Czy ogórki i cukinia są bezpieczne (i zdrowe) dla mojego psa?

Opublikowany przez Jean Marie Bauhaus
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Jeśli znasz te niecierpliwe oczy szczeniaka, które wpatrują się w Ciebie, gdy siekasz warzywa na sałatkę, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy możesz poczęstować psa ogórkiem. Jeśli zastanawiasz się, czy możesz go bezpiecznie karmić, czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego o psach i ogórkach, a także o bliskim kuzynie ogórka – cukinii.

Czy mój pies może jeść ogórki?

Beagle stoi i błagalnym wzrokiem wpatruje się w człowieka, który kroi ogórek na blacie kuchennym.
Ogórki są bezpieczną i pożywną przekąską dla psów. Bogate w błonnik i przeciwutleniacze, ogórki są źródłem witaminy C i K, a także minerałów i elektrolitów, takich jak magnez i potas. Według Vital Pet Club, ogórek jest niskokaloryczny, co czyni go doskonałym przysmakiem dla psów, które muszą dbać o swoją wagę. Ogórki, należące do rodziny dyniowatych, składają się w 96% z wody, dlatego wiele psów uważa je za orzeźwiający letni przysmak.

Mimo to, jeśli chodzi o wszystko poza normalną karmą dla psów, smakołyki, w tym ogórki, nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennej dawki kalorii. I chociaż nie są one bogate w kalorie, upewnij się, że Twój pies otrzymuje odpowiednio zbilansowane składniki odżywcze. Nawet w przypadku pokarmów zawierających pomocne witaminy i minerały, jeśli powodują one niewłaściwe zbilansowanie dziennej dawki składników odżywczych, Twój pies może nie mieć z tego korzyści.

Chociaż ogórki są pożywne i nietoksyczne dla psów, nie są całkowicie pozbawione ryzyka. Podanie szczeniakowi zbyt dużej ilości ogórków na raz może rozregulować jego przewód pokarmowy i spowodować problemy żołądkowe. Udławienie się jest również możliwe, zwłaszcza jeśli Twój pies jest łakomczuchem i za szybko zjada swoją karmę. Nie podawaj pupilowi całego ogórka. Zanim podasz go psu, pokrój go na małe kawałki. Zanim jednak podasz psu cokolwiek, czy to ogórek, czy nie, upewnij się, że lekarz weterynarii nie ma z tym związanych zastrzeżeń.

Czy mój pies może jeść cukinię?

Jako bliska kuzynka ogórka, cukinia jest równie bezpieczna, pożywna i jest jednym z najzdrowszych warzyw dla psów. Oprócz tej samej zawartości kalorii i składników odżywczych, które znajdują się w ogórku, cukinia jest również źródłem witaminy A i B6. Jest bogatsza w minerały niż ogórek, ale z drugiej strony cukinia jest nieco mniej bogata w błonnik i zawiera około jednego grama cukru na filiżankę.

Cukinia niesie ze sobą takie samo minimalne ryzyko wystąpienia zaburzeń żołądkowo-jelitowych i zadławienia jak ogórek, dlatego podając ją psu, należy postępować z nią w ten sam sposób. Jednak cukinia niesie ze sobą dodatkowe, poważniejsze ryzyko. Magazyn Dogs Naturally przestrzega przed podawaniem psom cukinii o gorzkim smaku. Jest to oznaka przedostania się do owoców kukurbitacyny, znanej również jako „gorzkie zasady”. Zwykle kukurbitacyna występuje tylko na łodygach i liściach rośliny, ale w rzadkich przypadkach przenika do owoców. Ze względu na potencjalną toksyczność, najlepiej jest sprawdzić smak cukinii przed podaniem jej psu. Chociaż przesączanie się kukurbitacyny do ogórków jest jeszcze rzadsze, to jednak jest możliwe także w przypadku tego popularnego warzywa. Nie podawaj jej, jeśli wyczujesz w niej gorycz. Podobnie jak w przypadku ogórków, przed podaniem psu cukinii należy porozmawiać z lekarzem weterynarii.

Co jest najlepsze dla mojego psa?

Beagle z podniesioną głową przy blacie kuchennym obserwuje, jak człowiek kroi ogórka na desce do krojenia.

Ogórki i cukinie są bardzo podobne pod względem zawartości kalorii i wartości odżywczych, chociaż cukinie zawierają o kilka witamin i minerałów więcej niż ogórki. Jeśli jednak codziennie podajesz swojemu psu wysokiej jakości karmę, jego potrzeby żywieniowe powinny być dobrze zaspokajane i nie potrzebuje on dodatkowych owoców czy warzyw w celu zapewnienia sobie składników odżywczych. Jeśli chodzi o to, które z tych warzyw są najlepsze dla Twojego psa, to może się to sprowadzać do tego, które z nich najbardziej lubi Twój pies.

Jak bezpiecznie podawać psu ogórki i cukinię?

O ile psy i ogórki mogą być wspaniałym połączeniem, to nie można tego samego powiedzieć o ogórkach, które często zawierają czosnek i cebulę, a oba te składniki są dla psów toksyczne. To samo można powiedzieć o cukinii przygotowanej do spożycia przez ludzi, czyli o chlebie z cukinii i chlebie z cukinii bez cukru – może ona zawierać sztuczne substancje słodzące, takie jak ksylitol, które mogą być bardzo toksyczne dla psów.

Możesz podawać swojemu pupilowi cukinie lub ogórki, zarówno surowe, jak i gotowane, ale nie przyprawiaj ich. Jeśli podajesz psu któryś z nich po raz pierwszy, zacznij od małego kęsa lub dwóch, a następnie obserwuj, jak pies je toleruje. Jeśli wystąpią u nich objawy rozstroju żołądka, nie podawaj im więcej. Tak, jak w przypadku każdego smakołyku, pamiętaj o tym, aby pilnować ilości kalorii.

Informacja o autorce

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus jest miłośniczką zwierząt, niezależną pisarką i autorką powieści. Obecnie mieszka w Ozarks z mężem i gromadką czworonożnych podopiecznych, gdzie, popijając poranną kawę, lubi obserwować różne dzikie zwierzęta w swoim ogrodzie.

 

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły

 • Białka w diecie zwierząt

  Dogs running Białka to podstawowy składnik zdrowej diety psów i kotów. Przeczytaj, jaką rolę odgrywają białka w żywieniu Twojego pupila i jakie proporcje zachować.
 • Składniki mineralne potrzebne dla zwierząt

  Dogs running Makroelementy potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania zwierząt. Przeczytaj w jakie składniki powinna być bogata karma dla Twojego pupila.
 • Witaminy w życiu zwierząt

  Dogs running Przeczytaj, na jakie witaminy organizmy zwierząt mają zapotrzebowanie i jaką rolę odgrywają poszczególne witaminy w życiu Waszych pupili.
 • Żywienie szczeniaka. Jaka karma - sucha czy mokra?

  Jak karmić szczeniaka? Podawać mu karmę mokrą czy suchą? Przez pierwszych kilka dni karm szczeniaka jedzeniem, które podawał mu hodowca. Dowiedz się więcej.

Powiązane produkty

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z wołowiną

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Wyśmienita Wołowina opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3<b><br></b>
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z indykiem

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Pikantny Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z kurczakiem

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Pikantny Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3
  Buy Now »
 • Prescription Diet&trade; j/d&trade; Canine Reduced Calorie z kurczakiem

  <p><p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> j/d™ Canine Reduced Calorie to klinicznie sprawdzona karma, która poprawia sprawność ruchową psów w ciągu zaledwie 21 dni dzięki optymalnie zbilansowanym składnikom pokarmowym, EPA (specjalny kwas tłuszczowy omega-3) oraz całkowitej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. </p><p><b> 
  Buy Now »