Pomocy, mój pies ma rozstrój żołądka!

Opublikowany przez
min Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Czy zauważasz, że Twój pies ma krew w kale lub ciągle choruje? Wiele psów od czasu do czasu cierpi na rozstrój żołądka. Choć zagłębianie się w ten temat nie zawsze jest przyjemną lekturą, ważne jest, aby wiedzieć, czego się spodziewać i jak postępować. Wymioty i biegunka nie są przyjemne ani dla naszych zwierząt, ani dla nas jako opiekunów, ale sporadyczne wymioty albo epizody cieknącej, wodnistej kupy są nieodłączną częścią życia z naszymi zwierzętami.

Sprawdź objawy

Jeśli słyszysz, że Twój pies wydaje dźwięki, jakby miał zaraz zwymiotować, działaj szybko i połóż przed nim gazetę, starą miskę lub podkładkę. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych manewrów i ograniczysz bałagan do minimum. Podobnie, pies skomlący przy drzwiach, aby go wypuścić, może cierpieć z powodu spowolnionych ruchów i nie mieć takiej samej kontroli nad jelitami, jak zwykle. Niektóre psy mogą wydawać się niespokojne, chodzić w kółko, a nawet zacząć kopać dziury, jeśli odczuwają ból w jamie brzusznej, lub po prostu zwinąć się w kłębek i wyglądać na nieszczęśliwe. Inne objawy, na które należy zwrócić uwagę, to utrata masy ciała, zmiana apetytu, wzdęcia, bulgotanie w żołądku lub napinanie się podczas oddawania moczu.

Jaka jest tego przyczyna?

W większości przypadków rozstrój żołądka jest spowodowany przejedzeniem, zjedzeniem niewłaściwego rodzaju karmy (np. zepsutej), zjedzeniem czegoś, na co pies źle reaguje lub połknięciem dużej ilości karmy. Z niewielką pomocą, większość psów stosunkowo szybko radzi sobie z tego rodzaju zaburzeniami, więc warto jest poprosić lekarza weterynarii o poradę na wczesnym etapie.

Niektóre psy mają jednak bardziej długotrwałe zaburzenia, które wydają się nigdy w pełni nie ustąpić lub zaostrzają się w różnych okresach. Lekarz weterynarii zwykle będzie musiał wykonać różne testy, aby ustalić przyczynę długotrwałych dolegliwości brzusznych. Prowadź dziennik i zapisuj, kiedy pies ma problemy, jakie objawy wykazuje i co jadł w dniach poprzedzających epizod – pomoże to w ustaleniu diagnozy.

Najważniejsze wskazówki

  • Jeśli pies wymiotuje, natychmiast odstaw jedzenie i zapewnij mu dostęp do świeżej wody.
  • Jeśli pies źle się czuje, nadal wymiotuje lub ma krew w wymiocinach bądź kale, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
  • Zapytaj swojego lekarza weterynarii, kiedy możesz zacząć podawać psu niewielkie ilości lekkostrawnej karmy. Lecznicza karma dla psów, dostępna w gabinetach weterynaryjnych, jest często zalecana w przypadku rozstroju żołądka.
  • Kontynuuj podawanie psu zalecanej karmy przez około 5 dni lub zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.
  • Po tym czasie powoli dodawaj normalną karmę dla psa, stopniowo zwiększając jej ilość i zmniejszając ilość karmy terapeutycznej w ciągu następnych 7 dni, aż pies wróci do normalnego jedzenia.

Jeśli obawiasz się o zdrowie swojego zwierzęcia, niezwłocznie zasięgnij porady lekarza weterynarii.

Powiązane artykuły

Powiązane produkty