Karma bezzbożowa: czy jest odpowiednia dla Twojego psa?
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
"W dzisiejszych czasach półki sklepowe uginają się pod ciężarem żywności reklamowanej jako „wolna” od tego czy innego składnika. Konsumenci wybierają produkty bez cukru, bez mleka albo bez glutenu, aby odżywiać się „zdrowiej” i „bardziej naturalnie” – tego samego zresztą chcą także dla swoich pupili.
Moda na zdrową żywność nie ominęła również alejek z produktami dla zwierząt – w końcu pies to również członek rodziny i troska o jego zdrowie jest czymś oczywistym. Wśród najnowszych hitów żywienia zwierząt znajduje się bezzbożowa karma dla psów, ale wbrew powszechnemu przekonaniu, alergie i nietolerancje na zboża są rzadkością u naszych psich towarzyszy.
Czy psy powinny jeść zboża? Prawda jest taka, że ziarna zbóż zawarte w karmie dla psów służą zapewnieniu różnych ważnych składników odżywczych, których psy potrzebują.
Tak więc bezzbożowa karma dla psów to niekoniecznie najlepszy wybór dla Twojego czworonoga. Oto lista zbóż najczęściej występujących w karmie dla psów wraz z powodami, dla których warto je podawać pupilowi.
Zboża najczęściej występujące w karmie dla psów
W składzie karmy, którą podajesz swojemu pupilowi, możesz natknąć się na następujące zboża:
- Jęczmień
- Kukurydza
- Owies
- Ryż
- Pszenica
- Żyto
- Sorgo
Większość z tych zbóż jest Tobie pewnie dobrze znana, a część z nich równie często występuje w Twojej diecie. Niektóre, jak np. jęczmień, zyskały miano „superżywności”. Jęczmień zawiera dużo białka, zarówno rozpuszczalnego jak i nierozpuszczalnego. Owies jest znany ze swojego dobroczynnego wpływu na serce u ludzi, gdy jest spożywany w ramach zdrowej diety i stylu życia.
Czy te składniki są tak samo cenne dla psów? Czy psy powinny jeść zboża?
Zboża pełnoziarniste, takie jak kukurydza, dostarczają psom ważnych, przyswajalnych składników odżywczych, w tym energii, białka, witaminy E i kwasu linolowego. To właśnie one mają podstawowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia psa. Pamiętaj, aby wybrać karmę, która zapewni Twojemu pupilowi pełne i zrównoważone żywienie. To, czy karma zawiera zboża, jest kwestią drugorzędną.
Brak zbóż nie oznacza braku węglowodanów
Lekarze weterynarii muszą często rozwiewać wątpliwości opiekunów dotyczące karmy bezzbożowej i karmy niskowęglowodanowej. Brak zbóż w składzie niekoniecznie idzie w parze z niską zawartością węglowodanów. Aby zastąpić zboża, w bezzbożowych karmach dla zwierząt często używa się składników takich jak ziemniaki, słodkie ziemniaki, soczewica, komosa ryżowa i groszek. W rezultacie niektóre bezzbożowe karmy dla zwierząt zawierają tyle samo lub nawet więcej węglowodanów niż zwykła karma dla psów ze zbożami.
Zboża a alergia
Portal Veterinary Practice News zapytał czterech certyfikowanych dietetyków weterynaryjnych o alergie i rolę, jaką odgrywają w nich ziarna zbóż. Ich zdaniem kukurydza, pszenica i soja rzadko są przyczyną alergii pokarmowej.
„Naprawdę nie wiem, skąd się wzięło takie przekonanie, niepoparte żadnymi danymi. Istnieją świetne karmy, które zawierają jeden lub kilka z tych składników” – mówi Cailin Heinze, lekarz weterynarii i przedstawicielka E1048576Amerykańskiego Kolegium Żywienia Weterynaryjnego.
Z klinicznego punktu widzenia najczęstszymi alergenami pokarmowymi są wołowina i nabiał, przy czym żywność jest przyczyną tylko 10% wszystkich przypadków alergii u zwierząt domowych. U większości naszych pupili to tak naprawdę reakcja na otaczający je świat, jak pyłki traw i drzew, pleśnie i pchły, a nie pokarm. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies ma reakcję alergiczną – środowiskową, pokarmową lub krzyżową – opisz dokładnie lekarzowi objawy, jakie u niego występują. Następnie pod stałą fachową opieką można ustalić, czy to alergia pokarmowa – jeśli odpowiedź jest twierdząca, warto wykonać testy i ustalić, które konkretnie składniki nie służą Twojemu pupilowi.
Właściwa karma bezzbożowa dla Twojego psa
W rzadkich przypadkach, gdy pies jest naprawdę uczulony na ziarna zbóż, należy najpierw porozmawiać z lekarzem weterynarii, który może zalecić Twojemu czworonogowi karmę specjalistyczną lub wysokiej jakości bezzbożową karmę dla psów, która nadal zapewnia zrównoważoną zawartość składników odżywczych. Pamiętaj – lekarz weterynarii może udzielić Ci cennych wskazówek.
Skąd wiadomo, że karma dla psów jest wysokiej jakości?
Psy, podobnie jak ludzie, mogą mieć własne, potrzeby żywieniowe. Zanim wybierzesz karmę dla swojego pupila, porozmawiaj z lekarzem weterynarii i na własną rękę poszukaj informacji na ten temat, aby mieć pewność, że zapewniasz mu zbilansowane żywienie dopasowane do potrzeb.
ŹRÓDŁO:
1 Eckstein, S. (bez daty). Caring for a Dog with Food Allergies. Data dostępu: 1 sierpnia 2019 r., https://pets.webmd.com/dogs/guide/caring-for-a-dog-that-has-food-allergies#1
Contributor Bio
Kara Murphy
Kara Murphy Kara Murphy jest autorką niezależną, mieszka w Erie w Pensylwanii. Ma szczenię rasy goldendoodle o imieniu Maddie.