Utrata masy ciała i to, jak Twój pies może Ci pomóc

Opublikowany przez
min Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Nadwaga i otyłość to w dzisiejszych czasach duży problem dotykający zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Około 40% kotów i psów w Europie cierpi na nadwagę lub otyłość. Intensywne życie sprawia, że łatwo jest stopniowo przybierać na wadze. Karma odchudzająca lub pomagająca utrzymać wagę może pomóc w realizacji planu odchudzania psa, ale ćwiczenia też są bardzo ważne dla was obojga.

Twoim celem jest utrata wagi? Jeśli tak, prawdopodobnie słyszałeś o tym, że najlepszym sposobem na trzymanie się planu zdrowotnego jest posiadanie kompana w odchudzaniu. Twój pies może być idealnym towarzyszem, zwłaszcza, jeśli jemu też przydałoby się trochę schudnąć. Nie jesteś pewny, jak dokładnie powinien wyglądać zdrowy pies? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o treningu z psem.

Oznaki, że Twój pies ma nadwagę

Jeśli zauważyłeś, że Twój pies jest ostatnio mniej aktywny, może to być oznaką nadwagi lub braku energii. Inne oznaki nadwagi u psa to płytki oddech, konieczność poluzowania smyczy lub obroży i brak widocznej „talii” za żebrami. Powinieneś jednak zapytać lekarza weterynarii jaka jest odpowiednia waga dla Twojego psa. Nie polegaj na informacjach znalezionych w internecie ani opinii znajomych, żeby dowiedzieć się, czy Twój pies powinien schudnąć.

Przyczyn nadwagi u psa może być wiele. Jak zauważa PDSA, niektóre problemy zdrowotne, takie jak choroby serca, mogą przejawiać się nietolerancją wysiłku fizycznego. Mając to na uwadze, przed wprowadzeniem planu odchudzania skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Wprowadzenie diety odchudzającej u chorego zwierzęcia może być niebezpieczne, a im szybciej wszystkie problemy zdrowotne zostaną zdiagnozowane, tym lepiej. Niezależnie od przyczyny występowania nadwagi, lekarz weterynarii jest najlepszą osobą do wyznaczenia odpowiedniego sposobu postępowania.

Jeśli Twój pies ma odpowiednią wagę lub dopiero staje się troszkę pulchniejszy, to najlepszy moment na podjęcie działania! Problemy zdrowotne związane z nadwagą i otyłością u psów mogą nieodwracalne, a zawsze łatwiej jest zapobiegać przybieraniu na wadze niż chudnąć.

PDSA szacuje, że niemal połowa psów w Wielkiej Brytanii cierpi na nadwagę, co naraża je na występowanie chorób takich jak:

 • Problemy ze stawami.
 • Problemy z oddychaniem. 
 • Problemy skórne. 
 • Choroba nerek.
 • Choroba serca.
 • Cukrzyca.
 • Skrócenie oczekiwanej długości życia.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że wprowadzenie regularnej rutyny treningowej może sprawić, że Twój puszysty przyjaciel będzie wiódł dłuższe i szczęśliwsze życie. Jeden lub dwa kilogramy mogą wydawać się niewielką nadwagą, ale pamiętaj, że dla małych psów to tyle, ile 10 kilogramów dla Ciebie. Analizując wagę psa, lepiej nie kierować się kilogramami, ale wskaźnikiem kondycji ciała (BCS). Pozwala on w dokładniejszy sposób określić, czy pies ma nadwagę, uwzględniając różnice pomiędzy poszczególnymi rasami. Poproś lekarza weterynarii lub pielęgniarza/pielęgniarkę, by pokazali Ci, w jaki sposób ocenić sylwetkę psa.

Przed wprowadzeniem regularnych ćwiczeń fizycznych dla was obojga, dobrze jest upewnić się, że waga psa jest odpowiednia, nawet jeśli nie wygląda on na otyłego i wydaje się dość aktywny. Wspólnie z lekarzem weterynarii możecie też zweryfikować rodzaj, ilość i częstotliwość podawania karmy Twojemu psu.

Znalezienie sposobów na to, żeby pies towarzyszył Ci w realizacji celów związanych z odchudzaniem

Wykonywanie ćwiczeń odchudzających z psem może zwiększyć Twoją motywację do osiągnięcia celów zdrowotnych. Wysiłek włożony w stworzenie planu treningowego przyjaznego dla psa może też sprawić, że będziesz planował ćwiczenia z wyprzedzeniem, żeby móc dobrać odpowiednie miejsca i ćwiczenia, które pozwolą wam na wspólną aktywność. Planowanie ćwiczeń może sprawić, że staną się one bardziej integralną częścią Twojego życia, co zwiększy prawdopodobieństwo, że będziesz ich przestrzegać. Z czasem pies zrozumie i przyswoi rutynę treningową i będzie dawał Ci sygnał, że nadszedł czas, by spalić trochę kalorii.

