Zagraniczne podróże ze zwierzętami – Najlepsze wskazówki

Published by Emma Milne
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Ludzie uwielbiają podróżować i spędzać czas ze swoimi pupilami. Lubią też, jak zwierzęta towarzyszą im również podczas wypraw wakacyjnych. Jednak, czy nasi futrzani domownicy rzeczywiście lubią podróże tak, jak nam się wydaje?

Moje psy, Pan i Badger, były ze mną praktycznie cały czas – w pracy, w domu, a nawet podczas wieczornych wyjść po długim i ciężkim dniu!  Tak jak wielu opiekunów czworonogów, zabieraliśmy je, by towarzyszyły nam również na wakacjach. Rzeczywistość nie była jednak tak prosta. Aby pomóc Ci podjąć decyzję, trzeba spojrzeć na tę kwestię z perspektywy lekarza weterynarii.

Jako lekarz weterynarii, za każdym razem, gdy jestem proszona o poradę dotyczącą opieki nad pupilem, lubię wrócić do podstaw i rozważyć pięć potrzeb zwierząt domowych. To świetny sposób, aby upewnić się, że uwzględniono to, co najważniejsze. Te pięć potrzeb to:

  • Jedzenie i woda.
  • Odpowiednie otoczenie.
  • Towarzystwo innych zwierząt lub jego brak.
  • Wyrażanie normalnego zachowania.
  • Ochrona przed bólem, zranieniem i chorobą.

Być może to oczywiste, ale to doskonałe punkty odniesienia przy planowaniu wyjazdów i wakacji. W artykule skoncentruję się na psach, ale prezentowane porady dotyczą także kotów.

Jedzenie i woda.

Woda jest najistotniejszą kwestią, którą należy zajmować się priorytetowo. Psy i koty zawsze muszą mieć dostęp do czystej i świeżej wody. Przed długą podróżą, zaplanuj częste postoje na podanie wody, jeśli jest to niemożliwe do wykonania podczas jazdy. Pamiętaj, że nawet w klimatyzowanym samochodzie bagażnik nagrzewa się bardzo szybko i intensywnie. W swojej praktyce weterynaryjnej wielokrotnie widziałam psy z udarem cieplnym, ponieważ ich opiekunowie nie zdawali sobie sprawy, jak gorąco jest w bagażniku. Musisz również upewnić się, czy woda w miejscu, do którego się wybierasz, jest bezpieczna do picia dla Ciebie i Twojego zwierzęcia.

Zabierz ze sobą wystarczającą ilość jedzenia na czas trwania podróży, a nawet trochę więcej na wypadek opóźnień. Prawdopodobnie będzie możliwość kupna karmy tam, gdzie się wybierasz, ale zmiana diety może spowodować dość drastyczne problemy żołądkowe, których przecież nie chcesz na wakacjach! To szczególnie ważne w przypadku psów i kotów o szczególnych wymaganiach pokarmowych, które na co dzień są na diecie leczniczej.

Otoczenie.

Może być podobne do tego, gdzie mieszkasz, ale często jeździmy do zróżnicowanych klimatycznie miejsc i to może mieć wpływ na Twojego psa. Nie oczekuj od niego aktywności w ciągu upalnego dnia. Pozwól mu na odpoczynek w cieniu, gdy ma na to ochotę. Jeśli Twój pies ma długie i/lub gęste futro, pomyśl o wizycie o groomera zanim wyruszycie w podróż. Możesz mu tym naprawdę bardzo pomóc.

Inne zwierzęta.

W przypadku podróży chodzi raczej o napotykanie innych psów i kotów za granicą. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o chorobach, na które Twoje zwierzę może być narażone podczas pobytu za granicą. Pozwoli to zapobiec przywiezieniu jakiejś choroby do kraju, a także jest kluczowe w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa Twoim zwierzętom.

Normalne zachowanie.

Wiele zwierząt domowych jest zdenerwowanych zamianami w rutynie i ważne jest, aby w miarę możliwości utrzymywać codziennie rytuały w normie. Dla utrzymania swojego zdrowia psychicznego psy i koty, jak wszystkie zwierzęta, muszą mieć możliwość wyrażania siebie. Dla psów oznacza to zabawę, kopanie dołków, węszenie, etc. Nawet jeśli chcesz się zrelaksować na wakacjach, pamiętaj, że Twój pies nadal potrzebuje rozlicznych bodźców i może nie chcieć spędzić całego dnia na plaży.

Ból, zranienie i choroba.

Nikt nie lubi o tym myśleć, ale wypadki mogą się zdarzyć. Odmienne klimaty często są również siedliskiem wszelkiego rodzaju tropikalnych chorób i pasożytów, na które Twój pies lub kot może być narażony. Na przykład leiszmanioza, która jest roznoszona przez muchy piaskowe, jest trudna do zdiagnozowania i może powodować poważne choroby, a nawet śmierć. Inne przykłady to dirofilarioza (zwana również nicieniem sercowym) i bąblowiec (rodzaj tasiemców). One mogą być niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.

Dowiedz się, jakie szczepionki i środki przeciw pasożytom są niezbędne, abyś mógł/mogła podróżować ze swoim pupilem. Zapytaj także swojego lekarza weterynarii, co poleca oprócz badań i szczepień obowiązkowych. Miej ze sobą apteczkę pierwszej pomocy dla zwierząt domowych z podstawowymi środkami, takimi jak bandaże, środki do usuwania kleszczy, sterylna woda do czyszczenia oczu, pęseta, etc. Gotowe zestawy są dostępne do kupienia i warto trzymać je również w domu. Jeśli Twoje zwierzę potrzebuje leków na receptę, zaplanuj to z wyprzedzeniem i upewnij się, że na pewno wystarczy ich na cały czas waszej podróży. Może się zdarzyć, że nie będziesz mógł/mogła zrealizować recepty za granicą. I jak już wspomnieliśmy, wiele "tropikalnych niespodzianek" może ujawnić się dopiero po powrocie do domu. Jeśli więc Twój pupil zachoruje po wakacjach, odwiedź lekarza weterynarii i nie zapomnij wspomnieć, że byliście za granicą!

I w końcu...

Spędziliśmy wiele wspaniałych chwil za granicą z naszymi futrzanymi pupilami, ale nie wszystko poszło gładko i gdyby złapali jakąś chorobę, nie jestem pewna, czy bym sobie to wybaczyła. Poważnie przemyśl, czy chcesz zabrać swoje zwierzę za granicę. Może to być trudne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pupila. Pamiętaj, że w każdym miejscu istnieje ryzyko natknięcia się na chorobę. Podróże i obce miejsca są szczególnie stresujące dla kotów i nieśmiałych psów.

Jeśli masz kogoś godnego zaufania, z kim możesz zostawić zwierzę, może warto to rozważyć jako mniej stresującą opcję – zarówno dla Twojego futrzanego przyjaciela, jak i dla Ciebie. Niezależnie od decyzji, jaką podejmiesz – szczęśliwej podróży|

Contributor Bio

Emma Milne

Emma Milne

 

Dr Emma Milne uzyskała tytuł lekarza weterynarii w 1996 roku. Przez 12 lat pracowała w małym gabinecie, a przez siedem lat jako doradca ds. żywienia klinicznego. Jest znana ze swojej działalności na rzecz zwierząt i napisała dziesięć książek o zwierzętach domowych.

 

Powiązane artykuły

Powiązane produkty