Ile urośnie mój szczeniak?

Published by
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Jak duży będzie mój szczeniak? To jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają lekarzom weterynarii świeżo upieczeni opiekunowie szczeniąt lub doświadczeni miłośnicy psów, którzy adoptowali nową dla nich rasę. Niektórzy pytają z czystej ciekawości, inni chcą wiedzieć, żeby mieć pewność, że mają wystarczająco dużo miejsca w domu przed adopcją. Zastanawiają się też nad innymi kwestiami logistycznymi, takimi jak rozmiar klatki, legowiska czy obroży, które powinni kupić, zanim przyniosą do domu swojego nowego futrzanego przyjaciela.

Twój lekarz weterynarii będzie najlepszym przewodnikiem w kwestii wzrostu szczeniaka i przewidywanej wielkości, ale są też inne znane sugestie, takie jak patrzenie na wielkość łap czy oznaczenia rasy, które mogą (ale nie muszą) poprowadzić Cię we właściwym kierunku. Oto kilka najpopularniejszych sposobów na oszacowanie, jak duży będzie Twój pies.

Czy wielkość łap o czymś świadczy?

Niektórzy lubią powtarzać, że im większe są łapy psa jako szczeniaka, tym większe będą, gdy dorośnie. Jednak nie zawsze jest to dobry wyznacznik tego, czego można się spodziewać. Masywny berneński pies górski będzie miał większe łapy, aby je utrzymać, niż corgi, ale są też większe psy z małymi łapami jak na swój rozmiar (jak delikatny collie) i odwrotnie (jak buldog). Tak, jak każde ludzkie dziecko, Twój szczeniak może być wysoki, chudy, bulwiasty lub nieproporcjonalny w miarę wzrostu.

Hand holding chocolate lab paw.

Czysta krew kontra rasa mieszana

Zastanawiasz się, "Jak duży będzie mój szczeniak?" po adopcji uroczego pieska? Niestety, aby się upewnić, musisz poczekać, aż dorośnie. Jeśli nie znasz dokładnej mieszanki swojego szczeniaka, to fakt, jak geny wpłyną na jego wielkość, jest tylko zgadywanką. Jeśli wiesz, że Twój pies jest mieszanką dwóch ras małych lub dwóch ras dużych, możesz zgadywać, jak duży będzie, gdy dorośnie, ale pamiętaj, że to wciąż są szacunki.

Ostateczny rozmiar szczeniaka czystej krwi jest wciąż zaskakująco trudny do przewidzenia. Może to być najmniejsze lub największe szczenię z miotu, może też rosnąć w innym tempie niż inne psy tej samej rasy z powodu choroby, na którą zapadł w wieku szczenięcym. Zapoznanie się ze standardami oficjalnego klubu danej rasy może pomóc Ci ocenić, jak duże są psy tej rasy.

Twój lekarz weterynarii powinien być w stanie udzielić Ci wskazówek, czego możesz się spodziewać po wzroście Twojego pupila. Jeśli lubisz samemu szukać informacji, sprawdź w bazie danych ras psów The Kennel Club’s, jaki jest oczekiwany zakres rozmiarów każdej rasy.

Sprawdź rodziców

Jednym z najlepszych sposobów na określenie przybliżonego oczekiwanego wzrostu i wagi psa jest przyjrzenie się, jeśli to możliwe, jego rodzicom. Ich wzrost i waga będą prawdopodobnie dobrym wyznacznikiem tego, czego możesz się spodziewać po swoim własnym psie. W rzeczywistości jest to często sugerowane także w przypadku ludzi. Jednak wielu adoptujących nie wie zbyt wiele, jeśli w ogóle cokolwiek, o rodzicach swojego nowego pupila.

Wykres rozwoju

Inną metodą, która jest nieco bardziej żmudna, jest śledzenie wzrostu psa w czasie. Wiele psów osiąga pełną dojrzałość w wieku jednego roku, ale niektóre rasy mogą potrzebować na to od sześciu miesięcy do roku. Prześledzenie wzrostu psa od szczeniaka, przez trzy miesiące, sześć miesięcy i rok pomoże Ci lepiej przewidzieć, jak duży będzie Twój pies po osiągnięciu pełnej dojrzałości. Ta metoda wymaga jednak szacowania na podstawie doświadczeń innych rodziców zwierząt podobnych ras. Twój pies jest wyjątkowy, a cechy indywidualne są największym czynnikiem wpływającym na wielkość psa.

Nie ma naukowej metody określania wielkości psa, z wyjątkiem sprawdzenia historii rasy i konsultacji z lekarzem weterynarii. Najlepiej jest zrobić rozeznanie odpowiednio wcześnie, aby móc spędzić czas ze swoim nowym pupilem na zabawie i cieszyć się swoim towarzystwem. A jeśli masz wątpliwości, kup większą skrzynię.

Autor

Erin Ollila

Powiązane artykuły

Powiązane produkty