Czy psy mogą jeść jajka?

Opublikowany przez Erin Ollila
Min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Jajka są doskonałym źródłem białka. Mogą być pyszne, kiedy są gotowane, smażone lub w postaci jajecznicy na śniadanie; są kluczowym składnikiem wielu ulubionych deserów; a czasami są zaskakująco smaczne na hamburgerach. Surowe lub niedogotowane jajka mogą jednak narazić ludzi na kontakt z niebezpiecznymi bakteriami, takimi jak Salmonella. Czy to samo dotyczy naszych czworonożnych przyjaciół?

Jeśli uwielbiasz jajka, to zrozumiałe jest, że chcesz podzielić się nimi również ze swoim psem. Ale, czy psy mogą jeść jajka? Sprawdźmy, czy jajka są bezpiecznym pokarmem dla Twojego psa i poznajmy środki ostrożności związane z tym popularnym pożywieniem.

Czy psy mogą jeść jajka?

Wierz lub nie, ale psy mogą jeść jajka! Jaja mają wysoką zawartość białka i zawierają wiele niezbędnych kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Dzięki temu po ugotowaniu stanowią smaczną i zdrową przekąskę. Jaja mogą być także ważnym źródłem białka w niektórych karmach dla psów.

Jak w przypadku każdego smakołyku, podając psu jajka ugotowane w domu, należy zachować umiar. Mimo że jajka są fantastycznie zdrowym pokarmem, pies może zjeść ich zbyt dużo lub, przy powtarzającym się przekarmieniu, nabawić się otyłości. Zanim zaczniesz dodawać jajka do planu żywieniowego swojego psa, zapytaj lekarza weterynarii, jak możesz bezpiecznie wprowadzić je do żywienia psa.

Czy psy mogą jeść surowe jajka?

Chociaż gotowane jajka mogą być pożywnym przysmakiem dla Twojego psa, to podane na surowo są niebezpieczne. Podobnie jak w przypadku ludzi, surowe jajka mogą narażać psy na kontakt ze szkodliwymi bakteriami, takimi jak Salmonella, które następnie mogą rozprzestrzeniać się na opiekunów (zwłaszcza tych z osłabionym układem odpornościowym). Jednak poza bakteriami istnieje jeszcze jedno zagrożenie dla zdrowia psa, jakim są surowe jajka: niedobór biotyny.

Golden retriever staje przy blacie kuchennym z przyrządami do pieczenia i wyjętymi jajkami.

American Kennel Club (AKC) wyjaśnia, „[Surowe jajka] zawierają enzym, który wiąże biotynę i zapobiega jej wchłanianiu do organizmu”. Ponieważ biotyna jest witaminą odpowiedzialną za wspieranie najważniejszych funkcji organizmu (w tym trawienia, zdrowia skóry i metabolizmu), jej niedobór naraża Twojego psa na poważne komplikacje zdrowotne.

Jeśli Twój pies przypadkowo zjadł surowe jajka, nie należy wpadać w panikę. Mimo że powyższe problemy są poważne, zdarzają się rzadko. Jeśli Twój pies zjadł surowe jajka po raz pierwszy i jego układ pokarmowy nie jest do nich przyzwyczajony, może mieć problemy z biegunką lub wymiotami przez dzień lub dwa po spożyciu. Jeśli zauważysz ten problem, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Ważne jest, aby monitorować stan zdrowia psa przez około tydzień po spożyciu surowych jaj. Jeśli zauważysz u swojego psa poważniejsze, długotrwałe problemy, takie jak senność czy objawy trawienne, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Mogą to być objawy świadczące o tym, że Twój pies ma bakteryjną infekcję przewodu pokarmowego.

Jak przygotować jajka dla psa

Przygotowując jajka dla swojego psa, musisz pamiętać o prostocie i bezpieczeństwie. Psy mogą jeść jajecznicę, ale całe ugotowane jajka mogą stanowić zagrożenie zadławieniem. Podając psu gotowane jajko, pamiętaj, żeby pokroić je na kawałki, które będą łatwe do pogryzienia i połknięcia.

W przeciwieństwie do Twojego własnego śniadania, jajka dla psa powinny być przygotowane bez żadnych dodatków, których używamy, aby wzmocnić smak, takich jak olej, sól czy masło. Wysokie spożycie soli może nasilać choroby serca u psów. Tymczasem tłuszcze, takie jak olej i masło, mogą przyczyniać się do przybierania na wadze, co naraża psa na problemy zdrowotne związane z otyłością, takie jak cukrzyca i zapalenie kości i stawów.

Warto też zauważyć, że przed podaniem psu jajka powinny zawsze ostygnąć. Większość psów nie myśli o tym, jak gorące jest jedzenie, zanim je zje i może poparzyć sobie pyszczek. Pamiętaj też o uwzględnianiu kalorii w codziennych posiłkach psa. Jeśli wprowadzisz jajka do ich planu żywieniowego, upewnij się, że te „dodatkowe przekąski” nie będą stanowiły więcej niż 10% ich dziennego spożycia kalorii bez odpowiedniej zgody lekarza weterynarii. Chociaż jajka mogą być pożywne dla Twojego psa, to jednak potrzebuje on wielu innych składników odżywczych, aby był szczęśliwy i zdrowy, dlatego też zawsze zaleca się stosowanie odpowiednio zbilansowanej karmy dla psów klasy premium.

Odpowiednio przyrządzone i podawane z umiarem jajka mogą być doskonałym dodatkiem do planu żywieniowego Twojego psa. Utrzymując proste przepisy i dbając o to, aby jajka były krojone na małe kawałki, możesz zapoznać swojego psa z zupełnie nowym, zdrowym przysmakiem, który będzie kochał do końca życia.

Informacja o autorce

Erin Ollila

Erin Ollila

Erin Ollila jest entuzjastką zwierząt domowych, która wierzy w moc słów i w to, jak przekaz pomaga informować —a nawet zmieniać— swoich odbiorców. Jej teksty można znaleźć w Internecie i w prasie. Są to wywiady, ghostwriting, wpisy na blogach i kreatywna literatura faktu. Erin jest maniaczką SEO i wszystkiego, co jest związane z mediami społecznościowymi. Ukończyła Fairfield University z tytułem magistra sztuk pięknych w dziedzinie kreatywnego pisania. Skontaktuj się z nią na Instagramie @ErinOllila lub dowiedz się o niej więcej na stronie http://erinollila.com.

 

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i Brana Bonder, B.S, M.S

Powiązane artykuły

 • Białka w diecie zwierząt

  Dogs running Białka to podstawowy składnik zdrowej diety psów i kotów. Przeczytaj, jaką rolę odgrywają białka w żywieniu Twojego pupila i jakie proporcje zachować.
 • Składniki mineralne potrzebne dla zwierząt

  Dogs running Makroelementy potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania zwierząt. Przeczytaj w jakie składniki powinna być bogata karma dla Twojego pupila.
 • Witaminy w życiu zwierząt

  Dogs running Przeczytaj, na jakie witaminy organizmy zwierząt mają zapotrzebowanie i jaką rolę odgrywają poszczególne witaminy w życiu Waszych pupili.
 • Żywienie szczeniaka. Jaka karma - sucha czy mokra?

  Jak karmić szczeniaka? Podawać mu karmę mokrą czy suchą? Przez pierwszych kilka dni karm szczeniaka jedzeniem, które podawał mu hodowca. Dowiedz się więcej.

Powiązane produkty

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z wołowiną

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Wyśmienita Wołowina opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3<b><br></b>
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z indykiem

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Pikantny Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z kurczakiem

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Pikantny Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3
  Buy Now »
 • Prescription Diet&trade; j/d&trade; Canine Reduced Calorie z kurczakiem

  <p><p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> j/d™ Canine Reduced Calorie to klinicznie sprawdzona karma, która poprawia sprawność ruchową psów w ciągu zaledwie 21 dni dzięki optymalnie zbilansowanym składnikom pokarmowym, EPA (specjalny kwas tłuszczowy omega-3) oraz całkowitej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. </p><p><b> 
  Buy Now »