Krew w moczu psa: Przyczyny i leczenie

Opublikowany przez
min : Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Jeśli jesteś opiekunem psa, w pewnym momencie możesz zauważyć, że w jego moczu znajduje się krew. Chociaż krwiomocz jest przerażającym widokiem, często można go wyleczyć, gdyż może on być po prostu spowodowany infekcją dróg moczowych lub łagodnym problem z prostatą.

Hematuria to termin kliniczny używany do opisania sytuacji, w której w moczu psa pojawia się krew. Często jest to spowodowane stanem zapalnym lub infekcją dróg moczowych, które mogą obejmować górne lub dolne drogi moczowe. Jeśli zauważysz krew w moczu psa, powinien on zostać zbadany przez lekarza weterynarii, który określi jej przyczynę i udzieli porad, aby pomóc psu.

Oto najczęstsze przyczyny występowania krwi w moczu psa, metody leczenia zalecane przez lekarzy weterynarii oraz sposoby profilaktyki.

Przyczyny związane z górnymi drogami moczowymi

Podobnie jak u ludzi, w górnych drogach moczowe psa znajdują się dwie nerki. Jak już wspominaliśmy, krew w moczu może pochodzić z górnych lub dolnych części układu, a więc może pochodzić aż z nerek. Do niektórych przyczyny krwawienia w górnych drogach moczowych należą:

  • Idiopatyczna hematuria nerkowa. Choroba idiopatyczna to taka, której przyczyna jest nieznana, co oznacza, że krew w moczu pochodzi z nerek z nieznanego powodu. Uważa się, że jest to potencjalnie dziedziczna, łagodna choroba.

  • Infekcja nerek. Jeśli w moczu psa znajduje się krew, jedna lub obie nerki psa mogą być zainfekowane.

  • Kamienie nerkowe. Choć jest to rzadkie, kamienie nerkowe mogą uszkodzić jedną lub obie nerki, powodując obecność krwi w moczu.

  • Rak nerki. Psa może dotknąć również rzadko występujący rak nerki mogący być przyczyną krwiomoczu. Rak może pozostać w nerce lub rozprzestrzenić się na inne części ciała.

  • Teleangiektazja nerkowa. Niektóre psy, w tym welsh corgi, mają genetyczne predyspozycje do tego spontanicznego rozszerzania naczyń krwionośnych w nerkach, co może prowadzić do pojawienia się krwi w moczu.

Uśmiechnięty pies rasy Welsh corgi pembroke leżący na zielonej trawie

Przyczyny związane z dolnymi drogami moczowymi

Dolne drogi moczowe obejmują pęcherz i cewkę moczową — rurkę, która łączy pęcherz ze światem zewnętrznym i umożliwia wydalanie moczu z organizmu. Przyczyny krwawienia są następujące:

  • Infekcja pęcherza moczowego. Zakażenie dolnych dróg moczowych (ZUM) jest zdecydowanie najczęstszą przyczyną krwiomoczu u psów. Może być ono spowodowane anatomią cewki moczowej, sromu lub napletka, a także nietrzymaniem moczu związanym z hormonami u sterylizowanych samic.

     

  • Kamienie w pęcherzu moczowym. Mogą one powstawać z różnych powodów, w tym genetycznych, żywieniowych oraz przewlekłych infekcji.

  • Rak pęcherza moczowego. Rak pęcherza moczowego u psów często wygląda podobnie do zakażenia układu moczowego. Może powodować „wypadki” w domu, trudności z oddawaniem moczu i krwiomocz.

  • Problemy z prostatą. Łagodny rozrost gruczołu krokowego i zapalenie prostaty to najczęstsze problemy z prostatą u samców psów, które nie zostały wykastrowane.

Przyczyny obecności krwi w moczu psa, które mogą dotykać zarówno górnych, jak i dolnych dróg moczowych, obejmują urazy nerek i pęcherza moczowego (np. w wyniku potrącenia przez samochód lub zaatakowania przez innego psa) oraz koagulopatię (termin naukowy oznaczający problemy z krzepnięciem krwi).

