Alergia na koty
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Być może marzysz o kocie, ale martwisz się, że Ty lub ktoś z twoich bliskich cierpi na alergię. Możliwe też, że już go masz, a alergia jest rzeczywistym problemem. Na szczęście alergicy i koty mogą żyć pod jednym dachem!
Alergia na kota jest spowodowana reakcją organizmu na konkretne białka zawarte w substancjach tłuszczowych wydzielanych przez skórę kota oraz w jego ślinie.
Nie licz na wyleczenie z alergii
Niektórzy ludzie twierdzą, że nabyli odporności na swojego kota, tzn. że "wyrośli z alergii". Czasem jest to prawdą, jednak nie sugeruj się tym stwierdzeniem, gdy planujesz wziąć nowego kota. Możliwe, że przy większej ekspozycji reakcja alergiczna będzie silniejsza.
Jeżeli planujesz zakup kota, a obawiasz się alergii, pomyśl o rasie krótkowłosej albo długowłosej, ponieważ zostawiają one mniej sierści w domowym otoczeniu. Jeżeli interesuje Cię rasowy kot, wybierz Devon albo Cornish Rexa. Nie posiadają one pewnych warstw włosa obecnych u innych ras, dlatego powodują słabszą reakcję alergiczną. Sfinksy są całkowicie pozbawione sierści i niesłychanie uczuciowe. Pamiętaj jednak, że wszystkie koty się myją, a reakcja alergiczna jest powodowana nie tylko przez włosy, ale też przez ślinę.
Gdy masz już kota, skrupulatność pomoże Ci walczyć z alergią. Regularnie myj podłogi i inne powierzchnie w domu i często odkurzaj. Pierz często posłanie, na którym sypia kot.
Ograniczony dostęp
Możesz również ograniczyć kotu dostęp do niektórych miejsc w domu. Sypialnia alergika to zdecydowanie pomieszczenie z zakazem wstępu dla kota. Drewniane podłogi zatrzymują mniej alergenów i są łatwiejsze do sprzątania niż wykładziny. Jeżeli masz w domu tylko kilka pokoi z dywanami, prawdopodobnie kot będzie musiał przebywać na zewnątrz.
Meble tapicerowane również zatrzymują dużo alergenów, więc nie pozwalaj kotu wchodzić na nie, albo nie wpuszczaj go do pomieszczeń, w których się one znajdują.
Im więcej szczotkujesz kota, tym bardziej pomagasz w łagodzeniu reakcji alergicznej, ponieważ zapobiega to unoszeniu się pojedynczych włosów w powietrzu. Najlepiej robić to raz w tygodniu, a nawet częściej.
W okresie wiosennym należy szczególnie dbać o czesanie kota, ponieważ zrzuca on wówczas zimową okrywę. Jeżeli to możliwe, szczotkowanie powinno być przeprowadzane przez osobę niebędącą alergikiem i najlepiej na dworze.
Regularne sprzątanie kuwety jest również ważne, ponieważ te same alergeny, które znajdują się w ślinie, włosach i złuszczonym naskórku, spotyka się też w moczu.
Zapytajlekarza, jakie leki przeciwalergiczne możesz przyjmować, żeby ułatwić sobie życie oraz o inne sposoby radzenia sobie z tym problemem.