Bezzbożowa karma dla kotów: co musisz wiedzieć

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Wśród sklepowych półek coraz częściej można spotkać klientów czytających etykiety w poszukiwaniu żywności „wolnej” od tego lub innego składnika: glutenu, tłuszczu, cukru... lista z każdym dniem jest coraz dłuższa. Zaczęliśmy zwracać uwagę nie tylko na to, co sami jemy, lecz także na zawartość miski naszych pupili. Niektórzy opiekunowie chcą, by ich czworonogi jadły tak samo zdrowo, jak oni. 

Nic dziwnego, że w ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele bezzbożowych karm dla kotów – wybór jest na prawdę szeroki. Ale czy bezzbożowa karma to na pewno dobry pomysł dla Twojego kocięcia? W przeciwieństwie do opinii w internecie, które często są ze sobą sprzeczne, zboża mają pozytywny wpływ na kocie zdrowie. Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące bezzbożowej karmy dla kotów wraz z podpowiedziami, czy warto ją podawać swojemu pupilowi.

Czym jest bezzbożowa karma dla kotów?

Bezzbożowa karma dla kotów, jak sama nazwa wskazuje, nie zawiera ziaren zbóż. Zboża najczęściej spotykane w kociej karmie to pszenica, kukurydza, owies, jęczmień i ryż.

Woman playing with cat

Większość kotów nie wymaga podawania bezzbożowej karmy, a koty ze stwierdzoną alergią na ziarna zbóż są rzadkością. Badanie opublikowane w czasopiśmie Veterinary Dermatology wykazało, że kukurydza należy do tych składników karmy dla kotów, które powodują najmniej alergii pokarmowych. Kukurydza odpowiadała tylko za cztery przypadki alergii pokarmowej na 56 kotów cierpiących na tę przypadłość, które zostały objęte badaniem. Z kolei u czterdziestu pięciu kotów alergie były wywołane spożywaniem wołowiny, nabiału i/lub ryb. W jaki sposób rozpoznać alergię pokarmową u kota? Oto wybrane oznaki alergii pokarmowej:

  • Świąd
  • Nadmierna pielęgnacja
  • Nadmierna utrata sierści
  • Łysienie plackowate
  • Stan zapalny skóry
  • Owrzodzenia i strupki
  • Prosówkowe zapalenie skóry

Koty mogą mieć reakcje alergiczne na produkty do pielęgnacji, żywność i środowiskowe czynniki podrażniające, takie jak pyłki lub ugryzienia pcheł, występujące częściej niż alergie pokarmowe. Koci trądzik, roztocza, wszy oraz infekcje bakteryjne i grzybicze skóry mogą prowadzić do podobnych objawów u Twojego futrzaka jak alergie pokarmowe. Dokładne badanie u lekarza weterynarii pomoże Ci zawęzić listę alergii, na które może cierpieć Twój kot. Jeśli na winowajcę lekarz typuje pożywienie, może zalecić dietę eliminacyjną – złoty standard diagnozowania alergii pokarmowych. Pamiętaj: w przypadku podejrzenia alergii w pierwszej kolejności poradź się lekarza weterynarii, który pomoże stwierdzić lub wykluczyć problem.

Two gray and white cats look up in anticipation.

Czy brak zbóż oznacza również brak glutenu i niską zawartość węglowodanów?

Ponad 3 miliony Amerykanów cierpi na celiakię – bolesne schorzenie, które można kontrolować, stosując dietę bezglutenową. Na szczęście nie ma naukowych dowodów na występowanie celiakii u kotów. Z tej przyczyny w przypadku kotów nie ma potrzeby rezygnacji z glutenu.

Większość właścicieli zwierząt zapomina o tym, że w celu zastąpienia zbóż do karm bezzbożowych często dodawane są inne składniki węglowodanowe, takie jak ziemniaki, słodkie ziemniaki, tapioka, soczewica i groszek. W rezultacie niektóre bezzbożowe karmy dla zwierząt zawierają tyle samo lub nawet więcej węglowodanów niż zwykła karma dla kotów ze zbożami – jednak to nie węglowodany odpowiadają za tycie psów i kotów. Siedzący tryb życia, kastracja, przekarmianie, karmienie resztkami ze stołu, spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczu i kalorii są czynnikami ryzyka w przypadku otyłości – a nie węglowodany. Węglowodany zawarte w pełnym ziarnie zbóż pomagają zapewnić Twojemu kociakowi kompletne i zbilansowane żywienie, będące kluczem do zdrowia.

Czy bezzbożowe karmy dla kotów są bogate w białko?

Białko odgrywa szczególnie ważną rolę w karmie dla kotów, ponieważ inaczej niż u wielu innych zwierząt, u kotów to białko jest podstawowym źródłem energii. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy (57% opiekunów kotów, według badań portalu PetMD) z tego, że podczas gdy część białka podawanego kotom musi pochodzić od zwierząt, ich organizm doskonale sobie radzi z trawieniem i przyswajaniem substancji odżywczych pochodzących z wysokiej jakości składników roślinnych. Składniki roślinne mogą być doskonałym źródłem niezbędnych składników odżywczych, białek, tłuszczów i węglowodanów. Dostarczanie odpowiedniej ilości węglowodanów pozwala uniknąć spalania źródeł białka, np. mięśni, w przypadku niedoboru składników energetycznych.

Warto pamiętać, że karma bazująca wyłącznie na mięsie jako źródle białka może mieć wysoką zawartość fosforu. Fosfor to niezbędny składnik odżywczy, jednak stwierdzono związek między karmą bogatą w ten pierwiastek a postępem przewlekłej niewydolności nerek u kotów (a także u psów). Warzywa i ziarna zbóż to źródła niezbędnych aminokwasów o niskiej zawartości fosforu, których koty potrzebują, aby cieszyć się zdrowiem.

Jak wybrać właściwą karmę dla swojego kota

Poszukaj informacji na temat dostępnych opcji żywienia, porozmawiaj z lekarzem weterynarii, a następnie wybierz wysokojakościową karmę zawierających komplet składników odżywczych, których potrzebuje Twój kot. Pamiętaj, karma musi mu też smakować. Poważne podejście do tematu żywienia może przyczynić się do tego, że Twój pupil będzie cieszył się dobrym zdrowiem przez długie lata.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane