Jak wspomagać trawienie u Twojego kota?

Opublikowany przez Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Problemy trawienne nigdy nie są przyjemne ani dla Twojego kota, ani dla Ciebie i mogą być bardzo niepokojące. Od wymiotów, przez miękką kupę, po pełnowymiarową biegunkę – istnieje cały szereg objawów świadczących o nieprawidłowym działaniu przewodu pokarmowego. W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób możesz najlepiej wspierać trawienie swojego kota, aby utrzymać go w doskonałym zdrowiu i uniknąć tych zaburzeń.

Czym różnią się koty w zakresie diety i trawienia?

Uważa się, że koty wyewoluowały z afrykańskiego dzikiego kota, pierwotnie żyjącego w suchych obszarach. Prowadzą w dużej mierze samotne życie, z wyjątkiem sytuacji, gdy spotykają się w celu znalezienia partnera. W porównaniu do niektórych zwierząt, koty mają stosunkowo proste przewody pokarmowe i ewoluowały do jedzenia małych, częstych, mięsnych posiłków. Koty na wolności spędzają dużo czasu na polowaniu i zwykle spożywają 10-20 małych posiłków dziennie. Są tak zwanymi obligatoryjnymi mięsożercami, co oznacza, że muszą mieć mięso w swojej diecie; nie mogą same wytwarzać pewnych niezbędnych składników odżywczych, takich jak niektóre aminokwasy, które znajdują się tylko w mięsie.

Wspomaganie trawienia Twojego kota: czym karmić, jak karmić i jak unikać stresu

Czym karmić swojego kota?

Zasadniczo, Twój kot potrzebuje karmy dla kotów! Może to zabrzmieć banalnie, ale ponieważ są one obligatoryjnymi mięsożercami, możesz nie zaspokoić wszystkich ich potrzeb żywieniowych, jeśli będziesz karmić je czymś takim, jak na przykład karma dla psów. Zawsze podawaj swojemu kotu pełnoporcjową i zbilansowaną karmę, która jest odpowiednia dla jego etapu życia. Oznacza to karmę dla kociąt, karmę dla dorosłych kotów i karmę dla seniorów. Jeśli Twój kot został wykastrowany lub ma tendencję do wylegiwania się w domu, może potrzebować on karmy o niższej kaloryczności niż bardziej aktywny kot wychodzący na zewnątrz.

Zapytaj swojego lekarza weterynarii, czy Twój kot ma prawidłową wagę i zawsze podawaj mu karmę dopasowaną do jego wagi. Jeśli ma nadwagę lub niedowagę, będzie różnić się od jego obecnej wagi.  

Jeśli Twój kot nigdy nie miał żadnych dolegliwości trawiennych, to dobrej jakości, pełnowartościowa i zbilansowana karma dla kotów powinna zrobić robotę. Jeśli jednak Twój kot ma skłonność do zaburzeń trawiennych, lekarz weterynarii może zalecić bardzo lekkostrawną karmę lub dietę terapeutyczną dostosowaną do indywidualnych potrzeb Twojego kota.

Jeśli możesz, zawsze staraj się karmić kota mieszanką suchej i mokrej karmy. Koty bardzo łatwo przyzwyczajają się do konsystencji karmy, więc jeśli od samego początku będziesz karmić je różnorodną karmą, Twój kot znacznie chętniej zaakceptuje zmianę w przyszłości. Mokra karma również świetnie nadaje się do zapewnienia dobrego spożycia wody.

Najlepszy sposób karmienia kota

Koty mają proste, dość krótkie przewody pokarmowe, więc najlepiej tolerują małe, częste posiłki, w przeciwieństwie do jednego lub dwóch dużych. Karmienie kilkoma małymi posiłkami dziennie sprawia, że Twój kot lepiej się czuje przez cały dzień, jest pełniejszy, a także pomaga w trawieniu, ponieważ jego przewód pokarmowy ewoluował w ten sposób. Idealnym rozwiązaniem byłoby podawanie 4-6 posiłków dziennie.

Jeśli w ciągu dnia przebywasz poza domem, dozowniki karmy dla kotów mogą okazać się naprawdę przydatne. Ponadto, ponieważ koty są zwykle aktywne w ciągu dnia i nocy, możesz zaprogramować dozowniki tak, aby podawały posiłek w nocy. Dzięki temu Twój koci przyjaciel nie będzie Cię już budzić w nocy!

Unikanie stresu u kota

Koty są subtelnymi, wrażliwymi stworzeniami i wiele czynników może je stresować: mieszkanie z innymi kotami, w tym samym domu lub w sąsiedztwie, przetrzymywanie w domu, odwiedziny, obecność niemowlęcia lub małego dziecka w domu, czy wyjazd opiekuna na wakacje. Stres jest jedną z najpoważniejszych, możliwych do uniknięcia przyczyn zaburzeń trawiennych u naszych kocich towarzyszy. Jeśli uważasz, że może to stanowić problem, istnieje wiele prostych zmian, które możesz wprowadzić w środowisku domowym, aby złagodzić stres.

Czy poziom białka może być zbyt wysoki dla Twojego kota?

Ponieważ koty są obligatoryjnymi mięsożercami, pojawiają się głosy, że powinny mieć bardzo wysoki poziom białka w diecie. Chociaż koty potrzebują wyższego poziomu białka niż psy, wykazano, że zbyt duża ilość ma jednak negatywny wpływ na ich mikrobiom i może być szkodliwa dla zdrowia jelit w dłuższej perspektywie.

Jeśli masz jakiekolwiek obawy lub wątpliwości, porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii lub pielęgniarką weterynaryjną o tym, co możesz zrobić, aby umysł i ciało Twojego kota – a tym samym jego przewód pokarmowy – były szczęśliwe!

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA