Jak zagrożenia czyhają na Twojego szczeniaka o każdej porze roku?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Sezonowe problemy: jak chronić szczeniaka

Twój szczeniak doświadcza wielu różnych przeżyć w trakcie swojego pierwszego, kształtującego charakter roku. Zapewne większość z nich będzie szczęśliwa i przyjemna, ale niestety nie wszystkie. Oto kilka typowych zagrożeń, o których należy pamiętać oraz rad na wypadek gdyby Twój szczeniak doświadczył czegoś niezbyt miłego. Dzięki ich znajomości lepiej przygotujesz się do sytuacji, które mogą nastąpić w przyszłości.

Boże Narodzenie: niezbyt dobry okres, żeby zdecydować się na szczenię

Może się niestety okazać, że święta Bożego Narodzenia to najgorszy moment na pojawienie się szczeniaka w Twoim domu. Małe szczenię potrzebuje szczególnej uwagi i spokoju, a jest to pracowity i niekiedy pełen zamieszania okres. Szczeniak wymaga stałych pór karmienia, przyuczania do życia w domu oraz czasu, aby poczuć się dobrze i pewnie, co w czasie świąt jest praktycznie niemożliwe. Jeżeli jednak chcesz wziąć szczeniaka do domu w tym okresie, przedstawiamy kilka czyhających na niego zagrożeń:

  • Otwarte drzwi oraz wchodzący i wychodzący goście stwarzają szczeniakowi okazję do ucieczki

  • Piesek będzie bez przerwy plątał się pod nogami, ryzykując podeptaniem łap, a nawet gorszymi obrażeniami

  • Przyuczanie do życia w domu może być trudne, gdy codzienna rutyna zakłócana jest świętowaniem, powodując niepotrzebny stres u Ciebie i Twojego pupila. Poza tym w samym środku zimy nie ma najlepszych warunków do wychowywania psa.

  • Uważaj na dodatkowe zagrożenia: świąteczne dekoracje, prezenty, wstążki, papier do pakowania oraz dziecięce zabawki. Szczenięta uwielbiają jaskrawe przedmioty, czasem je połykają, co może się skończyć nawet śmiercią

    Uważaj szczególnie na czekoladowe ozdoby choinkowe. Będzie Cię kusiło, żeby karmić nimi szczeniaka, jednak czekolada nie jest dobrym jedzeniem dla psów, a w dużych ilościach może być nawet trująca

  • To samo dotyczy przekarmiania smakołykami ze stołu, lub wyglądającego zachęcająco otwartego kuchennego kredensu. Nie chcesz chyba, aby chory brzuszek Twojego szczeniaka zepsuł wam dzień.

  • Szczeniak może się zadławić ośćmi. Mogą też one utkwić mu w pysku lub spowodować uszkodzenie przełyku czy żołądka. Nie zostawiaj resztek w zasięgu psa.

  • W zamieszaniu może umknąć Ci szczególnie ważny moment budowania więzi pomiędzy wami. Jeżeli chcesz uniknąć wykształcenia u szczeniaka złych nawyków, musisz o niego jak najlepiej dbać we wczesnej młodości

  • Podczas zajęć związanych ze świętami, nie będziesz mieć możliwości kontrolowania relacji pomiędzy szczeniakiem a Twoim potomstwem. Istnieje duże ryzyko, że chory, przestraszony lub ranny szczeniak ugryzie dziecko

 

Fajerwerki nie służą Twojemu szczeniakowi

Kiedy naraża się szczeniaka (lub jakiekolwiek inne zwierzę) na niespodziewane odgłosy wystrzałów i błyski fajerwerków, doświadcza on poważnego stresu, a jego zachowanie może stać się nieprzewidywalne. Pies nie wie wówczas co się dzieje i jest przerażony. W dzisiejszych czasach sztuczne ognie odpalane są częściej niż raz do roku, przedstawiamy więc kilka porad, dzięki którym Twój pies zniesie jakoś tę kanonadę.

