"Problemy z wypróżnianiem u psa? Dowiedz się jak poradzić sobie z zaparciem i biegunką "

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Właściciele zwierząt często pytają „Jak stwierdzić, że to zaparcia?” oraz „Dlaczego mój pies ma zaparcia?”. Na przeciwnym końcu skali zaburzeń żołądkowo-jelitowych znajduje się biegunka, która również może sprawiać problemy z uwagi na tak wiele jej pierwotnych przyczyn. Oba te problemy żołądkowo-jelitowe u psów mogą powodować letarg, wzdęcia i ogromny dyskomfort. Chociaż żywienie psa prawidłowo zbilansowaną karmą i unikanie jedzenia nietypowych rzeczy przez psa (jak grzebanie w śmieciach, połykanie zabawek i podjadanie resztek ze stołu) może ograniczać zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zaparcia i biegunka to częste problemy, z którymi każdy właściciel zwierzęcia powinien potrafić sobie radzić.

Co to jest zaparcie?

Większość psów codziennie wypróżnia się według typowego harmonogramu. Pewnie znasz go już dobrze, na podstawie obserwacji ilości torebek na odchody, które zabierasz ze sobą na spacer, lub tego, ile razy Twój pupil domaga się wyjść na siusiu wczesnym rankiem. Obserwowanie normalnych zwyczajów związanych z wydalaniem psa może pomóc w zauważeniu, że coś jest nie w porządku.

Zanim zapytasz „Dlaczego mój pies ma zaparcie?”, powinieneś się dowiedzieć, jak zauważać objawy. Zaparcie oznacza rzadkie lub trudne wypróżnianie. Wydalany kał jest często twardy i może zawierać krew. Oddawanie przez psa kału raz lub dwa razy rzadziej niż normalnie w ciągu dnia zwykle nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Jeśli jednak pies nie wypróżnia się przez okres powyżej dnia i wykazuje objawy wysilania się podczas wypróżniania lub ma słaby apetyt, zadzwoń do lekarza weterynarii.

Dlaczego mój pies ma zaparcia?

Na pytanie o przyczyny zaparć u psa można udzielić wielu odpowiedzi. Badanie kliniczne przeprowadzone przez lekarza weterynarii i badania dodatkowe, takie jak prześwietlenie promieniami rentgenowskimi, pomoże stwierdzić lub wykluczyć występowanie następujących problemów:

Spożycie ciała obcego (ubranie, zabawki, kości, kamienie, trawa, sierść, ludzkie włosy)
Powolny pasaż jelitowy
Odwodnienie
Skołtuniona sierść zatykająca odbyt
Powiększona prostata u psów
Przepukliny (kiedy uraz lub wysiłek powoduje wypchnięcie niewielkiej części narządu wewnętrznego poza otaczające go mięśnie)
Guz lub masy nowotworowe w przewodzie pokarmowym
Infekcja lub zatkanie gruczołów okołoodbytowych
Skutki uboczne leków
Schorzenie ortopedyczne i neurologiczne, jak zapalenie stawów, które utrudniają psu przybranie pozycji do wypróżnienia

Jak poradzić sobie z zaparciem u psa?

Leczenie psa zależy od pierwotnej przyczyny. W przypadku, gdy swoboda wypróżniania psa jest po prostu ograniczona przez skołtunioną sierść zatykającą odbyt, można mu natychmiast ulżyć maszynką do strzyżenia sierści. Psy cierpiące na problem z oddaniem kału zawierającego sierść, trawę lub kawałki kości mogą wymagać delikatnej pomocy ubranej w rękawiczkę ręki lekarza weterynarii w celu ręcznego usunięcia zbitego kalu. Psy mające problem z oddaniem kalu z powodu powiększonej prostaty, zmian notowotworowych w przewodzie pokarmowym lub przepuklin, potrzebują zabiegu chirurgicznego.

Psom z problemami ortopedycznymi lub neurologicznymi można pomóc w utrzymaniu regularności wypróżniania, podtrzymując go w uprzęży podczas załatwiania potrzeby. Psy cierpiące na schorzenia, takie jak cukrzyca i choroby nerek, które mogą zwiększać ryzyko odwodnienia i zaparć, mogą wymagać dodawania wody do karmy lub podskórnego albo dożylnego podawania płynów. Jeśli w badaniu rentgenowskim stwierdzi się obecność dużej ilości kału w okrężnicy psa, lekarz weterynarii może wykonać lewatywę, aby znacznie i natychmiastowo ulżyć psu.

Aby zapobiegać frustrującemu i trudnemu doświadczeniu zmagania się z zaparciem u psa, porozmawiaj z lekarzem weterynarii o sposobach radzenia sobie z zaparciami i zapobiegania mu. Lekarz wetrynarii może zalecić podanie czworonogowi dyni z puszki, środków zmiękczających stolec, karmy leczniczej o wysokiej zawartości błonnika, jak niektóre z karm Hill's Prescription Diet, lub bezresztkowej karmy leczniczej. Zwiększona zawartość błonnika w pewnych karmach leczniczych dla psów pozwala na zwiększenie wchłaniania wody, która zmiękcza stolec i poprawia perystaltykę jelit (zdolność organizmu do przemieszczania żywności przez układ pokarmowy). Mimo, że niektóre ludzkie leki mogą zapewnić psu z zaparciami ulgę, zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii przed podaniem swojemu psu jakiegokolwiek leku dostępnego bez recepty, ponieważ wiele z nich może być niebezpieczna lub śmiertelna dla psa, jeśli nie zostaną podane właściwie.

Czym jest biegunka?

W odróżnieniu do zaparcia, które powoduje, że zastanawiamy się, kiedy pies znowu się załatwi, biegunka może sprawić, że będziesz się zastanawiać, czy Twój pies kiedykolwiek przestanie to w końcu robić. Biegunka, czyli częste wydalanie luźnego kału, to jeden z najczęściej występujących problemów żołądkowo-jelitowych u psów. Podobnie jak zaparcie, biegunka może mieć różne przyczyny:

Jedzenie kalorycznego lub niestrawnego jedzenia (resztki ze stołu, patyki, zabawki, śmieci)
Nagła zmiana karmy lub smakołyków
Alergia lub nietolerancja pokarmowa
Stres (hotel dla psów, podróż lub lęk separacyjny)
Pasożyty
Infekcja wirusowa lub bakteryjna
Nieswoiste zapalenie jelit
Nowotwór
Leki (często przyczyną mogą być antybiotyki)
Schorzenia inne niż żołądkowo-jelitowe, jak zaburzenia czynności nerek lub wątroby bądź zapalenie trzustki

Jak poradzić sobie z biegunką psa?

Problemy żołądkowo-jelitowe u psów stale znajdują się na liście dziesięciu najczęstszych powodów wizyt u lekarzy weterynarii. Mimo, że wiele przyczyn biegunki jest poważnych i wymaga pomocy weterynaryjnej, z mniej poważnymi epizodami można poradzić sobie w domu. Podstawowa zasada brzmi, że psa można zacząć leczyć w domu, jeśli jego problem spełnia poniższe kryteria:

Biegunka twa krócej niż dwa dni.
Pies nie jest bardzo młody, bardzo stary lub nie choruje już na coś innego.
Luźny kał nie zawiera krwi.
Kał nie jest czarny.
Pies normalnie je i pije.
Pies nie wymiotował więcej niż jeden raz.
Pies nie zachowuje się ospale.

Najważniejsze jest to, by skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli jakikolwiek problem powoduje Twój niepokój.

Jakie domowe sposoby pomogą mojemu psu z problemem żołądkowo-jelitowym?

Jeśli chodzi o leczenie biegunki w domu, najlepiej działać powoli i ostrożnie. Odczekanie dwanaście do dwudziestu czterech godzin przed podaniem psu czegokolwiek do jedzenia pozwala jelitom objętym stanem zapalnym odpocząć i zregenerować się oraz ogranicza do minimum utratę wody przez organizm. Ogromne znaczenie ma zapewnienie psu świeżej wody i zachęcanie go do picia w celu zapobiegania odwodnieniu.

Dawanie psu lekkostrawnego pożywienia, jak gotowany kurczak bez skóry z białym ryżem, może również pomóc w przywróceniu normalnej pracy jelit. Najlepiej unikać tłustego pokarmu, a z pewnością nie wolno dawać psu smakołyków ani resztek ze stołu podczas rekonwalescencji. Nawet jeśli przypadek biegunki u Twojego psa wydaje się łagodny, skorzystanie z pomocy lekarza weterynarii to zawsze bezpieczny wybór. Lekarz weterynarii może przepisać leki, które pomogą szybko pozbyć się biegunki i może zalecić podawanie innej karmy leczniczej od tej, którą zaleca się przy zaparciach. Taka karma jest zwykle lekkostrawna i pomaga zastąpić utracone kluczowe składniki odżywcze.

Problemy żołądkowo-jelitowe u psów, czy to zaparcie, czy biegunka, wymagają dużej uwagi. Mimo że żaden z nich zwykle nie oznacza stanu zagrożenia, jeśli objawy utrzymują się i stan psa pogarsza się, nie należy opóźniać skorzystania z opieki weterynaryjnej. Znajomość normalnej częstotliwości wypróżniania i konsystencji kału psa pomoże rozpoznać problem i zapewnić optymalną pomoc swojemu czworonożnemu przyjacielowi.

Mindy Cohan, VMD

Mindy Cohan jest lekarzem weterynarii działającym w okolicach Filadelfii i absolwentką Wydziału Weterynarii Uniwersytetu Pensylwanii. Ma psa ratownika, który wabi się Jem. Mindy lubi piesze wędrówki z Jemem i słuchanie podcastów dotyczących wojny secesyjnej i Abrahama Lincolna.

Artykuły powiązane

 • Sucha skóra u szczeniąt: Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

  A puppy yellow labrador sits with its owner, tongue sticking out and with a bright expression Dowiedz się więcej o objawach, przyczynach i sposobach leczenia suchej skóry u szczeniąt oraz tego, jak zapewnić psu ulgę. Odwiedź Hill's Pet Polska, by uzyskać porady ekspertów w zakresie pielęgnacji skóry.
 • Biegunka u szczeniąt: Objawy, przyczyny i leczenie

  A puppy yellow labrador sits with its owner, tongue sticking out and with a bright expression focusing on something out of view Poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia biegunki u szczeniąt, by zapewnić zdrowie swojemu młodemu pupilowi. Poznaj porady ekspertów dotyczące opieki nad zwierzętami na Hill's Pet Polska.
 • Nadmierny świąd u psów: potencjalne przyczyny

  A happy Golden Retriever is caught mid-stride as it trots across the garden with a ball in its mouth. Its owner runs behind to catch up Poznaj potencjalne przyczyny nadmiernego świądu u psów i dowiedz się, jak im zaradzić. Dowiedz się, jak ulżyć psu, korzystając z porad ekspertów Hill's Pet Polska.
 • Przyczyny świąd uszu u psa

  A Golden Retriever is captured at the moment before catching a ball that has been thrown. The dog's attention is wholly focussed on the ball Dowiedz się, dlaczego Twojego psa mogą swędzieć uszy i co możesz zrobić, by mu pomóc. Odwiedź Hill's Pet Polska, by uzyskać więcej porad ekspertów na temat zdrowia uszu psa.

Produkty powiązane