Gorące lato - jak sprawić aby było bezpieczne dla Twojego psa?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Trochę ciepła i słońca podczas lata zazwyczaj dodaje nam sił po długiej zimie, ale wiele zwierząt wymaga specjalnego postępowania, aby mieć pewność, że będą mogły bezpiecznie korzystać z upalnej pogody.

Oparzenia słoneczne

Każdy obszar skóry pokryty cienką warstwą włosów jest narażony na ryzyko oparzenia słonecznego. Nie zakładaj, że Twoje zwierzę będzie się starało tego uniknąć – wiele zwierząt nawet nie szuka cienia przebywając w otwartym słońcu. Mogą sobie oparzyć nos, na jeżeli skóra będzie uszkodzona, ryzyko tego wzrasta.

Psy z białą sierścią, rasy krótkowłose oraz psy po strzyżeniu są także bardziej wrażliwe na oparzenia słoneczne. Najlepiej jest, aby w czasie najostrzejszego słońca, przebywały w domu. Możesz także zastosować mleczko z wysokim faktorem przeciwsłonecznym, takie samo jakie stosujesz u dzieci, na przykład na małżowiny uszne psa, aby go zabezpieczyć przed poważnymi uszkodzeniami.

U każdego psa na ostrym słońcu może dojść do udaru cieplnego, ale najbardziej wrażliwe są osobniki bardzo młode, stare oraz rasy brachycefaliczne. W czasie udaru widoczne jest dyszenie, lub nawet zapaść i wymaga on natychmiastowej pomocy lekarza. Aby uniknąć udar należy sprawdzić, czy w ogrodzie jest wystarczająca ilość cienia i nie zmuszać psa do nadmiernego wysiłku fizycznego w okresie największego ciepła.

Woda to podstawa

Chyba nie trzeba tego mówić, ale w każdej porze roku pies musi mieć zawsze dostęp do odpowiedniej ilości świeżej wody. Jeżeli jest bardzo ciepło karma puszkowa w misce może bardzo szybko ulec zepsuciu i może przyciągać muchy, dlatego może warto w tym okresie czasu rozważyć podawanie karmy suchej.

Zawsze kontroluj masę ciała swego psa. Niektóre psy spędzają więcej czasu na zewnątrz i mają więcej aktywności, więc mogą wymagać większej ilości pokarmu, ale gdy na zewnątrz będzie bardzo gorąco, brak aktywności może zmniejszyć wielkość zapotrzebowania na pokarm.

Ciesz się latem

W czasie długich letnich dni psy zawsze domagają się zabawy na zewnątrz! Na szczęście istnieje wiele sposób korzystania z tej pory roku.

  • Pływanie: Wiele psów lubi wodę zaś brodzik jest najlepszym sposobem do walki z ciepłem. Jeziora i może są doskonałymi miejscami dla Twojego psa do zabawy, pływania i aportowania. Upewnij się tylko, że Twój pies będzie mógł z łatwością wyjść z wody i że nie ma tam stromych brzegów. Niektóre psy obawiają się wody lub chcą tylko w niej brodzić, dlatego nie należy ich zmuszać, jeżeli są oporne lub niepewne. Ale jeżeli pies wskakuje bezpośrednio do wody i zaczyna doskonalić swą technikę pływania, pozwólmy mu to robić. Trzeba tylko zwrócić uwagę, gdy nadmiernie kręci głową lub drapie się po uszach po każdorazowym zanurzeniu. To może być objawem zakażenia uszu. Jeżeli pływał w wodzie chlorowanej, wytrzyj go i całkowicie osusz po kąpieli.
  • Wędrowanie: Jeżeli Twój pies lubi wędrować – idź razem z nim. Pamiętaj tylko, że długie wędrówki po ostrym i twardy gruncie mogą być prawdziwym wyzwaniem dla jego łap. Spróbuj więc najpierw wychodzić na krótkie wyprawy i stopniowo je wydłużaj. Pamiętaj o przerwach na odpoczynek oraz często podawaj wodę do picia. Na rynku jest wiele małych misek dla psów, które są niemal płaskie i możesz je zabierać ze sobą, aby Twój pies mógł się z nich napić.
    Jeżeli Twój pies spędza wiele czasu na zewnątrz lub może poruszać się bez ograniczeń po dużych obszarach, oto kilka wskazówek, które mogą zapewnić mu bezpieczeństwo.
  • Zawsze musi mieć dostęp do świeżej wody a także do zacienionego miejsca, w którym będzie się mógł zdrzemnąć i schłodzić.
  • Często sprawdzaj jego podeszwy, ponieważ kamienie i piasek mogą utkwić między jego pacami.
  • Trawnik, nie pryskaj go pestycydami, jeżeli Twój pies na nim regularnie biega.
  • Upewnij się, że ma na sobie obrożę i zawieszkę z Twoim nazwiskiem i adresem, na wypadek ,gdyby się zagubił. Np. w UK jest to wymagane prawnie.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane