Jak sprawić, aby kot przybrał na wadze

Opublikowany przez Dr. Sarah Wooten
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Może być trudno stwierdzić, czy Twój kot nie jest za chudy. Według International Cat Care, od 39% do 52% kotów w Wielkiej Brytanii ma nadwagę. Ponieważ tak wiele kotów, które widzimy, ma nadwagę, koty o normalnej wadze mogą wydawać się rodzicom nienaturalnie chude. Trudno też stwierdzić, czy Twój kot jest chudy, jeśli ma długą sierść lub obwisły brzuch.

Chudy kot nie musi być powodem do nagłej wizyty u lekarza weterynarii, ale jeśli szukasz informacji na temat tego, "Jak sprawić, aby kot przybrał na wadze," to prawdopodobnie nadszedł czas na dalsze badania.

Czy mój kot jest za chudy?

Ustalenie, czy Twój kot jest zbyt chudy, może być wyzwaniem.pręgowany-tabby-leżący-na-łóżku-SW Szary, pręgowany kot tabby leżący na łóżku Na szczęście istnieją dwa proste narzędzia, których możesz użyć, aby określić, czy Twój kot jest za chudy, ma nadwagę czy jest w sam raz.

 • Wynik kondycji ciała: Lekarze weterynarii używają wskaźnika kondycji ciała (porównywalnego do wskaźnika masy ciała dla ludzi), aby ocenić wagę zwierzęcia. Tabela wyników kondycji ciała może pomóc Ci określić, czy Twój kot jest zbyt chudy. Przewodnik możesz znaleźć w internecie, w organizacjach takich jak PDSA, lub w gabinecie weterynaryjnym.
 • Test dłoni: Możesz też użyć swojej dłoni jako punktu odniesienia, aby określić stan ciała kota. Poczuj żebra kota (znajdujące się za przednimi łapami); jeśli są podobne do grzbietu Twojej dłoni, oznacza to, że waga kota jest odpowiednia. Jeśli żebra wyglądają lub są wyczuwalne jak Twoje knykcie, to znaczy, że masz chudego kota. Jeśli żebra są podobne do Twojej dłoni, prawdopodobnie masz nadwagę. Wciąż nie masz pewności? Obejrzyj filmik od dvm360 który demonstruje test dłoni.

Przyczyny utraty wagi u chudego kota

Są dwie główne przyczyny chudnięcia kota: albo za mało je, albo zużywa więcej kalorii, niż przyjmuje. Kot może nie jeść wystarczająco dużo z powodu stresu, choroby zębów, mdłości lub wielu innych powodów. Koty cierpiące na pewne choroby mogą doświadczać utraty wagi i może to być pierwszy, a czasem jedyny zewnętrzny znak, że rozwinęło się zaburzenie. Utrata wagi może być także spowodowana związanymi z wiekiem zmianami w funkcjonowaniu organizmu i metabolizmie, które mogą wystąpić u niektórych kotów geriatrycznych w wieku powyżej 10 lat.

Innym powodem, dla którego kot może być zbyt chudy, jest brak dostępu do pożywienia. Jeśli znajdziesz zabłąkanego kota, który jest niedożywiony, możesz skontaktować się z lokalnym schroniskiem lub lekarzem weterynarii, aby uzyskać od nich opinię na temat tego, co zrobić, aby kot wrócił do zdrowia. Mogą Cię poinstruować, aby go przynieść, jeśli to możliwe. Adoptowane bezpańskie koty powinny być zawsze zabierane do lekarza weterynarii w celu zbadania ich pod kątem problemów zdrowotnych.

Utrata wagi może być subtelna i następować powoli. Najnowsze badania wykazały, że utrata wagi jest bardzo wczesną oznaką choroby nerek i może zacząć się objawiać na trzy lata przed postawieniem diagnozy. Wczesna interwencja daje szansę na wcześniejsze rozpoczęcie terapii. Dlatego regularne badania kontrolne u lekarza weterynarii, uwzględniające masę ciała, mogą być bardzo pomocne we wczesnym wykryciu choroby.

Jeśli Twój kot (chudy czy nie) przestanie całkowicie jeść, jest to uważane za nagły przypadek medyczny. Jeśli tak jest, należy natychmiast zabrać kota do lekarza weterynarii. U kotów, które nie jedzą przez wiele dni, może rozwinąć się zagrażająca życiu choroba zwana lipidozą wątrobową, znana też jako zespół stłuszczonej wątroby.

