Dlaczego psy wyją?

Opublikowany przez Jean Marie Bauhaus
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Psy wydają różne dźwięki, aby wyrazić swoje pragnienia, potrzeby i uczucia, ale szczególnie skowyt psa jest jednoznaczny. Natomiast powód ich wycia nie zawsze jest tak oczywisty. Dlaczego więc właściwie pies wyje? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Szczekający pies na polu.

Dlaczego psy wyją?

Wycie jest głęboko zakorzenionym zachowaniem. Skowyt psa, podobny do wilczego, to głośny, przeciągły, żałobny krzyk. Różni się od szczekania, które jest zazwyczaj krótkie i wybuchowe.

Pies może wyć z tych samych powodów, co wilki. Jednak w miarę jak psy ewoluowały i zbliżyły się do ludzi, niektóre powody ich wycia mogły również ulec zmianie. Oto kilka powodów, dla których Twój pies może wyć:

  • Aby zasygnalizować stadu. Podobnie jak wilki, psy wyją, aby porozumieć się z innymi członkami stada, zasygnalizować swoją obecność lub wskazać miejsce pobytu, wyjaśnia PetHelpful. Dotyczy to nie tylko dzikich psów, które biegają w prawdziwych stadach, ale także psów domowych, które postrzegają swoją ludzką rodzinę i opiekunów jako swoje stado. Może to wyjaśniać, dlaczego pies wyje, kiedy Ciebie lub innego członka rodziny nie ma w domu przez jakiś czas.
  • Aby odstraszyć drapieżniki i oznaczyć swoje terytorium. Psy używają wycia, aby zakomunikować swoje terytorium rywalom i potencjalnym zagrożeniom oraz ostrzec ich, aby trzymali się z daleka. Być może dlatego jeden wyjący pies może wywołać wycie wszystkich psów w okolicy – wszystkie dają znać, kto zajmuje jakie terytorium.

Dwa husky wyjące podczas leżenia na plaży nad jeziorem.

  • W odpowiedzi na hałas. Twój pies może wyć w odpowiedzi na pobliską syrenę, instrument muzyczny, dźwięk w telewizji lub Twój własny śpiew. Może to oznaczać, że protestuje, bo nie lubi hałasu, ale równie dobrze może to oznaczać, że lubi go i chce się przyłączyć!
  • W celu wyrażanie swoich emocji. Psy mogą wyć, aby wyrazić szeroki zakres emocji, mówi PetHelpful, w tym triumf, podniecenie, strach, samotność, irytację, smutek i niepokój. Blue Cross wyjaśnia, że niektóre psy doświadczają lęku separacyjnego i często będą wyć, gdy ich rodzice pozostawiają je same.
  • Aby wyrazić ból. Psy odczuwające ból fizyczny lub dyskomfort mogą wyć, aby dać znać swoim rodzicom, że potrzebują uwagi. Jeśli powód wycia psa jest niejasny, warto sprawdzić to pod kątem oznak psiego bólu. Jeśli nadal wyje, a Ty nie możesz znaleźć przyczyny, zwróć się do lekarza weterynarii.

Prawdopodobnie zauważysz też, że Twój pies lubi przechylać głowę w stronę nieba, aby dać upust swojej wokalizacji. Istnieje wiele powodów, dla których psy przechylają głowy, ale jest niewiele informacji na temat tego, dlaczego psy "wyją do księżyca." Wiele osób spekuluje, że dzieje się tak dlatego, że prostuje struny głosowe i zapewnia większy przepływ powietrza z klatki piersiowej, co pozwala na wydawanie tego typu wokalizacji. Inni spekulują, że dzięki temu fale dźwiękowe mogą przemieszczać się dalej, dając znać o swojej obecności większej liczbie psów lub stworzeń.

Psy, które najczęściej wyją

Chociaż wycie jest powszechne wśród wszystkich psów, niektóre rasy są bardziej skłonne do wycia niż inne. Należą do nich rasy psów gończych, takie jak jamniki, beagle, basset hounds i bloodhoundy, a także husky, alaskan malamuty i amerykańskie psy eskimoskie.

Z wiekiem psy mogą również częściej wyć, zwłaszcza jeśli mają problemy ze słuchem lub wzrokiem. PDSA dodaje, że u starszych psów nadmierne wycie może być czasem oznaką demencji.

Szkolenie psa, aby nie wył

Ponieważ psy mogą wyć z wielu powodów, techniki szkolenia ich, aby nie wyły, mogą być różne. W przypadku bólu lub hałasu wycie jest prawdopodobnie na tyle rzadkie, że szkolenie nie jest konieczne. Jeśli jednak Twój pies potrafi zachęcić resztę okolicy do nocnego wycia, być może zechcesz go wyszkolić. Ponieważ wycie jest cechą behawioralną, nauczenie psa, aby przestał wyć, może zająć więcej czasu. Nigdy nie karć psa, który wyje, ponieważ psy rzadko rozumieją, co robią źle. Zamiast tego nagradzaj ich dobre zachowanie. W takim przypadku, kiedy przestaną wyć, okaż im dużo miłości lub podaruj okazjonalny smakołyk. Możesz też przekierować ich uwagę na coś bardziej produktywnego, kiedy zaczną wyć.

A więc dlaczego psy wyją? Okazuje się, że jest wiele powodów. Jedna rzecz wydaje się jednak pewna: Kiedy pies wyje, często oznacza to, że chce zwrócić Twoją uwagę!

Informacja o autorce

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus to posiadająca zwierzęta domowe i pisząca o nich blogerka i pisarka, mieszkająca w Tulsa w Oklahomie, gdzie pracuje pod czujnym okiem futrzastej gromadki.

Powiązane artykuły

Powiązane produkty