Pyoderma u psów: Co należy wiedzieć

Opublikowany przez
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Czy Twój pies się drapie? Czy jego skóra wygląda na zaczerwienioną? Czy ma wypryski lub nieprzyjemny zapach skóry? Może to być piodermia – powszechna choroba skóry, która dotyka psy wszystkich kształtów, rozmiarów i w każdym wieku. Jeśli obawiasz się, że piodermia może siać spustoszenie na skórze Twojego psa, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o częstych przyczynach i sposobach leczenia.

Czym jest piodermia u psów?

Piodermia to infekcja bakteryjna, która może być powierzchowna lub głęboka, atakująca mieszki włosowe i otaczającą je skórę. Jeśli rozłożysz ją na czynniki pierwsze, "pyo" oznacza ropę, a "derma" oznacza skórę. Piodermia u psów zazwyczaj ma jakąś przyczynę, np:

 • Ciało obce, takie jak nasiona trawy, które dostało się pod skórę
 • Uraz lub rana po ugryzieniu
 • Alergia lub nadwrażliwość na pchły, pokarm lub czynniki środowiskowe
 • Roztocza
 • Zaburzenia hormonalne, takie jak zespół Cushinga lub niedoczynność tarczycy
 • Zaburzenia autoimmunologiczne
 • Przyjmowanie leków obniżających odporność, takich jak sterydy lub chemioterapia
 • Złe odżywianie

Pies drapie się siedząc na zewnątrz.

Jakie są objawy piodermii u psów?

Piodermia może objawiać się w różny sposób. Może być ograniczona do jednego obszaru lub może pokrywać całą skórę psa. Niektóre obszary ciała, takie jak fałdy skórne, podbródki, wargi, fałdy sromowe i skóra między palcami są bardziej narażone na wystąpienie zmian. Czasami piodermia jest bardzo swędząca, tak jak w przypadku zapalenia skóry wywołanego alergią na pchły; innym razem pies w ogóle nie odczuwa swędzenia. Oznaki piodermii, na które należy zwrócić uwagę to:

 • Czerwone grudki
 • Krostki
 • Łuszcząca się skóra
 • Wypadanie włosów
 • Odbarwienie skóry
 • Nadmierne wypadanie włosów
 • Zaczerwienienie

U szczeniąt może wystąpić specjalny rodzaj piodermii, zwany piodermią szczeniąt. Twój pies może mieć piodermię szczeniąt, jeśli zauważysz czerwone grudki na pachach, pachwinach i/lub brzuchu. Te czerwone grudki mogą pokrywać się strupami i łuskami. Piodermia szczeniąt może powodować u psa lekkie swędzenie, ale poza tym szczenięta z piodermią szczeniąt zazwyczaj cieszą się dobrym zdrowiem.

Jak leczy się piodermię u psów?

Piodermia jest zwykle wywoływana przez bakterie Staphylococcus (lub Staph). O ile u psa nie występuje gatunek oporny na leki, zakażenia gronkowcem są zazwyczaj łatwe do wyleczenia. Leczenie piodermii ma zazwyczaj na celu wyleczenie infekcji bakteryjnej i usunięcie przyczyny, która ją wywołała, jeśli ma to zastosowanie. Piodermię u psów leczy się bezpośrednio za pomocą terapii antybakteryjnej — doustnych antybiotyków lub miejscowych leków antybakteryjnych, szamponów lub sprayów nakładanych na zaatakowane miejsce. Stosowanie antybiotyków powinno być ograniczone do minimum, dlatego ściśle przestrzegaj zaleceń lekarza weterynarii dotyczących ich przyjmowania.

Jeśli Twój weterynarz podejrzewa piodermię, pobierze próbkę skóry. Położy ją pod mikroskopem w poszukiwaniu bakterii i innych organizmów, takich jak roztocza, i może również wysłać próbkę do specjalistycznego laboratorium w celu ustalenia najskuteczniejszego antybiotyku lub antybiotyków, które przepisze w razie potrzeby. Może również zlecić posiew na grzyby lub test światła czarnego, aby wykluczyć grzybicę.

