
Czy psy mogą jeść indyka?
Chcesz podzielić się ze swoim kochanym mięsożercą kawałkiem soczystej pieczeni z indyka, ale nie wiesz, czy to bezpieczne dla jego zdrowia? Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego zwykle podawanie psu mięsa z indyka nie jest dobrym pomysłem, a także czemu psy i kości indycze to niebezpieczne połączenie.
Czy psy mogą jeść mięso indyka?
Być może udało Ci się zauważyć, że mięso indycze to częsty składnik karmy dla psów i psich przysmaków. Psy mogą spożywać niewielkie ilości prawidłowo ugotowanego i nieprzyprawionego mięsa z indyka, pod warunkiem usunięcia z niego skóry. Również gładko zmielone mięso indycze, pozbawione dodatków, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia Twojego pupila.
W przypadku podawania indyka psom problemem nie jest mięso samo w sobie. American Kennel Club podaje następujące przyczyny, dla których nie powinniśmy dzielić się indykiem z naszymi czworonogami:
- Tłuszcz w skórze indyka może powodować zapalenie i obrzęk trzustki. Oprócz dyskomfortu i bólu może to także wywołać u Twojego psa poważne komplikacje zdrowotne.
- Przyprawy dodawane do indyka mogą podrażniać jelita Twojego psa i powodować problemy z trawieniem, takie jak wymioty i biegunka.
- Mięso indycze często przyprawia się czosnkiem lub cebulą – oba te warzywa są toksyczne dla psów.
- Wędliny, parówki z indyka i inne rodzaje przetworzonego mięsa indyczego zawierają duże ilości soli i konserwantów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia Twojego psa i powodować rozstrój żołądka. Podawaj swojemu psu przetworzone mięso wyłącznie sporadycznie i w bardzo małych ilościach – możesz na przykład użyć małego kawałka parówki z indyka, aby ukryć w nim tabletkę. Według portalu Top Dog Tips regularne podawanie psom wędlin jest dla nich niezdrowe lub wręcz niebezpieczne.
Kości indycze: czy mogą zaszkodzić psu?
Psy uwielbiają gryźć i jeść kości, jednak zdaniem American Kennel Club może to być dla nich szkodliwe. Szczególnie niebezpieczne są niewielkie kości drobiowe, w tym kości indyka i kurczaka.
Obgryzanie kości może powodować:
- Urazy jamy ustnej i gardła
- Udławienie się lub niedrożność dróg oddechowych
- Niedrożność jelit
- Perforację ścian żołądka lub przewodu pokarmowego
- Zatwardzenie lub bolesną perystaltykę jelit
- Krwawienie z odbytu
Część tych urazów, jak na przykład niedrożność jelit, wymaga natychmiastowej operacji.
Co robić, kiedy pies zjadł już kość z indyka?
Nawet jeśli robisz wszystko, aby temu zapobiec, może się zdarzyć, że Twój pupil wejdzie nielegalnie w posiadanie kawałka indyka, po czym ochoczo go skonsumuje. Jeśli tak się stanie, nie wpadaj w panikę. Nie próbuj wyrywać mięsa psu, zwłaszcza jeśli ma tendencje do agresywnych zachowań podczas jedzenia. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies mógł zjeść kość, American Kennel Club zaleca konsultację z lekarzem weterynarii, który poinformuje Cię, jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia urazu u psa.
Uważnie obserwuj swojego podopiecznego. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii, jeśli w ciągu kilku dni od połknięcia kości Twój pies będzie mieć trudności lub odczuwać ból podczas próby wypróżnienia się – może to być oznaką podrażnienia odbytu przez fragmenty kości. Inne przesłanki do zasięgnięcia porady lekarza weterynarii:
- Ospałość
- Utrata apetytu
- Wymioty
- Zatwardzenie lub problemy z wypróżnianiem
- Krew w kale
- Rozdęty lub spuchnięty brzuch
- Niepokój lub trudności ze znalezieniem wygodnej pozycji
Jeśli chcesz, aby Twój pies cieszył się smakiem indyka bez ryzyka, jakie stwarzają kości lub niezdrowe dodatki, poczęstuj go psim przysmakiem z mięsa indyczego. Twój pupil z pewnością będzie równie szczęśliwy, a Ty nie będziesz się martwić ewentualnymi problemami ze zdrowiem.
Jean Marie Bauhaus