
Utrzymanie szczeniaka w pełnym zdrowiu
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Dbaj o doskonałe zdrowie szczeniaka
Tylko Ty możesz sprawić, by Twój szczeniak był pełen zdrowia i wigoru. Nie tylko dlatego, że odpowiadasz za jego zdrowie na co dzień, ale również z tego powodu, ze jesteś osobą, która zna go najlepiej ze wszystkich. Dzieki temu między wizytami najlepiej zbierasz niezbędne lekarzowi weterynarii informacje.
Dbałość o jamę ustną i zęby
Ponieważ choroby zębów często występują u psów, jedna z największych przysług, jakie możesz wyświadczyć swojemu szczeniakowi jest nabycie zwyczaju częstego czyszczenia jego zębów. U swojego lekarza weterynarii możesz kupić szczoteczki do zębów dla psów oraz specjalne pasty. Używanie psiej pasty do zębów ma szczególne znaczenie. Po pierwsze dlatego, że szczeniak woli pewne smaki (raczej mięsne niż miętowe). Poza tym ludzkie pasty za bardzo się pienią.
Problemy, o których należy informować lekarza weterynarii to między innymi krwawiące dziąsła i cuchnący oddech.
Skoro już jesteśmy przy problemach z jamaąustną u szczeniąt, nie myśl, że tylko ludzkie dzieci cierpią z powodu ząbkowania. Szczenięta ząbkują między 3 a 7 miesiącem życia, co może wywoływać u nich znaczny dyskomfort. Możesz go złagodzić dając psu specjalne zabawki do żucia. Niektóre z nich można nawet włożyc do zamrażalnika, co pomaga znieczulić bolące dziąsła.
Potrzeba gryzienia u dorastających psów różni się od występującej w czasie ząbkowania tym, że pojawia się, gdy szczeniakowi wypadną już wszystkie igiełkowate zęby. Dojrzewające zwierzęta często odczuwają niekontrolowany przymus gryzienia. Jest wiele teorii próbujących wyjaśnic to zjawisko. Niezależnie od przyczyny, jeżeli chcesz ocalić swoje kapcie, zapewnij szczeniakowi przedmioty, które będzie mógł gryźć.
Dbałość o uszy
Powinieneś czyścić wnętrze uszu swojego szczeniaka raz na tydzień, używając do każdego ucha oddzielnych kawałków waty. Nie wykorzystuj do tego pałeczek kosmetycznych, które łatwo mogą uszkodzić ucho. W uszach szczeniaka nie może się znajdować zbyt wiele woskowiny i wydzieliny, nie powinny też one wydzielać nieprzyjemnego zapachu.
Jeżeli podejrzewasz u swojego psa jakiekolwiek problemy z uszami, takie jak zakażenie, narośle czy świerzbowce, nie wahaj sie zabrać go do lekarza weterynarii.
Oznaki zdrowia u szczeniaka
Zdrowy szczeniak ma błyszczące oczy, lśniącą sierść i tryska energią.
Pamietaj, ze Twój szczeniak nie jest w stanie powiedzieć Ci, że źle sie czuje, więc to Ty musisz mieć na niego oko. Do niepokojących objawów zaliczają się: nagła utrata łaknienia, zmiany w zachowaniu, gwałtowny spadek lub wzrost masy ciała, nietypowe grudki czy guzki, wymioty bądź biegunka, albo jakiekolwiek problemy z oczami lub uszami. Zaufaj swoim przeczuciom i w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze kontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Stres u szczeniaka
Stres nie jest może stanem równie poważnym jak ciężka choroba ale obserwowanie jego objawów u szczeniaka może być dla właściciela podobnym zmartwieniem.
To normalne, że szczeniak piszczy i skomle przez kilka pierwszych nocy w nowym domu. Pamiętaj, że właśnie rozstał się z matką i rodzeństwem i wszystko wokół jest dla niego nowe. Postaraj się okazywać mu dużo miłości oraz zapewniać poczucie bezpieczeństwa. Przygotuj mu też jak najbardziej przytulne i ciepłe legowisko.
Gdy początkowy okres macie już za sobą, szczeniaka mogą stresować inne rzeczy. Do powszechnych problemów należy na przykład lęk przed rozłąką. Również w takich przypadkach miłość i poczucie bezpieczeństwa są najlepszym lekarstwem. Jeżeli jednak stan ten utrzymuje się przez dluższy czas lub jest bardzo poważny, skontaktuj sie z lekarzem weterynarii.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Zanim szczeniak trafi w Twoje ręce, powinien przejść serię szczepień, a hodowca lub personel schroniska mają obowiązek dostarczyć Ci na to dowód w postaci zaświadczenia od lekarza weterynarii. Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla zdrowia swojego psa, jest pilnowanie kalendarza jego szczepień. Bardzo istotne jest również zwalczanie pcheł i regularne odrobaczanie.
Nie można oczywiście zapomnieć o aktywności fizycznej i zdrowym żywieniu. Hill's Science Plan PuppyFormula to karma opracowana specjalnie, by sprostać potrzebom rosnących szczeniąt i zapewnić im wszystko co najlepsze od samego początku ich życia.