Jak uspokoić psa w wigilijnym gwarze?

Published by
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Nadchodzą święta. Wszyscy szykują się na spotkania rodzinne i huczne świętowanie. Chociaż ten czas jest dla Ciebie ekscytujący, dla psa może oznaczać stres. Większość opiekunów zwierząt poważnie traktuje socjalizację psa, ale głośne przyjęcie może zaniepokoić nawet najbardziej towarzyskiego czworonoga. Obchodzenie świąt wymaga dodatkowej troski, która pozwoli zagwarantować, że pies będzie bezpieczny, szczęśliwy i grzeczny. Przygotowanie psa na spotkanie z dużą grupą ludzi jest ważne i nie wolno o tym zapominać. A zatem jak najlepiej zapewnić psu komfort? Przedstawiamy kilka kroków wartych rozważenia.

Przedstawiaj spokojnie

Chociaż niektóre psy nie mogą się doczekać, by poznać nowych znajomych, inne mogą poczuć się nieco przytłoczone podczas poznania zbyt wielu nowych osób naraz. Bądź obecny przy pierwszym kontakcie nowych osób z Twoim psem. Postaraj się by goście nie wchodzili wszyscy na raz. Nagłe pojawienie się dużej grupy osób może przestraszyć psa, dlatego dopilnuj, aby obie strony spokojnie się poznały. Jeśli masz nadmiernie wylewnego psa, musisz powstrzymać go przed skakaniem na gości i ich przewracaniem. A jeśli pies jest raczej nieśmiały, musisz zapobiec jego zdenerwowaniu przez nadmiernie wylewnych ludzi.

Jak podaje serwis Vetsreet, psy częściej odczuwają strach przed mężczyznami z donośnym głosem, niż przed kobietami, które mówią ciszej. Wiele psów woli również osoby dorosłe od dzieci. Pamiętaj o tym i miej oko na dzieci zaproszone na przyjęcie, a także delikatnie poproś gości, aby nie podnosili głosu.

Najlepszym rozwiązaniem będzie formalne przedstawienie się,pozwalające czworonogowi i ludziom poczuć się bezpiecznie i komfortowo. Rozważ umieszczenie psa w innym pomieszczeniu, za bramką dla dzieci, dopóki wszyscy goście nie przybędą na miejsce. Nowi goście będą mogli w ten sposób osobno witać psa zza bramki, aby to doświadczenie było mniej przytłaczające dla obu stron, a pies nie mógł skakać.Jack Russell Terrier and Dog Nova Scotia Duck Tolling Retriever lie on chair with blanket in front of Christmas tree.

Zapewnij możliwość skorzystania z chwili samotności

Socjalizacja może zmęczyć psa, nawet jeśli dobrze bawi się w towarzystwie. Przygotuj psu ciche i znajome miejsce, aby mógł zrobić sobie przerwę. Jest to szczególnie ważne dla psów, które nie są duszami towarzystwa. Jeśli pies czuje się niepewnie w towarzystwie dużej grupy nieznajomych, nie zmuszaj go do tego. Przymuszanie psa do socjalizacji przekraczającej jego gotowość i chęć może spowodować, że będzie bardzo zestresowany i przestraszony. Bez możliwości wycofania się, może okazywać agresję, by dać wszystkim znać, że się boi. Ważne jest zapobieganie realizacji takiego scenariusza.

Bezpieczne schronienie pozwoli psu poczuć się bezpiecznie i da mu szansę ucieczki od chaosu, gdy poczuje się zdenerwowany lub przytłoczony.

Zarządzaj interakcjami

Kiedy pies poczuje się już bezpiecznie w towarzystwie wszystkich, należy również zapewnić mu bezpieczeństwo. Dopilnuj, aby całe jedzenie i wszystkie napoje przeznaczone dla ludzi, jak również ozdoby, znajdowały się poza jego zasięgiem. Spędzanie świąt z psem może być przyjemne dla wszystkich, ale musisz pamiętać, że resztki ze stołu są niezdrowe, a niektóre rodzaje pożywienia są bardzo niebezpieczne dla psów. Nie pozwól, by ktoś z gości dawał psu ludzkie jedzenie i wyjaśnij, że nie wolno tego robić ze względu na jego bezpieczeństwo, zdrowie i samopoczucie. Miej również oko na dzieci, gdyż czworonóg - oportunista nie będzie mieć oporów, aby ukraść dziecku jakiś słodycz!

Nie zapominaj o swoim psim przyjacielu

Zabawianie grupy gości samo w sobie może być stresujące, ale cały ten stres dla psa może spowodować, że będzie on wycofany. Dlatego, w całym zamieszaniu związanym z pełnieniem roli gospodarza, nie zapomnij, aby poświęcić trochę uwagi swojemu psu. Goście z pewnością zapewnią mu wiele uwagi, której pragnie, ale to właśnie od Ciebie, swojego ulubionego człowieka, będzie jej najbardziej oczekiwać. Poświęć kilka minut z każdej godziny przyjęcia, aby nagrodzić go psim smakołykiem za to, że jest taki grzeczny, podrap go za uchem lub usiądź i podrap go po brzuchu. Świadomość, że o nim pamiętasz pomoże mu poczuć się pewniej i bardzo ograniczy poziom jego stresu.

Socjalizacja psa podczas świąt musi być uważnie przemyślana. Chociaż możesz mieć hałaśliwego psiaka kochającego wszystkich, przebywanie wewnątrz dużej grupy osób przez dłuższy czas może przytłoczyć nawet najbardziej towarzyskiego psa. Dopilnuj, aby pies i ludzie poznali się w sposób spokojny i pod Twoim nadzorem. Zapewnij psu odpowiednie miejsce odreagowania niepokoju lub niewygody. Wprowadź zasadę niedawania psu żadnego ludzkiego pożywienia i zasadę umieszczania ozdób i prezentów w miejscu niedostępnym dla psa. Dopilnuj, by te zasady były przestrzegane. Gdy wszyscy podczas przyjęcia już się poznają, Ty, Twój pies i Twoi goście będą się doskonale bawić, a Wasze święta z pupilem będą udane co roku!

Contributor Bio

Katie Finlay

Katie Finlay

 

Katie Finlay mieszka w Los Angeles w Kalifornii, gdzie szkoli psy i pisze. Pracuje z psami i ich właścicielami osobiście oraz kontaktuje się z nimi za pośrednictwem swoich artykułów od ponad sześciu lat.

 

Related Articles

Related products