  • Przygotuj bezpieczną, przytulną kryjówkę, pełną koców, w których pies będzie mógł się zagrzebać. Powinna się ona znajdować jak najdalej od miejsca odpalania fajerwerków i należy zaprowadzić tam kilka razy pupila przed tym wydarzeniem. Od czasu do czasu nakarm go w kryjówce i pozwól mu tam zabrać zabawkę lub coś do gryzienia, dzięki czemu łatwiej się do niej przyzwyczai. Zadbaj o to, żeby miejsce to było dostępne w nocy

  • Przed pokazem zabierz psa na spacer. Nakarm go również około godziny wcześniej, tak by stał się śpiący

  • Wybuchy można zagłuszać niezbyt głośną muzyką. Jeśli jednak zdaje się ona stresować szczeniaka, trzeba ją wyłączyć

  • Nie próbuj uspokoić zestresowanego psa głaskaniem. Uzna, że nagradzasz w ten sposób jego zachowanie i pomyśli, że to dobrze, że sie boi. Postaraj się nie okazywać troski

  • Jeśli szczeniak nie zadomowi się w kryjówce, możesz spróbować odwrócić jego uwagę zabawą lub odrobiną tresury, ale nie zmuszaj go

  • Warto zastanowić się nad wstawieniem telewizora do „bezpiecznego” pokoju, a następnie zostać tam z psem. Towarzystwo rodziny powinno go uspokoić

  • Pozwól szczeniakowi ukryć się w kącie lub pod meblami, jeśli ma na to ochotę

  • Na wypadek gdyby uciekł, zadbaj o to, by miał na sobie obrożę z tabliczką, chyba że jest zaczipowany

  • Upewnij się, że w pobliżu nie ma niebezpiecznych obiektów, takich jak szklane drzwi lub otwarty ogień, na wypadek gdyby Twój szczeniak wpadł w panikę

Jeśli znając swojego szczeniaka masz pewność, że będzie się bał, poproś lekarza weterynarii o DAP, urządzenie, które rozpyla uspokajające feromony, po włożeniu do kontaktu. Do dwóch tygodni przed pokazem sztucznych ogni, podłącz je w pokoju, gdzie Twój pies spędza najwięcej czasu. Możesz również kupić specjalną płytę kompaktową z nagraniem odgłosów fajerwerków i odtwarzać ją od czasu do czasu, tak by szczeniak mógł przyzwyczaić się do ich dźwięku.

 

Twój szczeniak w Wielkanoc

Wielkanoc jest takim czasem w roku, kiedy delikatnie mówiąc wszędzie wokół jest pełno czekolady. Wtedy też wzrasta ochota, by podzielić się łakociami ze szczeniakiem. Mówiąc krótko – to bardzo zły pomysł. Chociaż łatwo ulec spojrzeniu tych smutnych szczenięcych oczu, już kilka kostek gorzkiej czekolady może małego psa zabić. Zabójcza może być także mleczna czekolada, z której zrobiona jest większość wielkanocnych jajek. Jeśli zachowasz czekoladowe jajka dla siebie i swojej rodziny, a szczeniakowi dawać będziesz zwykłe psie przysmaki, wszyscy będziecie mieć udaną Wielkanoc.

 

Spraw, by Twój szczeniak był bezpieczny latem

Wszyscy lubimy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, kiedy robi się cieplej. Jednak lato dla Twojego szczeniaka niesie wiele zagrożeń, a pownieważ nie zdaje on sobie z nich sprawy, będzie potrzebował Twojej pomocy.

 

Wylegiwanie się na słońcu: Twój szczeniak prawdopodobnie pokocha wylegiwanie się na słońcu, musisz jednak uważać, by się nie przegrzał lub nie doznał poparzeń słonecznych. Zachęcaj go do leżenia w cieniu podczas najgorętszej pory dnia, lub nie wypuszczaj go w tym czasie na dwór. Poza tym nie pozwól, by spędzał zbyt wiele czasu w oranżerii – podczas upałów powinien mieć zawsze dostęp do chłodnego, zacienionego miejsca.

