Różnice między samcami i samicami kotów

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znasz biologiczne różnice między samcami i samicami kotów, ale możesz się zastanawiać, czy jedna płeć jest lepsza od drugiej, jeśli chodzi o wybór nowego futrzanego przyjaciela, który dołączy do Twojej rodziny. Poznanie kontrastów między kłusującymi tatusiami a mruczącymi królowymi może pomóc Ci wybrać kota, który lepiej pasuje do Twojego stylu życia i osobowości. A więc, czy kupić kocura czy kotkę? Poznajmy najpierw różnice między kotami płci męskiej i żeńskiej.

Która płeć zachowuje się lepiej?

Różnice w zachowaniu kotów płci męskiej i żeńskiej są najbardziej widoczne u kotów, które nie są wykastrowane lub wysterylizowane, ponieważ różnice w zachowaniu są zazwyczaj związane z hormonami kota. Na przykład, kocury w okresie dojrzałości płciowej mogą stać się bardziej agresywne, rozpylać mocz i próbować uciec z domu. Natomiast kotki w rui mogą stać się bardziej czułe, ocierają się o niemal wszystko i mogą więcej wokalizować. Chociaż większość zdrowych kotów (niekastrowanych i kastrowanych) ma bardzo charakterystyczne zachowania, nie ma zgody co do tego, że wszystkie koty obu płci zachowują się w określony sposób. Niektóre kotki w okresie rui rozpylają wodę, a niektóre kocury są bardziej czułe. Większość ośrodków adopcyjnych gorąco zachęca rodziców do kastracji swoich kotów. Kocięta są zdecydowanie urocze, ale zanim zostaniesz z nowym miotem kociąt, należy przedyskutować, czy kastracja jest odpowiednia dla Twojego zwierzęcia.  

Ludzie często zakładają pewne cechy osobowości u kotów na podstawie takich cech, jak rasa czy kolor sierści – tak wynika z badania przeprowadzonego przez University of California Davis Veterinary Medical Teaching Hospital. Na przykład, koty pomarańczowe są bardziej przyjazne, a koty czarne lub białe uważane są za bardziej aspołeczne. Jednak większość opiekunów kotów i lekarzy weterynarii powie Ci, że wybór kota ze względu na płeć czy kolor nie gwarantuje, że będziesz mieć przytulnego lub niezależnego kotka. Środowisko, w którym kot się wychowuje, oraz osobowość rodzica często mają większy wpływ na jego zachowanie niż genetyka.

Maine coon bawiący się pomarańczową zabawką dla kota na ziemi.

5+ za wygląd

Rasy kotów są często trudniejsze do odróżnienia, niż rasy psów. Twój przyszły kot może mieć mieszankę cech, charakterystyczne umaszczenie, długą lub krótką sierść. Jak większość ssaków, kocury każdej rasy są nieco większe od swoich odpowiedników. Jednak ogólnie rzecz biorąc, zarówno kocury, jak i kotki, ważą od 2,5 do 5,5 kilograma i osiągają wysokość od 20 do 25 cm. Rodzaj pożywienia, którym karmisz swojego kota, ilość ruchu, jaką otrzymuje, oraz jego ogólny stan zdrowia mają ogromny wpływ na jego wygląd.

Wybieranie kota wyłącznie na podstawie wyglądu nie jest idealnym rozwiązaniem. Jeśli chcesz wprowadzić do swojego domu nowego kota, odwiedź ośrodek adopcyjny, taki jak Blue Cross, w którym znajdziesz koty w różnym wieku, różnych ras i o różnych osobowościach. Wiele ośrodków oferuje stronę internetową ze zdjęciami kotów, którą możesz przejrzeć przed wizytą, a pracownicy schroniska mogą udzielić Ci informacji na temat pochodzenia kota. Kiedy spotykasz kota po raz pierwszy, usiądź blisko niego i poczekaj, aż sam do Ciebie podejdzie. Pozwól kotu poocierać się i obijać o Ciebie przez chwilę, zanim nawiążesz z nim kontakt. Zawsze daj sobie trochę czasu na poznanie kilku różnych kotów, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

A więc, czy kupić kocura czy kotkę?

Prawda jest taka, że płeć kota naprawdę nie ma znaczenia, jeśli chodzi o wybór idealnego zwierzaka dla Ciebie. Choć istnieją pewne różnice w zachowaniu kotów płci męskiej i żeńskiej, gdy z kociąt stają się dorosłe, to jednak genetyka i środowisko kota odgrywają większą rolę w tym, jak dobrze wasza dwójka się ze sobą zwiąże. Poświęć więc trochę czasu na poznanie kilku kotów i wybierz tego, który według Ciebie będzie Twoim najlepszym przyjacielem. Różnice między samcami i samicami powinny odgrywać jedynie niewielką rolę przy wyborze kota.

Informacja o autorce

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger to posiadaczka zwierząt, która lubi dzielić swój dom z futrzakami, dwójką własnych dzieci i mężem. Chrissie lubi spędzać czas z członkami swojej rodziny, kiedy nie uczy, pisze lub bloguje. Stara się pisać artykuły, które pomagają właścicielom zwierząt wieść bardziej kreatywne i znaczące życie ze swoimi futrzakami.

 

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły

 • Czy suchy nos u kota świadczy o chorobie?

  Właściciele często pytają, czy suchy nos kota oznacza chorobę? Nie musi! Sprawdź co może oznaczać, kiedy u kota pojawi się wydzielina z nosa, lub ma blady nos.
 • Jak nauczyć kocię korzystania z kuwety

  Dowiedz się, jak nauczyć kocię korzystania z kuwety dzięki naszemu przewodnikowi z łatwymi do wykorzystania wskazówkami. Aby uzyskać porady dotyczące zdrowia i szkolenia zwierząt, odwiedź stronę Hill's Pet Polska.
 • Adopcja dorosłego kota

  Planujesz przygarnąć dorosłego kota? Dowiedz się co musisz wiedzieć przed adopcją zwierzaka i na co powinieneś się przygotować, gdy nowy kot będzie w Twoim domu.
 • Świadomy wybór młodego kota z miotu

  Jeśli wybierasz kociaka z miotu, kilka prostych wskazówek pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Czym jest socjalizacja kota? Czy wybrać najmniejszego kota z miotu?

Powiązane produkty