Utrzymanie szczenięcia w zdrowiu

$authorText
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Utrzymanie szczenięcia w pełnym zdrowiu

Zdrowe szczenię

To Ty jesteś osobą, która może sprawić, że szczenię będzie pełne życia i witalności. Jesteś nie tylko odpowiedzialny za jego codzienną opiekę zdrowotną, ale znasz je również najlepiej. To czyni Cię idealnymi „oczami i uszami” lekarza weterynarii w przerwach między wizytami kontrolnymi. Wymioty lub biegunka u szczenięcia mogą być oczywistymi objawami problemów zdrowotnych, ale troska o zdrowie szczenięcia nie polega jedynie na wykrywaniu objawów choroby.

Pielęgnacja jamy ustnej i zębów u szczeniąt

Choroby zębów są u psów bardzo powszechne, więc jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego szczenięcia jest przyzwyczajenie go do regularnego czyszczenia zębów.Nie powinno się jednak stosować dowolnej pasty do zębów, ponieważ pasta do zębów dla ludzi zawiera składniki, które nie są odpowiednie dla psów, których nie można połykać. Pasty do zębów dla psów są nie tylko bezpieczniejsze, ale też ich smak jest bardziej dostosowany do preferencji szczeniąt (np. mięsny zamiast miętowego). Jeśli zauważysz u szczenięcia problemy takie jak krwawienie dziąseł lub nieprzyjemny „psi oddech”, poinformuj o tym lekarza weterynarii. Poza pastami do zębów opracowanymi specjalnie dla psów, u lekarza weterynarii możesz kupić również szczoteczki do zębów dla psów.

Twój szczeniak gryzie wszystko w zasięgu wzroku? Młodzieńcze gryzienie różni się od gryzienia w trakcie ząbkowania, ponieważ występuje wtedy, gdy szczenięta utraciły już swoje igłowate zęby mleczne. Dorastające psy często odczuwają niekontrolowaną potrzebę podgryzania i istnieją różne teorie na temat tego, dlaczego tak jest. Niezależnie od przyczyny, jeśli chcesz uchronić swoje kapcie, zapewnij szczenięciu rzeczy przeznaczone do żucia!

Pielęgnacja uszu szczeniąt

Co kilka dni delikatnie zaglądaj do uszu szczenięcia, by upewnić się, że są zdrowe. Skóra powinna być czysta, niezaczerwieniona i niezaogniona. Uszy szczeniąt powinny być wolne od nadmiaru woskowiny lub wydzieliny i nie powinny mieć nieprzyjemnego zapachu. Nie wkładaj niczego do uszu psa, chyba że zaleci to lekarz weterynarii.

Zwracaj uwagę na potrząsanie głową lub drapanie uszu. Jeśli podejrzewasz, że Twój szczeniak może mieć problemy z uszami, takie jak infekcja bakteryjna lub grzybicza, stan zapalny lub roztocza uszne, udaj się na wizytę do lekarza weterynarii.

Oznaki zdrowia u szczeniąt

Zdrowe szczenię ma błyszczące oczy, lśniącą sierść i dużo energii.

Pamiętaj, że szczenię nie może Ci powiedzieć, że źle się czuje, więc musisz mu się bacznie przyglądać. Wiedza na temat tego, co jest normalne w przypadku Twojego psa, jest niezbędna do wczesnego wykrycia choroby, jeśli coś jest nie tak. Do niepokojących objawów należą:

  • Nagła utrata apetytu.
  • Wzmożona senność. 
  • Zmiany w zachowaniu.
  • Szybka utrata masy ciała lub przyrost wagi. 
  • Wszelkie nietypowe guzki lub zgrubienia. 
  • Wymioty lub biegunka. 
  • Problemy z oczami lub uszami szczenięcia.

Zaufaj swojemu instynktowi i w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Stres u szczeniąt

Nie jest to co prawda choroba fizyczna, ale widok szczenięcia wykazującego oznaki stresu jest równie niepokojący.

To normalne, że szczenię płacze i skomli przez kilka pierwszych nocy w domu. Zanim kupisz szczeniaka zapytaj hodowcę, czy możesz dać mu kocyk lub zabawkę. Dzięki temu, szczenię będzie miało u hodowcy coś, co pachnie Tobą i na odwrót.

Po początkowych etapach również czynniki mogą wywoływać u szczenięcia stres. Lęk separacyjny jest powszechnym problemem. Po raz kolejny miłość i otucha są na to najlepszym lekarstwem. Jeśli jednak problem nie ustępuje lub wydaje się być poważny, porozmawiaj z lekarzem weterynarii.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Szczenię powinno rozpocząć cykl szczepień jeszcze przed przeprowadzką do Ciebie, a hodowca lub ośrodek adopcyjny powinien przedstawić Ci certyfikat potwierdzający szczepienia. Przestrzeganie harmonogramu szczepień szczenięcia jest jedną z najważniejszych rzeczy, by zadbać o jego zdrowie. Ważne są również regularne odrobaczanie i zwalczanie pcheł, dlatego powinieneś poprosić lekarza weterynarii o szczegółowe informacje.

Oczywiście nie można też zapomnieć o kluczowej roli treningu i zdrowej diety. Bardzo ważne jest, by szczenięta spożywały karmę dla szczeniąt, a nie dla dorosłych psów. Może to się wydawać oczywiste, szczenięta mają inne potrzeby żywieniowe niż dorosłe psy i powinny spożywać pokarm wspierający ich wzrost oraz rozwój mózgu, kości i mięśni. Szczenięta ras dużych mają nieco inne potrzeby niż szczenięta ras małych i średnich. Poproś lekarza weterynarii o polecenie zbilansowanej i kompletnej karmy dla szczeniąt odpowiedniej dla rasy i rozmiaru Twojego szczenięcia.

Recenzji dokonała dr Emma Milne BVSc FRCVS

Powiązane artykuły

Powiązane produkty