Zalety ćwiczenia z psem

Net Doctor i inni eksperci w dziedzinie zdrowia i fitnessu podkreślają korzyści płynące z wzajemnego motywowania się z partnerem treningowym, ale nie musi to być drugi człowiek! Spędzanie czasu z psem przynosi holistyczne korzyści wykraczające daleko poza wcięcie w talii. Według Patient.info psy mają na nas tak dobry wpływ, że służą jako zwierzęta terapeutyczne i asystujące dla osób o różnego rodzaju fizycznych i emocjonalnych potrzebach zdrowotnych, takich jak lęk, zespół stresu pourazowego (PTSD) i rehabilitacja pooperacyjna. Niezależnie od tego, czy Twój pies jest psem pracującym, czy zwierzęciem domowym, jest on Twoim towarzyszem na całe życie. Koncentracja na utracie wagi i lepszym odżywianiu, by być bardziej energicznym, zdrowym opiekunem zwierzęcia, może być ogromną osobistą motywacją.

Chihuahua spacerujący z właścicielem po ścieżce

Bieganie i trening to także inna forma zabawy dla psa, a jej wydłużenie pozwoli Tobie i Twojemu pupilowi spalić kalorie. Z wydłużenia czasu zabawy płynie jeszcze jedna korzyść: obniżenie poziomu stresu. Jak zauważa University College London, stres powoduje uwalnianie kortyzolu, który może powodować powstanie nadmiernej ilości tłuszczu w okolicach brzucha. Obniżenie poziomu stresu może pomóc zapobiec przyrostowi wagi, zanim do niego dojdzie.

Niezależnie od tego, czy wprowadzisz dodatkowy spacer każdego dnia, stworzysz na podwórku tor przeszkód dla siebie i psa, czy po prostu znajdziesz lokalną grupę zabaw dla zwierząt, zwiększenie ilości czasu spędzanego na wspólnej zabawie powinno pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia Twój i Twojego czworonożnego przyjaciela.

Dbaj o zdrowie

Zawsze konsultuj wprowadzenie nowego treningu z lekarzem weterynarii. Jeśli Twój pies nie jest w dobrej kondycji lub ma dużą nadwagę, jego aktywność należy zwiększać stopniowo. Pamiętaj też, że mimo że psy uwielbiają biegać, niekoniecznie lubią biegi długodystansowe, jak to jest w przypadku ludzi. Zatrzymywanie się, wąchanie i odkrywanie świata są dla psów niezwykle ważne. Dodatkowe spacery z naturalnymi ćwiczeniami bez smyczy są o wiele przyjemniejsze. Chodzenie jest też świetnym sposobem na spalenie kalorii dla Ciebie.

Jeśli chodzi o poprawę nawyków żywieniowych, zapytaj lekarza weterynarii o zdrowe przekąski, którymi będziesz mógł cieszyć się razem z psem. Razem ze szczeniakiem powinniście też pić więcej wody i dbać o odpowiednie nawodnieniem, szczególnie w ciepłe dni. Jeśli stres lub nuda skłaniają Cię do podjadania, zanim udasz się do lodówki, rzuć psu zabawkę do gryzienia i sprawdź, czy po godzinie zabawy ze swoim pupilem nadal masz ochotę na przekąskę.

Zobowiązanie się do utraty wagi i zdrowszego odżywiania (i nakłonienie do tego psa) może być początkowo nieco przytłaczające, ale posiadanie kompana przy odchudzaniu sprawi, że będzie to zabawniejsze i nabierze większego sensu. Udanej zabawy podczas spacerowania, biegania i aportowania!

Contributor Bio

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

 

Chrissie Klinger to posiadaczka zwierząt, która lubi dzielić swój dom z futrzakami, dwójką własnych dzieci i mężem. Chrissie lubi spędzać czas z członkami swojej rodziny, kiedy nie uczy, pisze lub bloguje. Stara się pisać artykuły, które pomagają właścicielom zwierząt wieść bardziej kreatywne i znaczące życie ze swoimi futrzakami.

 

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS

 

Powiązane artykuły

 • Dlaczego mój pies traci na wadze?

  A Wizsla is captured mid-air as it leaps to catch a yellow tennis ball. The dog is clearly active and of healthy weight Poznaj najczęstsze przyczyny utraty wagi przez psa i dowiedz się, kiedy zwrócić się o pomoc. Dowiedz się więcej na Hill's Pet Polska i odkryj rady ekspertów na temat zdrowia psów.
 • Jak możesz pomóc psu przybrać na wadze

  black schnauzer purple collar Odpowiednia waga jest kluczem do długiego i zdrowego życia Twojego towarzysza. Dowiedz się, jak możesz pomóc swojemu psu w osiągnięciu zdrowszej wagi dzięki Hill's Pet Polska.
 • Dlaczego labradory są zawsze głodne? Nauka o sytości

  A yellow labrador with a white face sits at its owners side by the dinner table, waiting for food and enjoying the attention of a hand on its head Dowiedz się, co kryje się za niezaspokojonym apetytem Twojego labradora i z czego może on wynikać. Dowiedz się więcej o potrzebach żywieniowych swojego pupila na Hill's Pet Polska.
 • Jak ważyć psa w domu

  A Wizsla of healthy weight is captured catching a yellow tennis ball during an outdoors exercise session on the grass. Poznaj najlepsze metody skutecznego ważenia psa w domu bez specjalistycznego sprzętu. Odwiedź Hill's Pet Polska i odkryj więcej wskazówek, jak dbać o zdrowie psa.

Powiązane produkty