Twoja lista kontrolna, by mądrze opiekować się psem

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Zastanów się nad pochodzeniem psa

Jeśli szukasz nowego psa, upewnij się, że szczenię pochodzi od odpowiedzialnego hodowcy. Organizacja RSPCA dzieli się kilkoma dobrymi wskazówkami odnośnie tego, na co należy zwracać uwagę u hodowców. Zawsze należy prosić hodowcę o wypełnienie i podpisanie umowy kupna-sprzedaży szczenięcia. Dzięki temu upewnisz się, że zrobił on wszystko, by zadbać o zdrowie psa. Jeśli hodowca nie będzie chciał podpisać umowy, zrezygnuj z zakupu. 

Zanim zgłosisz się do hodowli, zastanów się nad adopcją psa w dowolnym wieku z cieszącej się zaufaniem organizacji takiej jak Blue Cross. W ośrodkach adopcyjnych znajdują się setki kochanych psów w każdym wieku, które tylko czekają na to, by znaleźć dom na stałe, więc zanim wybierzesz następnego czworonożnego członka rodziny, zapoznaj się dokładnie ze wszystkimi możliwościami!

Zapewnij psu szkolenie!

Dobrze wyszkolone i odpowiednio zsocjalizowane zwierzęta są szczęśliwszymi i lepszymi kompanami - to jasne i oczywiste. Istnieje wiele organizacji proponujących treningi i zajęcia socjalizacyjne dla psów, więc zadbaj o odpowiednią edukację psa! Nawet stare psy mogą się nauczyć nowych sztuczek. Dzięki odpowiedniej wiedzy Twój czworonożny przyjaciel będzie potrafił się lepiej zachować w każdej sytuacji. Świadomość, że możesz liczyć na odpowiednie zachowanie psa, sprawi, że każda wasza interakcja będzie przyjemniejsza. 

Wybierając treningi, upewnij się, że są one oparte na nagrodach. Treningi oparte na karach są nadal powszechne, ale zniszczą one przyjaźń między Tobą, a psem.

Postępowanie w sytuacjach awaryjnych

Miejmy nadzieję, że nigdy nie będziesz musiał wykorzystać tej wiedzy w praktyce, ale znajomość pierwszej pomocy dla psów jest niezbędna w razie wypadku lub nagłej choroby. Kilka organizacji, takich jak Blue Cross, oferuje wiele przydatnych informacji dostępnych online, które pomogą Ci zacząć. Spróbuj wpisać w wyszukiwarce słowa-klucze takie jak „pierwsza pomoc dla psów” albo „pierwsza pomoc dla zwierząt”. Znajdziesz też dziesiątki książek i aplikacji poświęconych pierwszej pomocy dla psów. 

W nagłych wypadkach należy niezwłocznie udać się z psem do lekarza weterynarii. Nic nie zastąpi szybkiej, praktycznej i profesjonalnej interwencji wykwalifikowanego i doświadczonego specjalisty. 

Ważne jest też, by ustalić plan opieki nad psem na wypadek choroby lub tymczasowej niezdolności do opieki. Poproś zaufanego przyjaciela, żeby pełnił rolę awaryjnego opiekuna dla Twojego psa.

Kastrować czy nie kastrować?

Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o tym, czy kastracja jest dobrym wyborem dla Twojego psa. Rozważ dokładnie za i przeciw i wybierz to, co jest najlepsze dla Twojego pupila. Ośrodki adopcyjne dla zwierząt często pękają w szwach od niechcianych czworonogów czekających na stały, kochający dom, więc jeśli zdecydujesz się nie kastrować lub nie sterylizować swojego psa, musisz być niezwykle czujny, żeby nie przyczynić się do zwiększenia liczby nieplanowanych miotów rodzących się każdego roku.

Ruszaj się!

Aktywne spędzanie czasu z psem nie tylko zapewni mu rozrywkę i aktywność fizyczną (oraz zmniejszy prawdopodobieństwo rozrabiania), ale też zacieśni między wami więzi. Twój pies będzie zachwycony uwagą i oboje utrzymacie dobrą kondycję! 

Niezależnie od pogody psy potrzebują dwóch lub trzech spacerów dziennie, chyba że zalecenia lekarza weterynarii będą inne ze względów medycznych. Pamiętaj, że psy niekoniecznie lubią te same sporty co my, jak np. bieganie przy rowerze. Psy uwielbiają i potrzebują mieć dużo czasu na wąchanie, poszukiwanie i odkrywanie zapachów i przyrody. Będą bardzo szczęśliwe, jeśli znajdziesz park lub las, w którym będą mogły swobodnie się bawić i odkrywać świat.

Podawaj odpowiednią karmę

Zapytaj lekarza weterynarii, jaka karma jest najlepsza dla Twojego szczenięcia lub psa. Wybierając karmę, należy wziąć pod uwagę wiek psa, styl życia i ogólny poziom aktywności. Szczenięta ras dużych i małych mają różne potrzeby podczas procesu dorastania i starzenia się, a szczenięta nie powinny jeść karmy dla dorosłych psów. Upewnij się, że wspierasz indywidualne potrzeby swojego psa, zapewniając mu właściwe odżywianie na każdym etapie życia.

Uważaj na talię

Pomoc psu w uniknięciu otyłości - a nawet delikatnej puszystości - jest jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, by wesprzeć jego ogólne zdrowie fizyczne i emocjonalne. Psy z nadwagą lub otyłością mogą żyć krócej niż psy o właściwej wadze, a jakość ich życia jest często obniżona. Utrzymanie idealnej wagi psa pomoże mu dłużej pozostać zdrowym i aktywnym oraz sprawi, że będzie mógł pełniej uczestniczyć w zabawach z rodziną. Jeśli Twój pies już przybrał na wadze, pomóż mu ją zrzucić, prosząc lekarza weterynarii o pomoc w wyborze najlepszej karmy, dzięki której będzie mógł chudnąć w sposób zdrowy i bezpieczny.

Istnieje wiele sposobów na bycie odpowiedzialnym opiekunem psa, a to tylko kilka przykładów, jak mądrze i odpowiedzialnie opiekować się swoim pupilem.

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS

Powiązane artykuły

Powiązane produkty