Białe psy o cienkim futrze oraz jasnych uszach i/lub nosach mają szczególną skłonność do poparzeń słonecznych. Jeśli Twój szczeniak jest na nie podatny, lekarz weterynarii doradzi Ci jak stosować kremy z blokerami i filtrami. Ponieważ psy instynktownie zlizują wszystko ze swojego futra i skóry, zaleci Ci on nietoksyczne preparaty. Jeśli zauważysz podejrzanie wyglądającą zmianę na skórze swojego psa, pokaż ją lekarzowi, gdyż może to być rak skóry. Wcześnie wykryty nowotwór można z powodzeniem wyleczyć.

 

Letnie spacery: Wyprowadzając szczeniaka w upał, zabierz ze sobą wodę i miskę. Często rób przystanki, by mógł się on napić i ochłodzić. Psy przebywające zbyt długo w wysokich temperaturach mogą doznać udaru cieplnego, który, jeśli nie jest natychmiast leczony, może doprowadzić do śpiączki. Jeśli wydaje Ci się, że szczeniak ma objawy takiego udaru (należą do nich nadmierne dyszenie oraz ślinienie) polej go chłodną wodą, owiń w wilgotny ręcznik i natychmiast zadzwoń po lekarza weterynarii.

Pojenie i karmienie w lecie: Podczas upałów szczeniak dysząc traci wodę, dlatego pije więcej niż zazwyczaj. Zadbaj o to, by cały czas miał w misce świeżą wodę. Pomyśl też o postawieniu dodatkowej miski. Pamiętaj jednak, że w upalne dni woda szybciej paruje, przykrywaj ją więc. Jeśli chodzi o pożywienie, to by zapobiec zanieczyszczeniu go przez muchy oraz jego zepsuciu na skutek gorąca, należy wyrzucić wszystkie resztki.

 

Letnie pasożyty: Upał sprzyja pasożytom, musisz więc uważać na pchły i kleszcze. Regularnie sprawdzaj sierść swojego szczeniaka, nie zapominając przy tym także o jego posłaniu. Poradź się lekarza weterynarii w kwestii najlepszych środków zapobiegających pasożytom.

 

Letnie urazy: Ponieważ latem prawdopodobnie będziecie częściej wychodzić na spacery, musisz często sprawdzać czy Twój szczeniak nie ma skaleczeń i otarć, które niezauważone, mogą łatwo ulec zakażeniu. Ponadto, w uszy i pomiędzy poduszki łap wbijają się czasem głęboko kłosy traw. Mogą one nawet dostać się pod skórę i tam, przemieszczając się, powodować zakażenia. Zdarza się również, że pomiędzy poduszkami łap szczeniaka utknie mały kamień. Jeśli się go nie usunie, może być źródłem problemów. W razie potrzeby, leczenie i porady zapewni Ci lekarz weterynarii. Aby łatwiej wykrywać niewielkie zranienia, latem należy częściej czesać psa.

 

Użądlenia: Rozbawione szczenięta odczuwają nieodparty pociąg do owadów wszystkich kształtów i rozmiarów i kiedy tylko znajdą jakiegoś na ziemi, natychmiast biorą go do pyska. Niezwłocznie zaprowadź szczeniaka do lekarza weterynarii, jeśli zostanie użądlony lub ugryziony w pysk bądź gardło albo jeśli przypuszczasz, że ma alergię na użądlenia.

Letnie zatrucia: Latem Twój szczeniak ma szczególnie wiele okazji, by kręcić się w okolicach garaży i szop. Kto wie, w co może wetknąć swój nos? Zadbaj o to, by środki chemiczne, których używasz w ogrodzie były odpowiednio zabezpieczone. A jeśli opryskujesz rośliny, trawniki lub rozsypujesz granulki przeciwko ślimakom, nie pozwól w tym czasie wychodzić szczeniakowi z domu.

Jeżeli wydaje Ci się, że Twoje zwierzę mogło się zatruć, zabierz je natychmiast do lekarza weterynarii. I zabierz ze sobą opakowanie preparatu, jeżeli wydaje ci się, że własnie nim zatruło się zwierzę. To pomoże lekarzowi szybko znaleźc odpowiednią odtrutkę.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane