Łupież u psów: Fakty, zapobieganie i leczenie | Hill's Pet

$authorText
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Pewnie znasz ludzi, którzy borykają się z łupieżem, ale czy wiesz, że psy też mogą mieć łupież? Być może widzisz, że Twoje szczenię częściej się drapie lub zauważasz białe płatki na jego posłaniu. Poza podrażnioną skórą, objawy te mogą wskazywać na chorobę skóry zwaną łupieżem pstrym.

Kiedy należy odwiedzić lekarza weterynarii z powodu łupieżu u psa? Ponieważ objawy łupieżu u psów mogą być bardzo podobne do innych problemów skórnych, ważne jest, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jakie rodzaje leczenia rozważyć.

Beagle drapiący się za uchem.

Fakty na temat łupieżu u psów

Łupież to obecność martwych komórek naskórka na sierści psa. W zależności od koloru sierści psa, może być trudno dostrzec płatki, ale często są one widoczne, kiedy pies zeskakuje z kanapy lub kładzie głowę na Twoich kolanach. 

Skóra psa może być podrażniona na wiele sposobów. Od nadmiernego wylizywania po problemy żywieniowe – pierwotna przyczyna łupieżu może być czasem trudna do zidentyfikowania. Pierwszym pytaniem, jakie należy sobie zadać, jest to, czy zauważasz łupież na całej sierści swojego pupila, czy tylko w konkretnym miejscu. Podrażniona skóra w jednym skoncentrowanym miejscu może być reakcją na coś, z czym pies miał kontakt, albo może to być poważniejszy problem, taki jak infekcja czy pasożyty. Kiedy zauważysz łupież, rozważ wizytę u lekarza weterynarii, aby uzyskać pomoc. Jeśli zauważysz dodatkowe objawy, takie jak swędzenie, zaczerwienienie skóry, podrażnienie lub łuszczące się płaty sierści, najlepiej natychmiast skonsultuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania dalszej pomocy. Ponieważ problemy skórne mogą mieć podłoże genetyczne, środowiskowe, żywieniowe lub pasożytnicze, czasami konieczne jest rozważenie kilku różnych metod leczenia.

Zapobieganie i leczenie łupieżu

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec łupieżowi u psa i innym problemom skórnym. Blue Cross zaleca, aby rodzice zwierząt zaczęli od regularnej pielęgnacji swoich psów. Częste szczotkowanie usuwa zmatowiałą sierść, pozostawia mniej miejsca na rozwój pasożytów i pomaga stymulować naturalne oleje w skórze i sierści. To także okazja, aby poświęcić kilka minut na sprawdzenie, czy pies nie ma żadnych nietypowych grudek, zgrubień, pcheł, kleszczy i innych potencjalnych problemów.

Lekarz weterynarii może zasugerować częstsze kąpiele psa, aby zapobiec łupieżowi. Jeśli zamierzasz używać szamponu, PDSA radzi, aby poprosić swojego lekarza weterynarii o polecenie szamponu przeznaczonego specjalnie dla psów. Upewnij się również, że po kąpieli dokładnie osuszasz zwierzę.

Jeśli proste środki zapobiegawcze, takie jak pielęgnacja i kąpiele, nie pozwalają na pozbycie się łupieżu u Twojego psa, omów z lekarzem weterynarii specjalne opcje żywieniowe lub testy na nietolerancję. Pomoże Ci on znaleźć karmę dla psa zawierającą takie składniki jak kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminę E, które wspierają zdrową sierść i układ odpornościowy.

Pies podczas kąpieli.

Różnica między łupieżem a łupieżem pstrym

Poważniejszą przyczyną łuszczącej się, swędzącej skóry psa jest stan zwany łupieżem pstrym. Kennel Club UK wyjaśnia, że łupież pstry to infekcja pasożytnicza, zwana cheyletiellosis, wywoływana przez roztocza. Związek Kynologiczny zauważa, że łupież pstry zazwyczaj nie powoduje swędzenia, a głównym objawem jest to, co wydaje się nadmiernym łupieżem. Choroba jest bardzo zaraźliwa i może łatwo przenieść się na inne zwierzęta domowe, takie jak koty czy króliki, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. 

Niestety, nie ma szybkiej recepty na łupież pstry. Lekarz weterynarii prawdopodobnie zastosuje miejscowy preparat zwany dipem, który pokryje sierść psa lekiem zabijającym roztocza. Dipy i inne zabiegi mogą wymagać powtarzania raz lub dwa razy w tygodniu przez okres do sześciu tygodni. Zaleca się również przyprowadzić do lekarza weterynarii wszystkie inne domowe zwierzęta, aby poddać je leczeniu roztoczy, a w domu może być konieczne zastosowanie pestycydów przeznaczonych do zabijania roztoczy i pcheł.

Nikt nie lubi, gdy jego pupil odczuwa świąd i dyskomfort. Kiedy łupież lub inne problemy skórne zostaną rozwiązane, mamy nadzieję, że Ty i Twój pies będziecie mogli spędzać więcej czasu na robieniu rzeczy, które kochacie, nie martwiąc się o swędzenie.

Autorka

Chrissie Klinger


Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły