Pies użądlony przez osę lub pszczołę
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Wszystkie psy są ciekawskie i uwielbiają biegać za rzeczami, które im uciekają – także owadami! W większości przypadków żądła pszczół i os powodują u psów jedynie niewielki ból i podrażnienie.
Jeżeli jednak pies zostanie użądlony kilka razy lub zostanie ukąszony w jamie ustnej lub gardle, może to być niebezpieczne i wymagać wyprawy do lekarza weterynarii. To nie mała rana kłuta powoduje ból, ale ta mała ilość trucizny, które jest w czasie użądlenia wstrzykiwana.
Jakie żądło?
Żądło pszczół ma haczykowate wypustki i jest tak skonstruowane, aby pozostawać w skórze nawet po jej zabiciu – pszczoła jest usunięta, ale żądło pozostaje. Żądła os nie mają haczyków, ale użądlenie jest bardziej bolesne, a pobudzone osy mogą użądlić kilka razy. W większości przypadków do pokąsania psów dochodzi na ich głowie, kiedy pies zacznie się zbyt intensywnie interesować owadem posiadającym żądło. Użądlenie w nos jest szczególnie bolesne dla psa. Niektóre psy mogą nawet zostać pokąsane w język lub wewnątrz jamy ustnej lub gardła, gdy próbują złapać owada. Takie pokąszenie może być niebezpieczne, ponieważ powoduje obrzęk w pobliżu krtani zwierzęcia, który może zablokować drogi oddechowe.
Reakcja
W przypadku kilkukrotnego pokąsania lub u psów z nadwrażliwością na substancje znajdujące się w żądle może rozwinąć się silna reakcja. Jej objawami jest ogólna słabość, trudności w oddychaniu oraz bardzo silne obrzęk w okolicy pokąsania. Zwracaj szczególną uwagę na obrzęk dookoła szyi, krtani i na głowie. Jeżeli Twój pies bardzo silnie zareagował na pokąsanie, powinieneś się z nim szybko udać do lekarza weterynarii.
Jedno pokąsanie można bezpiecznie przeczekać i należy się zbyt długo martwić o psa. Jeżeli w skórze nadal tkwi żądło, spróbuj je usunąć zdrapując jest paznokciem lub jakimś sztywnym przedmiotem. Unikaj stosowania cążek lub kleszczy o ile nie jest to absolutnie konieczne, ponieważ mogą one wycisnąć więcej jadu z żądła.
W okolicy użądlenia możesz zrobić okład z mieszaniny wody i sody oczyszczonej, ponieważ pomoże ona ograniczyć ból. Możesz także obłożyć to miejsce workiem z lodem zawiniętym w ręcznik i przytrzymać w tym miejscu aż do momentu, gdy ból i obrzęk ustąpi.
Zawsze zwracaj baczniejszą uwagę na psa, który został pokąsany przez osę lub pszczołę, ponieważ niekiedy może się u niego rozwinąć reakcja alergiczna. Jeżeli po kilku dniach nadal utrzymuje się obrzęk, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.