Dlaczego i kiedy należy wykastrować kota

Published by Emma Milne
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Jednymi z najczęstszych pytań zadawanych lekarzom weterynarii są te dotyczące kastracji. Jest też sporo nieporozumień co do terminologii, więc zajmijmy się tym najpierw – przyjęło się mówić o "sterylizacji kotki" i "kastracji kota", jednak oba zabiegi wykonuje się u obu płci. Sterylizacja to podwiązanie nasieniowodów z pozostawieniem jąder u samców, natomiast u samic to podwiązanie jajowodów z pozostawieniem jajników i macicy. Kastracja to chirurgiczne usunięcie jąder lub jajników, często razem z macicą. Najczęściej ludzie pytają: "Kiedy powinienem wykastrować swojego kota?" i "Czy są jakieś korzyści z kastracji?".

Korzyści wynikające z kastracji kota lub kotki.

Wszystkie operacje wiążą się z pewnym ryzykiem, więc ludzie naturalnie obawiają się poddawać swojego pupila zabiegowi, jeśli nie jest on konieczny. Kastracja dla samców oznacza usunięcie obu jąder, a dla samic jest to usunięcie jajników, a czasami także macicy, w zależności od preferencji lekarza weterynarii. Oznacza to, że nie tylko nie mogą one mieć młodych, ale poprzez uniemożliwienie produkcji hormonów płciowych zahamowany zostaje popęd płciowy. Oba zjawiska niosą korzyści zarówno dla kota, jak i dla Ciebie, opiekuna.

Koty z natury są samotnymi zwierzętami, które wolą żyć bez innych kotów, ale jeśli nie są wykastrowane, będą szukać kontaktów z płcią przeciwną. Kocury, które nie są wykastrowane, są bardziej agresywne w stosunku do ludzi i innych kotów, a także częściej zaznaczają swoje terytorium i lubią się wałęsać. Koty zaznaczają swoje terytorium, obsikując meble i tereny przydomowe, a większość opiekunów uważa to za bardzo przykre i uciążliwe zachowanie.

Ponieważ koty są bardziej skłonne do walki, są także bardziej narażone na poważne choroby, takie jak kocie AIDS (FIV), a także na zranienia, które mogą prowadzić do powstania ropni, często wymagających wizyty do lekarza. Ponadto, ponieważ niewykastrowane koty lubią się wałęsać, mogą ulec wypadkowi samochodowemu, zostać potrącone lub przejechane.

Kotki również odnoszą korzyści z kastracji. O pewnych porach roku kotki będą mieć ruję, dopóki nie zajdą w ciążę. Jako lekarz weterynarii często dostaję telefony od zmartwionych opiekunów, którzy mówią, że ich kot wydaje się cierpieć, wije się na podłodze i wyje. Tymczasem to zwykłe zachowanie kotki w rui. Może być to nad wyraz głośne oraz wyglądać bardzo dramatycznie!

Kastracja całkowicie to eliminuje. Dawniej uważało się, że wszystkie kotki powinny mieć przynajmniej jeden miot. Jest to nieprawda i należy pamiętać, że ciąża i poród niosą ze sobą ryzyko zarówno dla kociej mamy, jak i dla kociąt.

Kotki również odnoszą korzyści zdrowotne z kastracji. Stają się mniej narażone na guzy sutka oraz całkowicie spada ryzyko ropnego zapalenia macicy, które może zagrażać życiu.

Kiedy wykastrować kota.

Dawniej kastrowano koty w wieku sześciu miesięcy, jednak w ostatnich latach zmieniono zalecenia. Większość kotów osiąga dojrzałość płciową, co oznacza, że mogą mieć kocięta, już około czwartego miesiąca życia, więc już wtedy właściciele mogą stanąć przed faktem zmierzenia się z niechcianą ciążą. Ogólne zalecenie mówi, że młody kot powinien zostać wykastrowany w wieku czterech miesięcy. Oczywiście ogólne zalecenia mogą się nieco różnić w zależności od kraju, dlatego zawsze najlepiej jest porozmawiać z lekarzem weterynarii i postępować zgodnie z jego radami. Pamiętaj, nigdy nie jest za późno na kastrację kota, więc jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś, wciąż masz czas.

Po kastracji metabolizm Twojego kota może ulec spowolnieniu i sprawić, że zwierzę stanie się bardziej podatne na przybieranie na wadze. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o tym, jak temu zapobiec, jaką podawać karmę, etc. Bardzo ważne jest, aby nie zmieniać karmy bez porady lekarza weterynarii w przypadku, gdy Twój kot wciąż rośnie.

Na przestrzeni lat miałam wiele kotów i nigdy nie zawahałabym się przed decyzją o kastracji. Myślę, że korzyści znacznie przewyższają ryzyko, zarówno z punktu widzenia zwierzęcia, jak i mojego. Należy również pamiętać, że na świecie jest wiele niechcianych zwierząt, a koty rozmnażają się bardzo szybko i skutecznie. Kotki z niechcianych miotów są bardziej narażone na cierpienie, jeśli nie znajdą bezpiecznych domów. Kiedy zsumuje się to wszystko razem, mogę śmiało powiedzieć, że jako weterynarz i właścicielka zezowatej, niechcianej kotki o imieniu Stella, zdecydowanie polecam kastrację wszystkich kotów.

Jeśli jesteś zainteresowany/a, mamy również inne artykuły na temat korzyści płynących z kastracji psów, jak możesz pomóc swojemu zwierzęciu w tym procesie i jakie zmiany będziesz mógł/mogła następnie zaobserwować.

Contributor Bio

Emma Milne

Emma Milne

 

Dr Emma Milne uzyskała tytuł lekarza weterynarii w 1996 roku. Przez 12 lat pracowała w małym gabinecie, a przez siedem lat jako doradca ds. żywienia klinicznego. Jest znana ze swojej działalności na rzecz zwierząt i napisała dziesięć książek o zwierzętach domowych.

 

Powiązane artykuły

Powiązane produkty