan™ Canine Adult Light with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Light z Kurczakiem została opracowana, aby wspomagać utrzymanie optymalnej masy ciała.  Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz L-karnityną, które pomaga przekształcać tłuszcz w enenrgię.<br><b><br> </b>
 • Science Plan™ Canine Adult Advanced Fitness™ Med Kurczak

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Medium Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3<b><br></b>
 • Prescription Diet™ Canine t/d™

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span>Canine t/d™ pomaga utrzymać zdrowie jamy ustnej.
 • Science Plan™ Canine Adult Advanced Fitness™ Lamb & Rice

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Jagnięcina i Ryż została opracowana, aby wspomagać trawienie i masę mięśniową.  Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz łatwostrawną jagnięciną.