Kwiaty i rośliny niebezpieczne i szkodliwe dla kota

Published by
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Dekorowanie domu na święta wprawia całą rodzinę w świąteczny nastrój, ale należy pamiętać, że niektóre rośliny są niebezpieczne dla kotów.

Trudno oprzeć się upiększeniu domu olśniewającymi żywymi roślinami, które są tak popularne w tym okresie! Niestety, część popularnej świątecznej flory jest szkodliwa, a nawet trująca dla kotów. Unikaj tych często spotykanych świątecznych roślin, aby ten piękny okres był bezpieczny dla Twojego kota.

Gwiazda betlejemska (wilczomlecz nadobny)

Wydaje się, że żaden świątecznie przyozdobiony stół nie jest kompletny bez pięknej gwiazdy betlejemskiej, z jej ciemnymi liśćmi i aksamitnymi, czerwonymi płatkami. Ta tradycyjnie świąteczna roślina ma od lat złą reputację, jako wysoce toksyczna dla kotów, ale nie jest tak niebezpieczna, jak inne. Gwiazda betlejemska nie zagraża życiu, ale może spowodować, że kotek będzie cierpiał na ból brzucha lub biegunkę, jeśli zje lub poliże tę roślinę. Dlatego raczej pozostań przy podziwianiu kwiatów u znajomych lub postaw tę roślinę poza zasięgiem kota (jeśli w ogóle takie miejsce występuje w Twoim domu!). Dostępnych jest również wiele sztucznych kwiatów, które mogą ożywić Twój świąteczny wystrój, nie zagrażając zdrowiu kotów.

Choinka

Beige and white cat peeking through Christmas tree branches

Według serwisu Petchat, sosny są toksyczne dla kotów, ponieważ mogą spowodować śmiertelne uszkodzenia wątroby. Jeśli musisz mieć żywe drzewko, wybierz jodłę lub świerk. Ponadto należy regularnie pozbywać się opadłych igiełek - niezależnie od gatunku drzewka - są ostre i mogą być niebezpieczne dla narządów wewnętrznych kota. Zasłoń również stojak na drzewko, aby kot nie mógł pić z niego wody. Tak jak w przypadku sztucznych drzewek, inne powszechne zagrożenia obejmują przewrócenie choinki przez kota lub spożycie szkodliwych ozdób, jak lameta, wstążki, sznurek i koraliki. Koty potrafią być bardzo psotne i postrzegać migające lampki jako zaproszenie do eksploracji, a nic nie kusi bardziej niż możliwość wspinania się po drzewie wniesionym do domu przez opiekunów. Zawsze najlepiej przymocować drzewko do podłogi lub ściany, o ile to możliwe, aby zapobiec jego przewróceniu przez kota i spowodowaniu obrażeń mieszkańców i samego sprawcy zamieszania. Jeśli chodzi o bombki i inne ozdoby choinkowe, dopilnuj, aby były na tyle duże, by kot nie mógł ich połknąć, a także staraj się unikać stosowania ozdób zawierających ostre elementy. Postaraj się przywiązać ozdoby do drzewka, aby nie kusiły kota i nie próbował on ich zrzucać. Na koniec, zawsze odłączaj lampki od prądu, gdy kot pozostaje bez nadzoru.

Jemioła i ostrokrzew

Jeżeli jemioła lub ostrokrzew jest co roku stałym elementem dekoracji świątecznej w Waszym domu, rozważcie zamianę na ich sztuczne odpowiedniki. Jak ostrzegają w serwisie PetMD, "spożycie niewielkich ilości liści lub owoców może spowodować tylko rozstrój żołądka. Ale spożycie większych ilości może wywołać zaburzenia funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego i zagrażać życiu." Ponieważ obie te świąteczne rośliny są wysoce toksyczne dla kota, zalecamy całkowite unikanie jemioły i ostrokrzewu. Nawet jeśli wydaje Ci się, że świąteczne dekoracje znajdują się poza zasięgiem kota, lepiej pomyśl dwa razy. Koty to zwinne i ciekawskie stworzenia, dlatego znajdą sposób, by do nich dotrzeć. A poza tym wcale nie potrzebujesz jemioły, aby pocałować kota!

Amarylis

Amarylis to wysoki i majestatyczny kwiat, stanowiący atrakcyjną i świąteczną roślinę. Jest to jednak roślina bardzo toksyczna dla kotów (i psów) z uwagi na zawartość likoryny. Według Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt, możliwe reakcje po spożyciu obejmują wymioty, biegunkę i drgawki. Nie wnoś tej rośliny do domu.

Organizacja zrzeszająca szpitale dla zwierząt - VCA Animal Hospitals - zaleca zapoznanie się z innymi potencjalnie szkodliwymi lub toksycznymi roślinami. Na przykład lilie są skrajnie niebezpieczne dla kotów, a często znajdują się w świątecznych bukietach. Jeśli kot spożyje toksyczną, świąteczną roślinę, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Na szczęście możesz kupić przepiękne sztuczne rośliny, które ożywią dom równie pięknie, jak prawdziwe (i nie będziesz musiał ich podlewać!). Poszukaj inspiracji w sklepach z wyposażeniem wnętrz lub materiałami plastycznymi lub spróbuj wykonać ozdoby własnoręcznie. Pamiętaj tylko, aby ozdoby nie zawierały łatwo odczepianych małych części, które Twój czworonożny przyjaciel mógłby połknąć.

Jeśli posiadasz szczególnie ciekawskiego kota, znajdź inne sposoby na odwrócenie jego uwagi od świątecznych ozdób. Spróbuj ustawić nowy drapak lub dać nową kocią zabawkę oraz zapewnij kotu własną choinkę do wspinania, aby Twoja go nie kusiła. Nauczenie kota, by trzymał się z dala od ozdób sprawi, że święta będą przyjemniejsze dla wszystkich. Unikając roślin niebezpiecznych dla kota, zagwarantujesz, że kot również spokojnie nacieszy się świętami!

Contributor Bio

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien jest autorką tekstów, mamą i kocią mamą z długim stażem, której gospodarstwem zarządzają dwa koty rosyjskie niebieskie. Jej teksty są również publikowane w serwisach What to Expect Word of Mom, xoJane, Fit Pregnancy oraz Care.com, gdzie pisze o zwierzętach i życiu rodzinnym. Znajdź ją i obserwuj na Instagramie i Twitterze @brovelliobrien

 

Related Articles

Related products