Wszystko o pchłach u kotów

Opublikowany przez Kara Murphy
min : Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Jeśli zauważaz, że Twój kot drapie się częściej niż zwykle, może być nosicielem małych pasożytów zwanych „kocimi pchłami”. Być może zastanawiasz się, jak doszło do zarażenia kota i jak pozbyć się pcheł. Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te pytania i dowiedzieć się więcej o pchłach u kotów.

Jak mój kot złapał pchły?

Według Brytyjskiego Stowarzyszenia Kontroli Szkodników, pchły potrafią skakać na wysokość ponad 100-krotnej długości własnego ciała. Niektóre z nich potrafią nawet przeskoczyć 200-krotność swojej długości! Umiejętność skakania pomaga tym nielatającym pasożytom łatwo przemieszczać się z ziemi do nowego żywiciela lub z żywiciela do żywiciela.

Zwierzęta powszechnie występujące w ogrodzie – takie jak lisy, myszy, wiewiórki i inne – najprawdopodobniej są nosicielami pcheł, których rodzaj różni się w zależności od gatunku. Mogą one pozostawić pchły lub larwy w Twoim ogrodzie, a niektóre z tych pcheł mogą potencjalnie dostać się do Twojego domu, podczepiając się do Ciebie lub do zwierzęcia przychodzącego z zewnątrz. Pchły łatwo przeskakują między kotami i psami, niezależnie od gatunku.

Twój kot mógł nawet po prostu przyciągnąć pchłę, siedząc spokojnie przed swoim ulubionym oknem.

Pręgowany kot w czerwonej obroży drapie się po uchu.

Jak rozpoznać pchły u kota

Według RSPCA, już kilka pcheł (samic i samców) może w krótkim czasie przekształcić się w dużą plagę, ponieważ jedna samica może złożyć nawet pięćdziesiąt jaj dziennie. Najbardziej oczywistym objawem infestacji pcheł jest obsesyjne drapanie się kota po ciele lub skubanie skóry. PDSA podaje, że można też zauważyć:

  • Łyse łaty lub szorstką/kolczastą sierść.
  • Obolałą lub podrażnioną skórę.
  • Wysypkę lub ukąszenia.

Jeśli podejrzewasz, że Twój kot ma pchły, przeciągnij grzebieniem o drobnych zębach po jego sierści, gdy stoi na białej kartce papieru lub białym ręczniku. Jeśli ma pchły, najprawdopodobniej znajdziesz małe czarne plamki (odchody pcheł), które zmienią kolor na czerwony, jeśli zwilżysz papier. Pchły widać gołym okiem, więc może nawet uda Ci się z łatwością dostrzec kilka pcheł na białym tle.

Jakie problemy zdrowotne powodują pchły?

Pchły u kota mogą być czymś więcej niż tylko czynnikiem drażniącym. Czasami mogą być przyczyną innych poważnych problemów zdrowotnych. Na przykład, pchły mogą przenosić tasiemce. Jeśli Twój kot jest jeszcze małym kociakiem lub ilość pcheł jest duża, wysysanie krwi przez pchły może również prowadzić do anemii.

Leczenie i zapobieganie pchłom

Chcesz postawić "zakaz wstępu" dla tych małych darmozjadów? Pierwszym krokiem jest skontaktowanie się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania porady i możliwości leczenia. Lekarz weterynarii może również zasugerować wykonanie badań kota na obecność tasiemców i innych chorób.

Musisz nie tylko wyleczyć kota, ale także usunąć wszystkie szkodniki z nieruchomości, starannie odkurzając i myjąc, aby zapobiec ponownej inwazji. Lekarz weterynarii może zalecić, jak odkazić dom, aby skutecznie pozbyć się wszystkich szkodników.

Możesz zapobiec powrotowi pcheł, stosując jeden ze sprawdzonych środków odstraszających pchły i kleszcze, dostępnych na rynku, nawet u kotów przebywających w pomieszczeniach. PDSA zaleca stosowanie preparatów przepisanych przez lekarza weterynarii, ostrzegając, że inne produkty kupowane „z półki” w supermarketach lub sklepach zoologicznych często zawierają mniej skuteczne składniki. Ostrzega również przed stosowaniem u kotów preparatów przeciw pchłom dla psów lub domowych sprayów przeciw pchłom.

Twój lekarz weterynarii prawdopodobnie zaleci leczenie kota przez cały rok. W zależności od kraju, w którym mieszkasz, pchły mogą stanowić poważny problem przez cały rok (na przykład, region śródziemnomorski i kraje afrykańskie), problem tylko latem (łagodniejszy klimat) lub nie stanowić żadnego problemu (północne obszary nordyckie). Z powodu globalnego ocieplenia pchły mają się coraz lepiej... Możesz uważać, że masz najczystszego kota na świecie, ale pchły mogą zaatakować każde zwierzę. Dlatego uważnie obserwuj swojego kota, aby był szczęśliwy, zdrowy i wolny od swędzenia.

Informacja o autorce

Kara Murphy

Kara Murphy

Kara Murphy jest niezależną pisarką i rodzicem zwierząt domowych. Mieszka w Erie w Pensylwanii. Ma goldendoodle'a o imieniu Maddie.


Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły

Powiązane produkty