Zapoznawanie kota z kocięciem

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

"Przywitaj się z nową siostrzyczką!"

Przyniesienie do domu małego kociaka to szczególny i ekscytujący moment dla całej rodziny… ale raczej nie dla Twojego obecnego kota!

Niezależnie od tego, jak łagodnie Twój kot jest usposobiony, nadal pozostaje kotem - zwierzęciem z natury bardzo terytorialnym i świadomym swojego miejsca w strukturze hierarchicznej stada. Wprowadzenie do jego otoczenia uroczej puchatej kuleczki może wyzwolić wszystkie typy negatywnych reakcji. Zazdrość – ponieważ nowe zwierzę nagle pochłania całą uwagę. Dyskomfort – gdyż koty są szczególnie wymagające jeśli chodzi o czystość swojej toalety. Agresję i humorzastość – bo denerwujący dzieciak przebywa w jego otoczeniu dwadzieścia cztery godziny na dobę.

Jednak przy odrobinie planowania, rozwagi i dobrej psychologii, możesz spowodować, że proces zapoznawania się przebiegnie w miarę bezstresowo, zdołasz także zbudować solidne podstawy pewnego rodzaju przyjaźni i koleżeństwa, dzięki czemu życie w "rodzinie z dwoma kotami" będzie przyjemnością.

Krok 1: przygotuj dom

Jeśli to możliwe, zanim przyniesiesz kociaka do domu, zabierz nowy kocyk lub zabawkę do hodowcy czy sklepu zoologicznego i pozwól żeby przedmiot nasiąknął zapachem kocięcia. Następnie połóż go w domu, aby Twój kot mógł się z nim oswoić. Kiedy koty po raz pierwszy się spotkają, Twój pupil rozpozna zapach jako coś, co nie stanowi zagrożenia.

Przygotuj oddzielny pokój (na przykład niewykorzystaną sypialnię, pomieszczenie użytkowe) dla nowego kociaka na kilka pierwszych dni. Postaw tam specjalnie dla niego miski z wodą i jedzeniem, zabawki oraz posłanie. Spokojnie, to tylko na krótko.

Krok 2: pozwól im poznać nawzajem swój zapach

W dniu przybycia kociaka trzymaj swojego kota w osobnym pokoju, w towarzystwie jego ulubionych przedmiotów. Przynieś kociaka do domu, zrób mu szybką wycieczkę, aby rozpocząć proces aklimatyzacji, a następnie zakwateruj go w jego pokoju.

Dopiero teraz możesz pozwolić swojemu kotu na opuszczenie pokoju (ale upewnij się, że nie będzie miał kontaktu z kocięciem). Pozwól powąchać swoje ręce, na których pozostał zapach kociaka, dawaj przysmaki, żeby się odprężył i staraj się, aby skojarzył nowy zapach z pozytywnymi doznaniami.

Przez kilka pierwszych dni powoli roznoś po domu zapach nowego kociaka, zamieniając miski i posłania. Jak tylko oswoją się z zapachem, pozwól im na zbadanie nawzajem swoich terytoriów, nadal trzymając zwierzęta oddzielnie.

Krok 3: w końcu pozwól im się spotkać

Najlepszy czas na formalne zapoznanie się to pora posiłku, kiedy nic nie jest w stanie rozproszyć uwagi zwierzęcia skupionej na jedzeniu. Możesz spodziewać się odrobiny warczenia i syczenia, gdy koty po raz pierwszy się spotkają – to normalne, ponieważ ustalają swoje miejsca w hierarchii. Przygotuj kocyk, aby w przypadku poważnej walki móc rozdzielić zwierzęta. Jest jednak szansa, że Twoje staranne przygotowanie sprawiło, że koty "rozpoznają się" już na tyle dobrze, aby móc ze sobą przebywać przez kilka minut podczas posiłku.

Krok 4: korzystaj z dotychczasowych osiągnięć i nagradzaj po równo

Natychmiast po pierwszym wspólnym posiłku rozdziel koty i nie pozwól im się spotkać aż do następnego, stopniowo zwiększając ilość spędzanego wspólnie czasu. Obdzielaj przysmakami, uczuciami i uwagą w równym stopniu oba koty gdy przebywają razem, nie tylko, aby wzbudzić pozytywne skojarzenia, ale również, aby pokazać, że żadnego z nich nie faworyzujesz.

Pamiętaj – jako "przywódca stada" nie odpowiadasz za rozstrzyganie sporów pomiędzy nimi ani nie decydujesz, kto powinien być uważany za "najważniejszego kota" – one ustalą to między sobą w całkiem naturalny sposób. Musisz pozostać bezstronny i uczciwy pod każdym względem.

Wszyscy uwielbiamy słodkie kocięta, ale jeżeli chcemy cieszyć się z posiadania drugiego kota, spodziewajmy się też sporego zamieszania związanego z pojawieniem się nowego członka rodziny. Jednak dzięki spokojnemu, zrównoważonemu podejściu do procesu zapoznawania się, wytworzeniu fundamentów partnerstwa i szacunku między starszym a młodszym kotem i dzieleniu po równo uczuć, możesz otrzymać z powrotem jeszcze więcej miłości od obu zwierząt.

I to jest właśnie przepis na szczęśliwą rodzinę z dwoma kotami!

Artykuły powiązane

Produkty powiązane

  • Hill's VET ESSENTIALS MULTI-BENEFIT + WEIGHT - sucha karma dla młodych dorosłych kotów

    U kastrowanych kotów ponad trzykrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia nadwagi i zaburzeń układu moczowego. <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Young Adult Neutered Cat Kurczak została opracowana, aby spełniać potrzeby żywieniowe kotów kastrowanych. Opracowana z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz unikatową formułą utrzymania masy ciała. 
  • Hill's Science Plan Sucha karma dla dorosłych kotów po sterylizacji

    U sterylizowanych kotów trzykrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia nadwagi i zaburzeń układu moczowego. <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Sterilised Cat Young Adult z Tuńczykiem została opracowana, aby spełniać potrzeby żywieniowe kotów sterylizowanych. Opracowana z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz unikatową formułą utrzymania masy ciała. 
  • Hill's Science Plan Karma dla dorosłych kotów po sterylizacji STERILISED CAT z KURCZAKIEM

    U sterylizowanych kotów trzykrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia nadwagi i zaburzeń układu moczowego. <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Sterilised Cat Young Adult z Tuńczykiem została opracowana, aby spełniać potrzeby żywieniowe kotów sterylizowanych. Opracowana z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz unikatową formułą utrzymania masy ciała. 
  • HILL'S SCIENCE PLAN Oral Care Adult Cat Food z kurczakiem

    Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Oral Care Kurczak skutecznie redukuje płytkę i kamień nazębny, co potwierdzono w badaniach klinicznych.  Z przeciwutleniaczami i nowoczesną technologią higieny jamy ustnej. Odpowiednia do codziennego żywienia <b> </b><b><br></b>