Czy czekolada jest szkodliwa dla kotów?

Opublikowany przez
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Chociaż często słyszy się historie o psach, które zachorowały po spożyciu czekolady, czekolada może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia kotów, a nawet okazać się śmiertelna, jeśli zjedzą jej zbyt dużo.

Czy czekolada jest szkodliwa dla kotów?

Cukier, tłuszcz i ksylitol (substytut cukru) nie są dobre dla kotów. Jednak czekolada zawiera dwa składniki, które stanowią większe zagrożenie dla zdrowia Twojego kota: kofeinę i teobrominę, roślinny alkaloid występujący naturalnie w kakao. Zwłaszcza teobromina jest toksyną dla większości zwierząt, w tym kotów, co zostało odnotowane w Merck MSD Veterinary Manual.

Łacińska nazwa kakaowca to Theobroma cacao, co oznacza "pokarm dla bogów". To prawda, że z prażonych ziaren można zrobić pyszny przysmak, ale to, co sprawia, że czekolada jest tak wspaniała dla ludzi, jest dokładnie tym, co sprawia, że jest tak niebezpieczna dla kotów.

Dlaczego te składniki są tak niebezpieczne dla kotów?

Tabliczka czekolady z odłamanymi kawałkami.

Dwóch głównych winowajców, kofeina i teobromina, to substancje pobudzające. Kofeina, która oprócz czekolady znajduje się w wielu produktach spożywczych i napojach, staje się toksyczna, gdy zostanie wchłonięta do organizmu kota. Cats Protection wyjaśnia, że teobromina działa jak środek pobudzający, który zwiększa tętno kota, oraz jak diuretyk, który zwiększa utratę płynów ustrojowych, a obie te substancje mogą okazać się śmiertelne dla Twojego futrzanego przyjaciela.

Ile czekolady to za dużo?

Każda ilość czekolady to za dużo dla Twojego kota. Organizacja Cats Protection wyjaśnia, że koty nie potrafią przetwarzać teobrominy tak szybko jak my, więc pozostaje ona w organizmie przez dłuższy czas. Oznacza to, że nawet kilka gramów czekolady może wyrządzić poważne szkody.

Wszystkie rodzaje czekolady są niebezpieczne dla Twojego futrzanego przyjaciela. Najbardziej toksyczna jest czekolada do pieczenia ze względu na wysoki poziom teobrominy, ale niebezpieczne są również suche kakao w proszku oraz czekolada ciemna, półsłodka i mleczna. Nawet biała czekolada, z niską zawartością kakao, powinna być unikana.

Pomocy – mój kot zjadł czekoladę! Na jakie objawy należy uważać?

Toksyczność czekolady u kotów może mieć różne nasilenie – od łagodnego do ciężkiego. Oto kilka głównych oznak i objawów, na które należy zwracać uwagę:

 • Wymioty
 • Biegunka
 • Nudności
 • Zwiększone tętno
 • Nadmierne pragnienie
 • Nadmierne oddawanie moczu
 • Nadaktywność
 • Niespokojność
 • Podwyższona temperatura ciała
 • Gwałtowny oddech lub dyszenie
 • Drżenie lub trzęsienie się mięśni
 • Niskie ciśnienie krwi
 • Napady padaczki
 • Śpiączka

Tak jak w przypadku każdego innego nagłego przypadku medycznego, natychmiast zabierz kota do lekarza weterynarii, aby określić stopień zatrucia i podjąć leczenie. Po zakończeniu leczenia kontynuuj obserwację kota pod kątem innych skutków ubocznych.

Co dalej?

Zabierz kota w spokojne miejsce i zapewnij mu spokój, aby zapobiec nasileniu się objawów zatrucia czekoladą. Gdy dotrzesz do kliniki weterynaryjnej, lekarz zbada kota i oceni ilość i rodzaj czekolady, którą zjadł.

Po przybyciu do kliniki weterynaryjnej lekarz zbada kota i oceni ilość i rodzaj zjedzonej przez niego czekolady. Lekarz weterynarii być może będzie chciał wywołać wymioty, aby zapobiec wchłonięciu przez kota toksyn, a także zapewni mu płyny i dodatkową opiekę w zależności od ilości zjedzonej czekolady i efektów ubocznych, których doświadcza Twój kot.

Jak mogę zapobiec temu zdarzeniu?

Połknięciu czekolady można w 100% zapobiec, trzymając czekoladę poza zasięgiem łap. Koty są ciekawskimi, nieprzewidywalnymi stworzeniami i uwielbiają węszyć w kuchni, dlatego przechowuj całą czekoladę w szczelnie zamkniętym pojemniku. Nie tylko tabliczki czekolady mogą wywołać chorobę, więc pomyśl o wszystkich rzeczach, które mogą zawierać czekoladę, w tym ciastkach, pączkach, herbatnikach i cukierkach. Jest to szczególnie ważne w okresie świąt takich jak Wielkanoc, Boże Narodzenie czy Halloween. Jeśli organizujesz przyjęcie, umieść słodkie potrawy, desery i smakołyki w miejscach trudno dostępnych dla kota i przechowuj je w bezpiecznym miejscu zaraz po imprezie. Jeśli ktoś z gości zapyta, "czy Twój kot może jeść czekoladę", jesteś przygotowany, aby odpowiedzieć stanowczym "nie".

Rodzice zwierząt lubią częstować swoich kocich przyjaciół, a Ty możesz to robić bezpiecznie, sięgając po bezpieczne przysmaki dla kotów, stworzone po to, aby Twój pupil był szczęśliwy i zdrowy. A potem możesz zatrzymać czekoladę tylko dla siebie!

Informacja o autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien jest pisarką, mamą i wieloletnią kocią matką, której domem rządzą dwa koty rasy rosyjskiej niebieskiej. Jej prace pojawiają się także na portalach Care.com, What to Expect oraz Fit Pregnancy, gdzie pisze o zwierzętach domowych, ciąży i życiu rodzinnym. Znajdź jej profil i śledź ją na Instagramie i Twitterze @brovelliobrien.

 

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły

Powiązane produkty