Karma dla suki w ciąży lub karmiącej po porodzie

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Ciąża u suki trwa średnio 63 dni, a karmienie szczeniąt kilka kolejnych tygodni. Pod kątem odżywiania może być to jeden z najważniejszych okresów w życiu suki. Niedożywienie, w przypadku suki w ciąży lub karmiącej, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych oraz zagrażać zdrowiu jej szczeniąt.1 Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o unikalnych potrzebach żywieniowych i pamiętaj o poniższych najważniejszych zasadach żywienia:

 • Karma dla suk w ciąży lub karmiących musi zawierać odpowiednią liczbę kalorii, by spełniać zwiększone zapotrzebowanie energetyczne wymagane do produkcji mleka i wzrostu szczeniąt.
 • Zwiększona zawartość tłuszczów pomaga zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne.
 • Wysoki współczynnik strawności jest ważnym elementem maksymalizacji spożycia kalorii z mniejszej ilości karmy.
 • Produkcja mleka przez matkę oraz wzrost kości szczeniąt wymaga zapewnienia większej ilości wapna i fosforu.
 • Większa ilość białka jest wymagana do zapewnienia zdrowego rozwoju szczeniąt.
 • Suplement DHA zapewnia rozwój układu nerwowego szczeniąt.

 

Często zadawane pytania o ciążę, karmienie i podstawy żywienia.

Czym jest strawność i dlaczego ma znaczenie?

Wysoki współczynnik strawności przekłada się na wyższe wchłanianie składników odżywczych do ciała suki będącej w ciąży lub karmiącej. Jest ważna ponieważ pomaga suce w maksymalnym przyswajaniu składników odżywczych w każdym zjedzonym kęsie. Jest to kluczowe, ponieważ w brzuchu suki miejsce jest ograniczone.

Po co potrzeba więcej energii i tłuszczy?

Suki w ciąży oraz karmiące mają bardzo wysokie zapotrzebowanie na energię. Właściwie suki karmiące posiadają 4–8 razy wyższe zapotrzebowanie energetyczne niż zdrowy dorosły pies. Zwiększona zawartość tłuszczów w precyzyjnie zbilansowanej diecie pomaga w zapewnianiu większej ilości energii.

Co podawać suce gdy jest w ciąży i karmi szczenięta?

Zalecamy rozpoczęcie podawania karmy Hill’s™ Science Diet™ Puppy Foods tak szybko, jak to możliwe. Receptury te obejmują najważniejsze składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i wspomagają rosnące szczenięta w rozpoczęciu wspaniałego życia. Poproś lekarza weterynarii o polecenie jednej z karm dla szczeniąt z gamy Science Diet™:

 

Czy mogę podawać karmę Science Diet™ Puppy Large Breed mojej suce w ciąży lub karmiącej? Co jeśli jest psem rasy dużej?

Nie zalecamy podawania kramy Science Diet™ Puppy Large Breed sukom w ciąży lub karmiącym. Karma ta nie zapewnia odpowiedniej ilości wapna i energii, jakich potrzebuje suka w tym specjalnym czasie. Karmą odpowiednią dla wszystkich suk w ciąży lub karmiących, niezależnie od rasy, jest Science Diet™ Puppy w odmianach podanych powyżej.

Czy istnieją jakieś specjalne zasady dotyczące karmienia suki w ciąży lub karmiącej?

Suce w ciąży podawaj ilość karmy dla szczeniąt zalecaną na opakowaniu i kontynuuj jej podawanie do czasu, gdy zakończy karmić szczenięta. Zapytaj lekarza weterynarii, czy suka powinna mieć dostęp do karmy przez cały czas po urodzeniu się szczeniąt. Pomoże to w przestawieniu szczeniąt na karmę, a Ty zyskasz spokój umysłu wiedząc, że potrzeby energetyczne ich mamy są spełnione.

Kiedy przestawić szczenięta na karmę?

Większość szczeniąt zaczyna jeść karmę w postaci stałej w wieku 3–4 tygodni. Całkowite przestawienie na karmę powinno zostać zakończone w wieku 6–7 tygodni.2 W tym czasie należy zadecydować, jaka karma jest odpowiednia dla Twoich szczeniąt w oparciu o rasę lub oczekiwaną wielkość ciała, gdy szczenięta staną się dorosłymi psami.

Kiedy umówić wizytę u lekarza weterynarii?

Jeśli jest to możliwe, to podczas gdy suka jest w ciąży i karmi, należy umówić co tygodniowe wizyty u lekarza weterynarii w celu kontroli stanu suki i upewnienia się, że jej potrzeby żywieniowe są spełniane. Ważne jest ustalenie z lekarzem weterynarii harmonogramu wizyt, określającego jak często suka powinna być badana podczas ciąży i po oszczenieniu się.

Zacznij opiekę nad szczenięciem w prawidłowy sposób.

Notowanie masy ciała szczeniąt, ich rozwoju i aktywności co 1 lub 2 dni2 może być bardzo przydatne dla lekarza weterynarii przy rutynowych badaniach podczas ich pierwszego roku życia.

 

1 Small Animal Clinical Nutrition, 4th Edition. Normal Dogs; Pregnancy in Dogs; str. 238
2 Small Animal Clinical Nutrition, 4th Edition. Growing Dogs: Weaning Period; str. 247

Artykuły powiązane

 • Jaka jest najlepsza karma dla psów małych ras?

  A small white dog stands up on its hind legs as a bowl of dry kibble is held out in front of it. The dog looks happy and excited with bright eyes and a wide mouth Znajdź najlepszą dietę dla psów małych ras i dowiedz się, która karma jest najlepiej dostosowana do ich potrzeb zdrowotnych. Odkryj więcej wskazówek dotyczących małych psów na Hill's Pet Polska.
 • Czym należy karmić małego psa seniora?

  A black and tan dog appears from behind a fence. It has jumped and is captured mid-air appearing as though it is standing Poznaj potrzeby żywieniowe swojego małego psa seniora, by zapewnić mu dłuższe i zdrowsze życie. Znajdź odpowiednią karmę dzięki poradom ekspertów na Hill's Pet Polska.
 • Dlaczego mój pies tak szybko je?

  Często zdarza się, że psy jedzą szybciej niż ludzie. Sprawdź, dlaczego niektóre psy jedzą zbyt szybko i jakie problemy zdrowotne mogą się z tym wiązać.
 • Czy mój pies może jeść pizzę?

  Dowiedz się, czy dzielenie się kawałkiem pizzy z psem jest bezpieczne, jakie składniki mogą powodować problemy zdrowotne i jaka ilość pizzy stanowi zagrożenie dla psa.

Produkty powiązane