Saneczkowanie i problemy z gruczołami okołoodbytowymi u psa
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Regularnie łapiesz swojego psa na wycieraniu odbytu w Twój ulubiony dywan i zastanawiasz się, dlaczego to robi i jak można to powstrzymać? Jeśli Twoje zwierzę saneczkuje lub nadmiernie wylizuje sobie okolice odbytu, istnieje spora szansa, że cierpi na problemy z gruczołami okołoodbytowymi. Choć gruczoły okołoodbytowe to zapewne ostatni element psiej anatomii, który zechcesz zgłębiać, problemy z nimi występują dość często, a ich oznaką jest właśnie saneczkowanie.
Gruczoły okołoodbytowe u psa
Jak wyjaśnia portal The Spruce, przy ujściu odbytu psa po wewnętrznej stronie znajdują się dwie niewielkie zatoki okołoodbytowe. Zatoki te stopniowo wypełniają się wydzielinami z gruczołów łojowych – tych samych, które znajdują się na końcu mieszków włosowych i odpowiadają za przetłuszczanie się nieumytych włosów – znajdujących się wewnątrz każdej zatoki
Z tego co wiemy, te gruczoły okołoodbytowe służą wyłącznie do komunikowania się psów między sobą – to właśnie je wąchają psy, kiedy się witają. Wydalają one również zapach za każdym razem, gdy pies załatwia się i mogą ułatwiać oddawanie kału. Prawidłowo funkcjonujące gruczoły opróżniają się, gdy Twój pupil załatwia swoje potrzeby fizjologiczne.
Problemy z gruczołami okołoodbytowymi u psów
Niestety, nie zawsze wszystko działa tak, jak powinno. Miękki lub zbyt mały kał nie powodują nacisku koniecznego do opróżnienia zatok. Gdy gruczoły nadmiernie się napełniają, powodują ból, a Twój pupil pociera odbytem o podłogę, aby zyskać ulgę. Taki stan nazywamy zaczopowaniem gruczołów, informuje portal Preventive Vet.
Zatkane gruczoły okołoodbytowe powodują dyskomfort Twojego pupila, a w przypadku braku odpowiednio wczesnej reakcji mogą ulec zakażeniu i zaropieniu, co oznacza konieczność leczenia antybiotykami. Jeśli zaropiałe gruczoły pękną, konieczna może okazać się operacja. W takim przypadku psu nierzadko podaje się środki przeciwbólowe, aby w spokoju doszedł do siebie.
Wyciskanie gruczołów okołoodbytowych
Problemy z gruczołami okołoodbytowymi u psów mogą wymagać interwencji człowieka. Zaczopowane gruczoły okołoodbytowe trzeba ręcznie wycisnąć – czynność tę wykonuje lekarz weterynarii lub pomocnik lekarza. W ramach rutynowej pielęgnacji może się tym także zająć psi fryzjer, jednak gdy problem już wystąpił, w pierwszej kolejności zaprowadź swojego pupila do lekarza weterynarii.
Ręczne wyciskanie gruczołów okołoodbytowych u psa polega zazwyczaj na wsunięciu palca w rękawiczce w odbyt, zlokalizowaniu gruczołu i delikatnym wyciśnięciu go w celu usunięcia zalegającej masy. Jeśli do zatkania gruczołów okołoodbytowych dochodzi często, konieczne może być regularne ich wyciskanie. Możesz to zrobić samodzielnie w domu, ale najpierw poproś specjalistę, aby pokazał Ci, jak powinna wyglądać taka procedura. Zaskoczony lub odczuwający dyskomfort pies może ugryźć lub uciec. Dodatkowo procedura ta nie należy do przyjemnych, dlatego właściciele często proszą o pomoc specjalistów.
Co wywołuje problemy z gruczołami okołoodbytowymi u psów?
Zdaniem portalu Petfinder nieprawidłowe wypróżnienia mogą spowodować zaczopowanie się gruczołów okołoodbytowych. Kał psa cierpiącego na zatwardzenie lub biegunkę może nie być wystarczający do opróżnienia zatok okołoodbytowych. Inną przyczyną mogą być dziedziczne wady rozwojowe gruczołów okołoodbytowych. Portal Preventive Vet dodaje, że przewlekłe stany chorobowe skóry, w tym zakażenia drożdżakowe, alergie skórne lub pokarmowe, czy też obecność roztoczy, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia u psa przewlekłych problemów z gruczołami okołoodbytowymi.
