Krew w moczu psa: co robić?

Published by Dr. Patty Khuly
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Właściciele psów muszą liczyć się z możliwością wystąpienia krwiomoczu u swoich pupilów. Widok krwi w moczu psa może Cię naprawdę przestraszyć, jednak w wielu przypadkach problem ten jest wyleczalny. Przyczyną może być proste zakażenie dróg moczowych lub łagodny problem z prostatą.

Pojawienie się krwi w moczu psa nazywamy fachowo hematurią lub krwiomoczem. Przyczyną jest często zapalenie lub zakażenie w układzie moczowym, na odcinku górnych lub dolnych dróg moczowych. Obecność krwi w moczu jest przesłanką do wizyty w gabinecie weterynaryjnym, aby lekarz mógł określić przyczynę i dać zalecenia, które pomogą Twojemu pupilowi wrócić do zdrowia.

Oto najczęstsze przyczyny występowania krwiomoczu u psów, wskazówki postępowania oraz terapie, jakie może zalecić lekarz weterynarii.

Przyczyny związane z górnymi drogami moczowymi

Podobnie jak u ludzi, w górnych drogach moczowych psa znajdują się dwie nerki. Krew w moczu pochodząca z tej części dróg moczowych zwykle wpływa na pracę nerek. Wybrane przyczyny krwawienia w górnych drogach moczowych:

  • Idiopatyczny krwiomocz nerkopochodny: oznacza występowanie krwi w moczu na odcinku nerkowym o nieznanym podłożu. Przyczyną mogą być leki, zakażenie lub problem z funkcjonowaniem układu immunologicznego. Zazwyczaj uważa się, że jest to stan łagodny o charakterze dziedzicznym.
  • Zapalenie nerek: jeśli Twój pies cierpi na krwiomocz, może to oznaczać wystąpienie zapalenia w jednej lub obu nerkach.
  • Kamica nerkowa: kamienie nerkowe, choć rzadko spotykane, mogą występować w jednej lub obu nerkach, powodując obecność krwi w moczu.
  • Nowotwór nerki: choć rzadko występuje u psów, to może być przyczyną krwiomoczu. Zmiany nowotworowe mogą pozostać w nerce lub rozprzestrzeniać się na inne części ciała.
  • Teleangiektazje w nerkach: niektóre psy, w tym np. rasy welsh corgi, mają genetyczne predyspozycje do takiego samoistnego rozszerzania się naczyń krwionośnych w nerkach, co może prowadzić do obecności krwi w moczu.

Smiling Welsh corgi pembroke dog lying down in the green grass

Przyczyny związane z dolnymi drogami moczowymi

Dolne drogi moczowe składają się z pęcherza i cewki moczowej – przewodu, który łączy pęcherz ze światem zewnętrznym i umożliwia wydalanie moczu z organizmu. Wybrane przyczyny krwawienia na tym odcinku:

  • Zakażenie pęcherza moczowego: zakażenie dolnych dróg moczowych jest zdecydowanie najczęstszą przyczyną krwiomoczu u psów. Może być spowodowane przez alergie skórne, budowę anatomiczną cewki moczowej, sromu lub napletka oraz nietrzymanie moczu na tle hormonalnym u wysterylizowanych suczek.
  • Kamica pęcherza moczowego: przyczyny ich powstawania są różne, od genetycznych poprzez żywieniowe aż po przewlekłe zakażenia.
  • Nowotwór pęcherza moczowego: u psów daje on często objawy takie jak zakażenie dolnych dróg moczowych; może powodować nietrzymanie moczu, trudności z oddawaniem moczu i krwiomocz.
  • Problemy z prostatą: łagodny rozrost stercza i zapalenie prostaty to najczęściej spotykane problemy z gruczołem krokowym u niekastrowanych psów.

Krwiomocz dotyczący zarówno górnych, jak i dolnych dróg moczowych psów może być ponadto spowodowany pęknięciem pęcherza moczowego na skutek wpadnięcia pod samochód lub walki z innym psem, koagulopatią (termin medyczny używany w stosunku do zaburzeń krzepnięcia krwi) oraz zapaleniem naczyń krwionośnych (vasculitis).

Diagnoza i leczenie

Jeśli zaobserwujesz krwiomocz u swojego psa, jak najszybciej umów się na wizytę w gabinecie weterynaryjnym. Co do zasady pierwsze wystąpienie krwiomoczu u zwierzęcia należy skonsultować z lekarzem weterynarii w ciągu 24 godzin.

Podczas wizyty lekarz spróbuje zdiagnozować przyczynę krwawienia na podstawie analizy moczu psa. Lekarz może zlecić wykonanie posiewu moczu, aby sprawdzić, czy przyczyną problemu może być zakażenie bakteryjne. Konieczne może również okazać się badanie krwi, prześwietlenie lub badanie USG.

Leczenie uzależnione jest od konkretnej przyczyny krwiomoczu. Lekarz weterynarii może przepisać antybiotyk, jeśli problem ma podłoże bakteryjne. W przypadku łagodnego przerostu stercza i nowotworów gruczołu krokowego prawdopodobnie zaleci kastrację. W przypadku kamicy pęcherza moczowego i szeregu innych schorzeń konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny. Lekarze często przepisują leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe, aby zmniejszyć dyskomfort odczuwany przez psa.

Innym zaleceniem może być zmiana karmy. Żywienie jest ważnym aspektem w leczeniu problemów z układem moczowym u psów. Mokra karma może pomóc rozcieńczyć mocz, a niektóre pokarmy ograniczają powstawanie kamieni i optymalizują pH moczu.

Profilaktyka problemów z układem moczowym

Regularne wizyty Twojego pupila w gabinecie weterynaryjnym to najlepszy sposób zapobiegania krwiomoczowi i innym schorzeniom układu moczowego. Lekarz weterynarii poinformuje Cię, czy Twój pies ma predyspozycje do występowania problemów z układem moczowym. W takich sytuacjach lekarz może regularnie badać mocz psa, aby kontrolować sytuację zdrowotną.

Chociaż okresowa kontrola moczu oddawanego przez psa nie należy do najłatwiejszych rzeczy, to należy do obowiązków odpowiedzialnego opiekuna. Brak reakcji w przypadku krwiomoczu może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Jesteś pierwszą linią obrony Twojego psa przed problemami ze zdrowiem, dlatego pamiętaj o uważnym monitorowaniu kondycji zwierzęcia i konsultowaniu postępowania z lekarzem weterynarii. Ofiarując swojemu psu miłość i uwagę, dbasz o jego szczęście i zdrowie.

Contributor Bio

Dr. Patty Khuly

Dr Patty Khuly jest absolwentką Wellesley College i Szkoły Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Pensylwanii. Uzyskała tytuł MBA w the Wharton School of Business w ramach prestiżowego dwustopniowego programu VMD/MBA. Obecnie jest dumną właścicielką kliniki Sunset Animal Clinic w Miami na Florydzie. Oprócz tego jest miłośniczką książek, wielbicielką robótek ręcznych, fanatyczką jogi, wyznawczynią muzyki, nieco gorszą niż lepszą biegaczką i niestrudzoną smakoszką. Mieszka w południowym Miami wraz z trzema psami, gromadą kotów, dwiema uratowanymi kozami i pociesznym stadkiem kur.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

PRODUKTY POWIĄZANE