Ile jest ras kotów?

Opublikowany przez Erin Ollila
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Nawet jeśli Twój kot jest wyjątkowy, zauważysz, że ma wiele podobieństw do innych przedstawicieli tej samej rasy. Ich kępki uszu, złote oczy i głośne miauczenie mogą pochodzić od przodków czystej krwi. Ale ile w ogóle jest ras kotów?

Historia ras kotów

Według National Geographic, już osiem tysięcy lat temu koty zaczęły kręcić się w pobliżu ludzkich osad i zjadać gryzonie, które zagrażały naszym magazynom zboża. Dopiero w XIX w. miłośnicy kotów zaczęli je celowo hodować, aby uzyskać określony wygląd lub usposobienie. Wybrane koty, takie jak egipski mau, w większości przypominają swoich dzikich przodków z pustyń Bliskiego Wschodu (lub, w przypadku maine coona, z zaśnieżonej Ameryki Północnej). Ogólnie rzecz biorąc, większość ras jest wynikiem ludzkiej ingerencji w jednego z najbardziej mruczących zwierzęcych towarzyszy natury.

W przeciwieństwie do psów, koty zmieniły się genetycznie w bardzo niewielkim stopniu w stosunku do dzikich kotów, które po raz pierwszy pojawiły się w naszych starożytnych gospodarstwach. Ponieważ koty nigdy nie były hodowane do specyficznych zadań łowieckich czy pasterskich, tak jak psy, ich różnice są bardziej subtelne niż np. różnica między rottweilerem a beaglem.

Puszysty biało-szary kot siedzący na drewnianym stole w kawiarni dla kotów

Ile jest ras kotów?

Ustalenie, ile ras kotów istnieje na świecie, zależy od tego, gdzie szukasz informacji. Międzynarodowe rejestry kotów i inne organizacje podają różne kwalifikacje dla akceptowanych przez siebie ras, a ich łączna liczba jest różna – choć uznanych ras kotów jest znacznie mniej niż ras psów. Encyklopedia Britannica wymienia tylko piętnaście ras kotów, natomiast Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów, największy na świecie rejestr genetyczny kotów rasowych, uznaje siedemdziesiąt trzy różne rodzaje. Wiele innych uznanych rejestrów i stowarzyszeń mieści się w tym przedziale.

Na przykład, The Governing Council of the Cat Fancy (GCCF), główny organ rejestrujący koty w Wielkiej Brytanii, od 2022 r. będzie uznawał 40 różnych ras. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna, której organizacje członkowskie działają w czterdziestu krajach, uznaje czterdzieści osiem ras podzielonych na cztery kategorie.

Jest kilka powodów, dla których różne stowarzyszenia różnie kwalifikują rasy kotów. Najprostszym powodem jest klasyfikacja ogólna. Niektóre rejestry nie biorą pod uwagę kotów niepedagogicznych, które nie mają nazw i ras swoich rodziców od określonej liczby pokoleń. Ponadto niektóre stowarzyszenia włączają wiele rodzajów kotów do jednej klasyfikacji, podczas gdy inne rozdzielają je na własne kategorie. 

A więc, ile jest ras kotów? Nie ma jednej ustalonej liczby – to tylko kolejny dowód na to, że koty lubią kierować się własnymi zasadami.

Czy nowe rasy kotów są kiedykolwiek akceptowane?

Generalnie listy ras akceptowane przez rejestry często się nie zmieniają. Jednak od czasu do czasu pojawiają się nowe rasy i dążą do ich uznania. Na przykład, w 2020 r. GCCF przyznał wstępne uznanie rasie Lykoi.  

Rasy kotów są również często tworzone z kilku kotów, które dzieliły pewną cechę genetyczną. Jeśli ta cecha jest słabo zbadana lub związana z genetyczną skłonnością do pewnych chorób, hodowla może stać się kontrowersyjna. GCCF i inne organizacje utrzymują ścisłe zasady dla hodowców, aby zapewnić, że koty czystej krwi są zdrowe i nie mają predyspozycji do dziedzicznych zaburzeń.

Niezależnie od tego, czy kot ma niebieskie oczy, pięć palców u łap czy wspaniały zestaw pasków, najlepszy kot to taki, który chce wrócić do domu z Tobą! W schroniskach są tysiące kotów, które może nie są czystej krwi, ale czekają na to, aby dać im dom na zawsze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rasie swojego kota lub rozważasz adopcję nowego kota, poświęć trochę czasu na poznanie jego unikalnych cech rasowych. Lekarz weterynarii udzieli Ci najlepszych informacji o Twoim zwierzęciu i o tym, czego potrzebuje, aby być szczęśliwym i zdrowym. Nie zapominaj też o kotach mieszanych. W Wielkiej Brytanii co roku do adopcji trafiają tysiące takich kotów, a wiele z nich ma podobne cechy genetyczne jak koty rasowe, które są ich przodkami. Jeśli chodzi o miłość do kota, nie ma znaczenia, ile jest ras, ponieważ najlepszy kot dla Ciebie będzie miał swoje unikalne cechy, których nie da się nie kochać.

 

Informacja o autorce

Erin Ollila

Erin Ollila jest entuzjastką zwierząt domowych, która wierzy w moc słów i w to, jak przekaz może informować, a nawet ukierunkować odbiorców, do których jest skierowany. Jej teksty można znaleźć w Internecie i w prasie. Są to wywiady, ghostwriting, wpisy na blogach i kreatywna literatura faktu. Erin jest maniaczką SEO i wszystkiego, co związane z mediami społecznościowymi. Ukończyła Fairfield University z tytułem magistra sztuk pięknych w dziedzinie kreatywnego pisania. Skontaktuj się z nią na Twitterze @ReinventingErin lub dowiedz się o niej więcej na stronie http://erinollila.com.


Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły

 • Jak nauczyć kocię korzystania z kuwety

  Dowiedz się, jak nauczyć kocię korzystania z kuwety dzięki naszemu przewodnikowi z łatwymi do wykorzystania wskazówkami. Aby uzyskać porady dotyczące zdrowia i szkolenia zwierząt, odwiedź stronę Hill's Pet Polska.
 • Adopcja dorosłego kota

  Planujesz przygarnąć dorosłego kota? Dowiedz się co musisz wiedzieć przed adopcją zwierzaka i na co powinieneś się przygotować, gdy nowy kot będzie w Twoim domu.
 • Świadomy wybór młodego kota z miotu

  Jeśli wybierasz kociaka z miotu, kilka prostych wskazówek pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Czym jest socjalizacja kota? Czy wybrać najmniejszego kota z miotu?
 • Pchły, robaki i pasożyty w sierści kota

  Pchły, robaki i pasożyty mogą się przytrafić tak naprawę każdemu kotu, nawet Twojemu. Poznaj objawy świadczące o nieproszonych gościach na ciele Twojego kota.

Powiązane produkty