Inne czynniki, które przyczyniają się do tego stanu rzeczy to niedoczynność tarczycy i otyłość. W rzadkich przypadkach problemy mogą być spowodowane guzem. Zdarza się również, że specjaliści zajmujący się psią pielęgnacją wyciskają gruczoły okołoodbytowe, gdy nie ma takiej konieczności. Wówczas może dojść do uszkodzenia tkanek i powstania blizn, przez co gruczoły tracą zdolność do samodzielnego oczyszczania się. Porozmawiaj z psim fryzjerem, żeby niepotrzebnie nie wykonywał tej procedury u Twojego psa przy każdej wizycie, ponieważ może to bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Oznaki zatkania lub zakażenia gruczołów okołoodbytowych
Jednym z symptomów problemów z gruczołami okołoodbytowymi jest saneczkowanie, jednak przyczyna takiego zachowania psa może być również inna, np. pasożyty lub problemy z układem pokarmowym. Ewentualnie Twojego pupila może po prostu swędzieć zadek. Zwykle pies, który cierpi z powodu zatkanych gruczołów okołoodbytowych, saneczkuje częściej i do tego wylizuje okolice odbytu. Zaczerwienienie lub obrzęk wokół zwieracza jest oznaką, że rozwija się infekcja gruczołów, podobnie jak krew lub ropa obecna w kale lub pozostawiana na dywanie podczas saneczkowania.
Kiedy skontaktować się z lekarzem weterynarii
Jeśli podejrzewasz, że Twój pies może mieć zatkane gruczoły okołoodbytowe, porozmawiaj z lekarzem na temat konieczności wizyty. Z kolei zaczerwienienie, obrzęk lub skóra wokół odbytu wyglądająca jak dojrzały pryszcz oznacza, że najpewniej doszło do zakażenia lub zaropienia. Wówczas jak najszybciej udaj się do gabinetu weterynaryjnego. Pęknięty ropień stanowi zagrożenie i wymaga natychmiastowego leczenia, aby ograniczyć urazy i zmniejszyć ból odczuwany przez psa.
Wybierz się także do lekarza, jeśli u Twojego pupila zatykanie się gruczołów okołoodbytowych jest nawracającym problemem, aby ustalić, czy powodem takiego stanu rzeczy nie są schorzenia wymagające leczenia, na przykład guz lub zaburzenia tarczycy.
Jak pomóc psu
Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby powstrzymać lub ograniczyć problemy z gruczołami okołoodbytowymi u Twojego psa:
- Upewnij się, że dieta Twojego psa jest bogata w błonnik umożliwiający prawidłowe wypróżnianie się. Porozmawiaj z lekarzem o diecie dla Twojego pupila sprzyjającej dobremu trawieniu i prawidłowym stolcom.
- Jeśli Twój pies ma nadwagę, poproś lekarza o podjęcie kroków, które pomogą mu osiągnąć i utrzymać zdrową wagę.
- Wspólnie z lekarzem postarajcie się zidentyfikować i usunąć potencjalne przyczyny takiego stanu rzeczy, takie jak alergia lub nietolerancja pokarmowa.
- Jeśli lekarz weterynarii wyrazi na to zgodę, uzupełniaj dietę swojego psa olejem rybnym, który ma właściwości przeciwzapalne i może pomóc w zmniejszeniu podrażnień wokół zatkanych gruczołów. Lekarz może również zalecić karmę wzbogaconą olejem rybnym.
- Pamiętaj – porozmawiaj z psim fryzjerem, aby niepotrzebnie nie wyciskał gruczołów okołoodbytowych u Twojego pupila.
Chociaż temat ten nie należy do przyjemnych, problemy z gruczołami okołoodbytowymi występują na tyle często, że warto być wyczulonym na ich oznaki. Kiedy więc zobaczysz, że Twój pies saneczkuje lub wylizuje sobie zadek, nie bagatelizuj tych sytuacji i sprawdź, czy nic złego się nie dzieje. Twój pies nie jest w stanie podziękować Ci słowami, ale na pewno doceni ulgę, którą mu sprawisz.
Autor
Chrissie Klinger
Artykuły powiązane
-
Choroby nerek u psów: Przyczyny, objawy i leczenie
Odkryj przyczyny, objawy i sposoby leczenia chorób nerek u psów oraz metody wspierania zdrowia nerek swojego psa. Dowiedz się więcej na Hill's Pet Polska.