Jak sprawić, aby kot przybrał na wadze

Long-haired gray and white cat eating food from a cat bowlJeśli uważasz, że Twój kot musi przybrać na wadze, należy najpierw zabrać go do lekarza weterynarii, aby wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli nie stwierdzono problemów zdrowotnych, poniższe wskazówki mogą pomóc Twojemu kotu wrócić na właściwą drogę i przybrać na wadze.

 • Zdrowe (ale chude) koty mogą po prostu potrzebować więcej posiłków dziennie i/lub swobodnego dostępu do suchej karmy, żeby przybrać na wadze. Koty preferują spożywanie małych porcji posiłków w ciągu dnia, więc dostępność karmy przez cały dzień może mieć duże znaczenie. Upewnij się, że skonsultujesz się z lekarzem weterynarii, aby sprawdzić, czy takie rozwiązanie jest dobre dla Twojego kota. Jedzenie na zasadzie dowolności może prowadzić do otyłości i jest zalecane tylko w pewnych okolicznościach.
 • Jeśli masz więcej niż jednego kota, jeden z nich może pilnować jedzenia, uniemożliwiając drugiemu zjedzenie swojej porcji. Upewnij się, że wszystkie koty mają dostęp do jedzenia przez cały dzień w bezpiecznym, niezagrażającym im otoczeniu.
 • Jeśli Twój kot jest nerwowy, upewnij się, że miska z jedzeniem nie znajduje się w pobliżu obiektu, który go przeraża, np. kaloryfera, głośnej rury czy szczekającego psa.
 • Jeśli karmisz swojego kota suchą karmą, zaoferuj mu dodatkowo karmę z puszki (lub odwrotnie).
 • Jeśli masz tendencję do ozdabiania karmy dodatkami i niańczenia kota podczas posiłków, spróbuj podawać mu proste posiłki prosto z torebki lub puszki w spokojnym miejscu, bez zbędnego zamieszania.
 • W przypadku kotów, które są naprawdę wybredne, wypróbuj różne smaki i konsystencje zarówno suchej, jak i mokrej karmy – niektóre koty wolą pasztet z kurczaka, inne gulasz z łososia – ale pamiętaj, żeby odpowiednio zmieniać karmę, aby uniknąć problemów z trawieniem.
 • Podgrzej ich jedzenie w mikrofalówce przez kilka sekund, żeby wzmocnić jego aromat. Upewnij się, że używasz odpowiedniego pojemnika do mikrofalówki i sprawdź temperaturę przed podaniem karmy.
 • Rozdrobnij bardzo małą ilość kurczaka z rożna do karmy; większość kotów uwielbia zapach i smak pieczonego kurczaka. Pamiętaj jednak, żeby podawać tylko białe mięso bez skóry. Pamiętaj, że codzienna karma Twojego kota powinna składać się przede wszystkim z dobrze zbilansowanej karmy.
 • Spróbuj dodać bardzo małą ilość płynu z puszki tuńczyka lub niesolonego bulionu z kurczaka do karmy swojego kota.

Niektóre koty mogą po prostu potrzebować bardziej kalorycznego pożywienia i mogą korzystać z wysokokalorycznej karmy dietetycznej. Starsze koty walczące o utrzymanie wagi mogą korzystać z wysoko strawnej karmy bogatej w przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe omega-3 i -6 oraz prebiotyki. Jeśli u Twojego kota zdiagnozowano problem zdrowotny, lekarz weterynarii może zalecić karmę dietetyczną opracowaną specjalnie po to, aby pomóc Twojemu zwierzakowi.

Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii przed zmianą karmy lub podawaniem kotu suplementów diety.

Jeśli uważasz, że Twój kotek może być zbyt chudy, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Może on pomóc Ci wymyślić strategie, dzięki którym Twój kot będzie jadł więcej i może stwierdzić, czy u podstaw spadku wagi leżą jakieś poważne problemy. Miejmy nadzieję, że przy odrobinie cierpliwości i pomocy lekarza weterynarii Twoja puchata kuleczka w krótkim czasie wróci do zdrowej wagi.

Informacja o autorce

Dr Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten ukończyła uczelnię weterynaryjną UC Davis School of Veterinary Medicine w 2002 r. Członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Weterynaryjnych, dr Wooten dzieli swój czas zawodowy między prowadzeniem gabinetu weterynaryjnego dla małych zwierząt w Greeley w stanie Kolorado, wystąpienia publiczne na tematy związane z powiązanymi zagadnieniami, doradztwo i komunikację z klientem oraz pisanie. W wolnym czasie lubi biwakować z rodziną, jeździć na nartach, nurkować i brać udział w triathlonach.


Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Becky Mullis, DVM, DACVIM (Nutrition)

Powiązane artykuły

Powiązane produkty