Większym wyzwaniem w przypadku piodermii u psów jest określenie przyczyny zakażenia, nad którą wspólnie z lekarzem weterynarii będziecie musieli popracować. Może być konieczne zastosowanie metody prób i błędów; lekarz może poprosić o pobranie próbek krwi, skóry lub moczu od psa.

Czy odżywianie odgrywa rolę?

Golden Retriever leżący podczas jedzenia z miski.

Odżywianie i karma dla psa odgrywają dużą rolę w zdrowiu skóry. Na przykład białko i aminokwasy są ważne dla wzrostu sierści, a kwasy tłuszczowe są kluczowe dla jakości sierści i ograniczenia utraty wody przez skórę.  

Psy z nadwrażliwością na składniki lub alergiami pokarmowymi mogą być narażone na wystąpienie piodermii po zjedzeniu czegoś, co wywołało reakcję. Jeśli Twój weterynarz podejrzewa nietolerancję pokarmową, będzie musiał wyleczyć infekcję skórną, a następnie może zalecić podawanie psu karmy dietetycznej, aby sprawdzić, czy problem skórny ustąpi.

Jeśli Twój pies nie ma alergii pokarmowych, ale ma piodermię wtórną do innych problemów zdrowotnych, na przykład, zaburzeń hormonalnych, dobrym pomysłem może być podawanie mu karmy opracowanej specjalnie dla psów o skórze wrażliwej. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem weterynarii o wyborze idealnej karmy, aby mieć pewność, że Twój pies otrzymuje najlepsze możliwe pożywienie.

Piodermia jest bolesna, ale dzięki odpowiedniej wiedzy i opiece można jej zaradzić. Jeśli u Twojego psa pojawi się piodermia, zwłaszcza więcej niż raz, zrozum, że masz do czynienia z problemem, który wymaga rozwiązania. Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy zakażenia, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, abyście mogli wspólnie pracować nad tym, aby Twój pies znów czuł się jak najlepiej.

Informacja o autorce

Dr Sarah Wooten

Dr Sarah Wooten

Dr Sarah Wooten ukończyła uczelnię weterynaryjną UC Davis School of Veterinary Medicine w 2002 roku. Członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Weterynaryjnych, dr Wooten dzieli swój czas zawodowy między prowadzeniem gabinetu weterynaryjnego dla małych zwierząt w Greeley w stanie Kolorado, wystąpienia publiczne na tematy związane z powiązanymi zagadnieniami, doradztwo i komunikację z klientem oraz pisanie. W wolnym czasie lubi biwakować z rodziną, jeździć na nartach, nurkować i brać udział w triathlonach.


Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły

 • Nadmierny świąd u psów: potencjalne przyczyny

  A happy Golden Retriever is caught mid-stride as it trots across the garden with a ball in its mouth. Its owner runs behind to catch up Poznaj potencjalne przyczyny nadmiernego świądu u psów i dowiedz się, jak im zaradzić. Dowiedz się, jak ulżyć psu, korzystając z porad ekspertów Hill's Pet Polska.
 • Przyczyny świąd uszu u psa

  A Golden Retriever is captured at the moment before catching a ball that has been thrown. The dog's attention is wholly focussed on the ball Dowiedz się, dlaczego Twojego psa mogą swędzieć uszy i co możesz zrobić, by mu pomóc. Odwiedź Hill's Pet Polska, by uzyskać więcej porad ekspertów na temat zdrowia uszu psa.
 • Saneczkowanie i problemy z gruczołami okołoodbytowymi u psa

  Czy Twój pies saneczkuje lub wylizuje sobie zadek? Nie bagatelizuj tych sytuacji i sprawdź, czy pies cierpi z powodu zatkanych gruczołów okołoodbytowych.
 • Jak radzić sobie z IBD u psów

  Dowiedz się, czy Twój pies może doświadczać objawów IBD, dlaczego różni się on od IBS u ludzi i jak Twój lekarz weterynarii może pomóc w zarządzaniu i leczeniu tej choroby.

Powiązane produkty