Diagnozowanie i leczenie krwiomoczu

Jeśli zauważysz krew w moczu psa, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii, by umówić się na wizytę. Zgodnie z ogólną zasadą każdy pies, u którego po raz pierwszy pojawiła się krew w moczu, powinien zostać zbadany przez lekarza weterynarii w ciągu 24 godzin.

Podczas wizyty lekarz weterynarii przeprowadzi pełne badanie kliniczne, aby sprawdzić, czy u psa występują jakieś oczywiste problemy. Na pewno konieczna będzie analiza moczu psa w poszukiwaniu takich rzeczy jak bakterie i kryształy oraz sprawdzenie pH i stężenia moczu, więc jeśli to możliwe, postaraj się zabrać ze sobą świeżą próbkę. Jeśli to niemożliwe, nie martw się – lekarz weterynarii da Ci materiały do pobrania próbki moczu lub pobierze próbkę w klinice. Lekarz weterynarii może zlecić posiew moczu, aby sprawdzić, czy przyczyną problemu mogą być bakterie. Może on również wykonać badanie krwi, zdjęcie rentgenowskie lub badanie ultrasonograficzne.

Leczenie zależy od konkretnej przyczyny obecności krwi. Jeśli problem jest związany z infekcją bakteryjną, lekarz weterynarii może przepisać antybiotyki. W przypadku łagodnego rozrostu gruczołu krokowego może on zalecić kastrację. Może on również zasugerować operację, jeśli okaże się, że obecność krwi jest spowodowana kamieniami w pęcherzu moczowym lub różnymi innymi schorzeniami. Lekarze weterynarii często przepisują leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe, aby złagodzić uczucie dyskomfortu u psów.

Lekarz weterynarii może również zalecić zmianę karmy. Dieta jest ważnym elementem leczenia chorób układu moczowego u psów. Dzięki mokrej karmie mocz może stać się bardziej rozcieńczony, a niektóre karmy mogą zredukować tworzenie się kamieni i zoptymalizować pH moczu. Niektóre rodzaje kamieni w pęcherzu moczowym można nawet rozpuścić za pomocą specjalnej karmy, unikając potencjalnej konieczności operacji.

Profilaktyka chorób układu moczowego

Regularne badania weterynaryjne to najlepszy sposób na wychwycenie problemów związanych z obecnością krwi w moczu psa i zapobiegnięcie innym chorobom układu moczowego. Lekarz weterynarii może stwierdzić, czy pies ma predyspozycje do chorób układu moczowego. Jeśli tak jest, lekarz weterynarii może wykonywać rutynowe badania moczu, aby upewnić się, że stan zdrowia psa jest doskonały.

Dodatkowo – mimo że wypuszczenie psa na podwórko, żeby załatwił swoje potrzeby, jest łatwym rozwiązaniem – koniecznym zadaniem opiekunów jest kontrolowanie nawyków pupila związanych z oddawaniem moczu. Utrzymywanie się problemu takiego jak krwiomocz może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji. To Ty stoisz na pierwszej linii frontu w walce o zdrowie swojego psa, dlatego ważne jest, abyś monitorował jego zachowania i konsultował się z lekarzem weterynarii. Dzięki miłości i uważności możesz zadbać o zdrowie i dobrostan swojego psa.

Informacja o autorce

Dr Patty Khuly

Dr Patty Khuly ukończyła z wyróżnieniem Wellesley College i Szkołę Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Pensylwanii. Ukończyła studia MBA na Wharton School of Business w ramach prestiżowego programu VMD/MBA zakończonego podwójnym dyplomem studiów. Obecnie jest dumną właścicielką Sunset Animal Clinic w Miami na Florydzie. Ale to nie wszystko. Dr K jest zapaloną czytelniczką, fanką robótek ręcznych, fanatyczką jogi, maniaczką muzyki, niestrudzoną biegaczką i wielką smakoszką. Mieszka w południowym Miami z trzema psami, wieloma kotami, dwiema ocalonymi kozami i przezabawnym stadem kur. Możesz przeczytać więcej jej artykułów na stronie DrPattyKhuly.com oraz na sunsetvets.com.

 

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS.