Jak zamienić naganę na wsparcie pozytywne? Czyli jak wychować kota

Opublikowany przez
Czas czytania

Koty mają opinię powściągliwych, trzymających dystans i opanowanych. Jak więc zwrócić kotu uwagę, gdy robi coś niewłaściwego?

W normalnych okolicznościach rzadko zachodzi potrzeba upomnienia kota. Typowe kocie problemy, jak drapanie, znakowanie moczem, miauczenie czy chodzenie do toalety nie tam gdzie powinny, należy szybko rozwiązywać poprzez odpowiedni trening. Jego częścią powinna być umiarkowana dyscyplina.

Jeżeli kot zaczął nagle zachowywać się w niepożądany sposób, postaraj się ustalić dlaczego. Na przykład jeśli oddaje mocz poza kuwetą, przyczyny mogą być zarówno zdrowotne, jak i behawioralne. Może mieć zatkaną cewkę moczową albo infekcję dróg moczowych. Jeśli Twój kot został przebadany przez lekarza weterynarii, który nie ustalił żadnych problemów zdrowotnych udaj się do behawiorysty.

Podobnie kot, który nagle zaczął drapać framugę okna, może odreagowywać nowy bodziec stresowy, jaki pojawił się w jego życiu. Może w ten sposób znakować terytorium, aby odstraszyć kota, którego widział na zewnątrz przez okno, albo może po prostu stresować się zbyt dużą ilością ludzi w domu. Jeżeli wyeliminujesz lub złagodzisz negatywny wpływ podstawowej przyczyny niepożądanego zachowania, nie będzie potrzeby udzielania nagany kotu.

Nie pryskaj kota!

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów karania kota jest użycie spryskiwacza. Większość kotów nienawidzi moknąć, a nagłe zetknięcie z zimną wodą, połączone z odgłosem pryskania sprawi, że będą bardzo zaskoczone. Może to skutkować zaburzeniem relacji kota z otoczeniem, strachem, a nawet agresją, wobec człowieka lub innych zwierząt. Takie zachowanie może jedynie pogorszyć sytuację i zwiększyć intensywność niechcianych zachowań zwierzęcia.

Przy eliminowaniu zachowań niepożądanych zawsze należy stosować wsparcie pozytywne, nigdy negatywne!

Jeżeli zależy Ci na zmianie zachowania kota, musisz być konsekwentny, ale pamiętaj o szacunku do jego potrzeby niezależności.

Reprymenda słowna

Niezależnie od tego, jaką metodę wychowania zastosujesz u kota, zawsze powinno mu towarzyszyć stanowcze „Nie” oraz pstryknięcie palcami lub klaśnięcie w dłonie (nie za głośne).

Rób to konsekwentnie, a w końcu kot skojarzy dźwięki, które wydajesz z reprymendą. W końcu wystarczy pstryknięcie palcami lub stanowcze „Nie”, aby kot zostawił w spokoju zasłony albo zszedł ze stołu w kuchni.

Nigdy nie krzycz na kota, nie bij go ani nie karz fizycznie! Mówi się, że wystarczy, że pokażesz mu, „kto jest szefem” albo będziesz „wytykać błędy” - to nieprawda. Koty niezbyt dobrze reagują na negatywne wzmocnienie i jest to w ich przypadku bardzo nieskuteczna metoda wychowawcza. W rzeczywistości takie działania mogą spowodować, że kot prędzej zacznie zupełnie Cię unikać, niż zmieni swoje zachowanie.

Kocia natura

Jeśli chcemy wyeliminować naganne zachowanie, musimy dać naszemu kotu odskocznię, aby zachowywał się zgodnie ze swoją naturą. Przykładowo kot musi mieć możliwość drapania. Zamiast karać kotka za drapanie w niedozwolonych miejscach, zapewnij mu miejsce, gdzie może to robić. Czasami koty mogą być trochę agresywne podczas zabawy z właścicielem, ale zachowanie to wynika z ich drapieżnej natury. Dlatego koty muszą mieć odpowiednie zabawki, które mogą gonić i uczyć się na nie polować. Nie zapominaj również o wspólnej zabawie ze swoim kotem.

Wychowanie zwierzęcia należy zacząć od momentu gdy pojawi się w naszym domu. Jeśli jednego dnia pozwolisz mu na coś, a następnego tego zakażesz kot będzie oszołomiony.

Pamiętaj, że każde zachowanie Twojego kota ma konkretną przyczynę, może je np. powodować jakaś dolegliwość zdrowotna. Zawsze warto podpytać swojego lekarza weterynarii lub udać się po poradę do kociego behawiorysty. Kocio-ludzka relacja powinna być oparta na kompromisach oraz ludzkim zrozumieniu zachowań pupila.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane