Dziesięć wskazówek, które pomogą gładko przeprowadzić kastrację Twojego zwierzęcia

Published by Emma Milne
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Jeśli zastanawiasz się nad wykastrowaniem swojego kota lub psa, możesz się zastanawiać, co się z tym wiąże i w jaki sposób można maksymalnie ułatwić ten proces. Jeśli jesteś zainteresowany/a, mamy również inne artykuły na temat korzyści płynących z kastracji kotów i kastracji psów oraz zmian, jakie możesz zaobserwować po jej zakończeniu. Na razie jednak zobaczmy, co możesz zrobić, aby pomóc przed samym zabiegiem i już po.

  • Porozmawiaj z lekarzem weterynarii i pielęgniarzem/pielęgniarką. Upewnij się, że dokładnie rozumiesz, o co chodzi i dlaczego jesteś proszony o zrobienie pewnych rzeczy.

  • Postępuj zgodnie z zaleceniami przedoperacyjnymi. Możesz zostać poinformowany o potrzebie wstrzymania podawania jedzenia w nocy przed operacją oraz wody, od rana w dniu zabiegu. Jest to ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa anestezjologicznego, więc upewnij się, że jedzenie jest niedostępne. Nie czuj się winny/a. To dla dobra Twojego pupila. I to tylko jedna noc.

  • Nie wypuszczaj kota z domu! Nawet jeśli Twój kot zawsze rano jest w domu, możliwe, że w dniu, w którym naprawdę powinien być na miejscu, będzie radośnie zwiedzał okolicę. Utrzymanie go w zamknięciu może być uciążliwe, ale niestety często lekarze zmuszeni są odwoływać lub przekładać wizyty, bo koci pacjenci w dniu zabiegu "wyrwali się na wolność".

  • Zabawki, koce i poczucie bezpieczeństwa. Zapytaj swojego lekarza weterynarii, czy nie ma nic przeciwko temu, abyś przyniósł/przyniosła posłanie lub ulubioną zabawkę zwierzęcia. Zapach domu może pomóc mu czuć się pewniej, gdy nie będzie Cię obok.

  • Kołnierz wstydu! Możesz być poproszony/a o założenie swojemu pupilowi kołnierza pooperacyjnego. Jest to zawsze dokuczliwe dla wszystkich zainteresowanych, ale te kilka dni, przez które musi być noszony, to drobiazg w porównaniu z otwartą raną brzucha, komplikacjami oraz dodatkowymi kosztami, które się z tym wiążą.

  • Ćwiczenia. Może się zdarzyć, że po zabiegu kot będzie musiał pozostać w domu przez jedną lub więcej nocy, a pies nie będzie mógł być spuszczany ze smyczy przez kilka tygodni. Sterylizacja suk może być rutynowa, ale nadal jest to dość poważny zabieg chirurgiczny w obrębie jamy brzusznej, nawet jeśli wykonywany jest metodą laparoskopową. Postępuj zgodnie ze wskazówkami lekarza, aby pomóc swojemu zwierzęciu na bezpieczny i szybki powrót do formy, by w krótkim czasie mógł znowu radośnie szaleć na zewnątrz.

  • Wizyty kontrolne po operacji. Są one ważne dla wykrycia ewentualnych problemów z raną lub oznak infekcji.

  • Nie zapomnij o lekach. Lekarz weterynarii może zapisać środki przeciwbólowe po zabiegu. Na pewno postara się, aby były jak najłatwiejsze do podania. Przestrzegaj jego zaleceń – koty i psy, które są wolne od bólu, zdrowieją znacznie szybciej niż te, które przerasta myśl o jedzeniu i ruszaniu się właśnie ze względu na ból.

  • Przygotuj się na zmiany w zachowaniu czworonożnych przyjaciół. Jeśli masz w domu innych pupili, spodziewaj się, że mogą zachowywać się zupełnie inaczej po powrocie do domu zwierzęcia po operacji. Środowisko szpitalne sprawia, że zwierzęta mają dziwny zapach, a kołnierz może budzić lęk. Daj im dzień lub dwa i na nowo staną się przyjaciółmi. Nie zmuszaj.

  • Porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii o karmieniu. Twoje zwierzę może potrzebować specjalnej, lekkostrawnej karmy w noc operacji, ale w dłuższej perspektywie może być to czas na zmianę na karmę dla wykastrowanych kotów lub psów. Nigdy nie zmieniaj karmy bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Szczególnie jeśli Twoje zwierzę wciąż rośnie.

To całkowicie normalne, że jako opiekun możesz czuć się winny/a z powodu kastracji swojego zwierzęcia. Wyobraź sobie, jak się czułam, gdy to właśnie ja wykastrowałam oba moje piękne psy, Pana i Badgera! Pamiętaj, że rekonwalescencja wkrótce się skończy, a korzyści z zabiegu zarówno dla Ciebie, jak i Twoich zwierząt są liczne.

Contributor Bio

Emma Milne

Emma Milne

 

Dr Emma Milne uzyskała tytuł lekarza weterynarii w 1996 roku. Przez 12 lat pracowała w małym gabinecie, a przez siedem lat jako doradca ds. żywienia klinicznego. Jest znana ze swojej działalności na rzecz zwierząt i napisała dziesięć książek o zwierzętach domowych.

 

Powiązane artykuły

Powiązane produkty