Pies użądlony przez osę lub pszczołę

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Wszystkie psy są ciekawskie i uwielbiają biegać za rzeczami, które im uciekają – także owadami! W większości przypadków żądła pszczół i os powodują u psów jedynie niewielki ból i podrażnienie.

Hornet

Jeżeli jednak pies zostanie użądlony kilka razy lub zostanie ukąszony w jamie ustnej lub gardle, może to być niebezpieczne i wymagać wyprawy do lekarza weterynarii. To nie mała rana kłuta powoduje ból, ale ta mała ilość trucizny, które jest w czasie użądlenia wstrzykiwana.

Jakie żądło?

Żądło pszczół ma haczykowate wypustki i jest tak skonstruowane, aby pozostawać w skórze nawet po jej zabiciu – pszczoła jest usunięta, ale żądło pozostaje. Żądła os nie mają haczyków, ale użądlenie jest bardziej bolesne, a pobudzone osy mogą użądlić kilka razy. W większości przypadków do pokąsania psów dochodzi na ich głowie, kiedy pies zacznie się zbyt intensywnie interesować owadem posiadającym żądło. Użądlenie w nos jest szczególnie bolesne dla psa. Niektóre psy mogą nawet zostać pokąsane w język lub wewnątrz jamy ustnej lub gardła, gdy próbują złapać owada. Takie pokąszenie może być niebezpieczne, ponieważ powoduje obrzęk w pobliżu krtani zwierzęcia, który może zablokować drogi oddechowe.

Reakcja

W przypadku kilkukrotnego pokąsania lub u psów z nadwrażliwością na substancje znajdujące się w żądle może rozwinąć się silna reakcja. Jej objawami jest ogólna słabość, trudności w oddychaniu oraz bardzo silne obrzęk w okolicy pokąsania. Zwracaj szczególną uwagę na obrzęk dookoła szyi, krtani i na głowie. Jeżeli Twój pies bardzo silnie zareagował na pokąsanie, powinieneś się z nim szybko udać do lekarza weterynarii.

Jedno pokąsanie można bezpiecznie przeczekać i należy się zbyt długo martwić o psa. Jeżeli w skórze nadal tkwi żądło, spróbuj je usunąć zdrapując jest paznokciem lub jakimś sztywnym przedmiotem. Unikaj stosowania cążek lub kleszczy o ile nie jest to absolutnie konieczne, ponieważ mogą one wycisnąć więcej jadu z żądła.

W okolicy użądlenia możesz zrobić okład z mieszaniny wody i sody oczyszczonej, ponieważ pomoże ona ograniczyć ból. Możesz także obłożyć to miejsce workiem z lodem zawiniętym w ręcznik i przytrzymać w tym miejscu aż do momentu, gdy ból i obrzęk ustąpi.

Zawsze zwracaj baczniejszą uwagę na psa, który został pokąsany przez osę lub pszczołę, ponieważ niekiedy może się u niego rozwinąć reakcja alergiczna. Jeżeli po kilku dniach nadal utrzymuje się obrzęk, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane