Dlaczego i kiedy należy wykastrować pas lub szczenię

Published by Emma Milne
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Jednymi z najczęstszych pytań zadawanych lekarzom weterynarii są te dotyczące kastracji. Jest też sporo nieporozumień co do terminologii, więc zajmijmy się tym najpierw – przyjęło się mówić o "sterylizacji suki" i "kastracji psa", jednak oba zabiegi wykonuje się u obu płci. Sterylizacja to podwiązanie nasieniowodów z pozostawieniem jąder u samców, natomiast u samic to podwiązanie jajowodów z pozostawieniem jajników i macicy. Kastracja to chirurgiczne usunięcie jąder lub jajników, często razem z macicą. Najczęściej ludzie pytają: "Kiedy powinienem wykastrować swojego psa?" i "Czy są jakieś korzyści z kastracji?".

Korzyści wynikające z kastracji psa lub szczenięcia

Wszystkie operacje wiążą się z pewnym ryzykiem, więc ludzie naturalnie obawiają się poddawać swojego pupila zabiegowi, jeśli nie jest on konieczny. Kastracja dla samców oznacza usunięcie obu jąder, a dla samic jest to najczęściej usunięcie jajników, a czasami także macicy, w zależności od preferencji lekarza weterynarii. Można to zrobić przez nacięcie w jamie brzusznej lub metodą laparoskopową. Oznacza to, że nie tylko nie mogą one mieć młodych, ale poprzez uniemożliwienie produkcji hormonów płciowych zahamowany zostaje popęd płciowy. Oba zjawiska niosą korzyści zarówno dla psa, jak i dla ciebie, właściciela.

Korzyści z kastracji są różne dla obu płci, więc najpierw przyjrzyjmy się suczkom

W ich przypadku największą zaletą kastracji jest zapobieganie nowotworom sutka. Im wcześniej zostaną wykastrowane, tym lepiej. Guzy sutka u suczek są zazwyczaj bardzo agresywne i szybko rozprzestrzeniają się po organizmie, dlatego zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Kastracja eliminuje także ryzyko poważnej infekcji macicy, znanej jako ropne zapalenie macicy. To stan zagrażający życiu i w razie wykrycia niemal zawsze wymaga natychmiastowej kastracji. Wóczas ta sama rutynowa operacja staje się ryzykownym zabiegiem, ponieważ zwierzę jest chore, a macica obrzęknięta i w stanie zapalnym.

A co z samcami? Testosteron jest silnym hormonem, odpowiedzialnym za wiele zachowań u samców. Napędza takie zachowania, jak rywalizacja, a dla psów jedną z najważniejszych rzeczy jest szukanie i znalezienie partnerki. Niekastrowane samce będą spędzać w ten sposób dużo czasu. Oznacza to, że mogą być trudne do kontrolowania, mogą uciekać z domu, znikać na spacerach i kompletnie cię ignorować, ponieważ ich myśli i instynkty będą zajmować zupełnie inne sprawy.

Mogą także zacząć znaczyć teren w nieodpowiednich miejscach. Tak więc kastracja wiąże się ze znaczącymi korzyściami także dla Ciebie jako właściciela, ponieważ wykastrowane psy mają tendencję do bycia łatwiejszymi do przywołania, mniej agresywnymi i bardziej towarzyskimi stworzeniami do życia w domu.

Ale kastracja ma również liczne korzyści dla psa. Zapobiega nowotworom jąder, guzom wokół odbytu i przepuklinom w tej okolicy. Niewykastrowane psy są bardzo podatne na problemy z powiększoną prostatą w późniejszym okresie życia, co może powodować problemy z wypróżnianiem i znaczny dyskomfort. Kastracja zapobiega tym problemom.

Ostateczna decyzja o kastracji należy jednak do ciebie. Jeśli się zastanawiasz nad tym zabiegiem, lekarz weterynarii jest odpowiednim źródłem informacji. Oto linki do artykułów, które mogą Ci pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.

Kiedy wykastrować psa.

Opinie na ten temat są różne, więc porozmawiaj z lekarzami w gabinecie weterynaryjnym o ich wewnętrznych przepisach, omów płeć, rasę i temperament swojego psa. Generalnie psy płci męskiej mogą być kastrowane od około 5 miesiąca życia, ale jest kilka wyjątków. Jeśli masz bardzo bojaźliwego i nieśmiałego psa, niektórzy behawioryści zalecają, aby poczekać, aż trochę dojrzeje i stanie się bardziej pewny siebie, aby uniknąć problemów związanych z lękami. Ponadto, niektóre większe rasy mogą być bardziej podatne na problemy ortopedyczne, jeśli kastracja ma miejsce zbyt wcześnie, więc niektórzy lekarze weterynarii zalecają poczekać do 9-12 miesięcy.

Suczki najlepiej sterylizować przed pierwszą cieczką, więc zwykle robi się to około 5-6 miesiąca życia. Oznacza to, że uzyskuje się najwyższą ochronę przed wystąpieniem guzów sutka. Pozwala również uniknąć niechcianych ciąż, które bardzo łatwo mogą się zdarzyć, jeśli cieczka przechodzi niezauważona.

I w końcu...

Jako lekarz weterynarii zawsze udzielam rad, których sama bym przestrzegałą wobec moich czworonogów. Wykastrowałam oba moje piękne psy w wieku 6 miesięcy i zawsze będę kastrowała każdego psa, którego przyjdzie mi posiadać. Uważam, że korzyści znacznie przewyższają ryzyko. Przeżyłam z moimi psami piętnaście wspaniałych lat i badania rzeczywiście pokazują, że wykastrowane psy żyją dłużej. Psy są częścią rodziny, więc jeśli chcesz wydłużyć swój czas z najlepszymi przyjaciółmi, zdecydowanie polecam ich wykastrowanie.

Jeśli jesteś zainteresowany/a, mamy również inne artykuły na temat korzyści płynących z kastracji kotów, jak możesz pomóc swojemu zwierzęciu w tym procesie i jakie zmiany będziesz mógł/mogła następnie zaobserwować.

Contributor Bio

Emma Milne

Emma Milne

 

Dr Emma Milne uzyskała tytuł lekarza weterynarii w 1996 roku. Przez 12 lat pracowała w małym gabinecie, a przez siedem lat jako doradca ds. żywienia klinicznego. Jest znana ze swojej działalności na rzecz zwierząt i napisała dziesięć książek o zwierzętach domowych.

 

Powiązane artykuły

Powiązane produkty