Jak ważyć kota w domu

Opublikowany przez Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
min: Czas czytania

Szary kot o ciemnej twarzy leży na oparciu sofy ze zwisającymi przednimi łapami. Oczy i uszy kota skierowane są w kierunku aparatu

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Monitorowanie wagi kota przez całe jego życie jest naprawdę przydatnym nawykiem i w niektórych sytuacjach może dosłownie uratować mu życie. Koty z reguły nie przepadają za wizytami u lekarza weterynarii, więc ważenie ich w domu może obniżyć poziom stresu u Ciebie i u Twojego kota! W tym artykule przyjrzymy się powodom, dla których monitorowanie wagi jest tak ważne oraz temu, w jaki sposób możesz ważyć kota w domu.

Jak ważyć kota w domu

Jeśli przyjmujesz do domu kocię, jest to doskonały moment, żeby przyzwyczaić go do ważenia na wadze łazienkowej. Upewnij się, że masz wagę cyfrową, zwłaszcza w przypadku kociąt, ponieważ są one niezwykle lekkie. Bardzo małe kocięta można na początku ważyć nawet na wadze kuchennej.

Na początku dobrze jest ważyć kocię co dwa tygodnie. Pozwoli to Tobie i lekarzowi weterynarii upewnić się, że rośnie ono w zdrowym tempie. Większość kociąt osiąga niemal pełnię swoich dorosłych rozmiarów około szóstego miesiąca życia. Wtedy też możesz zacząć ważyć je raz w miesiącu. Jak to zrobić?

 

  • Większość wag cyfrowych podaje odczyt po kilku sekundach, więc jeśli uda Ci się sprawić, by kot siedział nieruchomo, możesz po prostu położyć go na wadze i czekać. Możesz trzymać smakołyk, by zachęcić pupila do pozostania w miejscu. Większość kotów można wytrenować za pomocą nagród żywieniowych, a nakłonienie ich do siadania na wadze jest najłatwiejszym sposobem ważenia, jeśli Ci się to uda.

  • Używanie kosza dla kota jest dobrym rozwiązaniem, jeśli kot jest nieco krnąbrny lub niespokojny. Wzbudzanie pozytywnych skojarzeń z koszem dla kota jest kolejnym dobrym nawykiem, który powinien wyrobić sobie każdy opiekun kota. Bardzo często koty widzą kosz tylko wtedy, gdy przychodzi czas wizyty u lekarza weterynarii lub w hotelu dla zwierząt, więc może on budzić naprawdę negatywne skojarzenia. Postaw kosz z ulubioną poduszką w przyjemnym, cichym miejscu, by kot mógł go używać jako legowiska. Możesz też umieścić w koszu smakołyki, by zachęcić kota do wejścia do środka.

    Kiedy nadejdzie czas ważenia kota, umieść go w koszu, zamknij drzwiczki i postaw kosz na wadze. Upewnij się, że kosz jest równo ustawiony na wadze i nie dotyka podłogi. Zanotuj wagę, a następnie wypuść kota. Zważ kosz z całą zawartością, np. posłaniem, a następnie odejmij wagę kosza od wagi kosza z kotem.

  • Trzecią możliwością jest zważenie się z kotem na rękach. Wiele kotów nie lubi być podnoszonych, więc stosuj tę metodę tylko wtedy, gdy masz pewność, że kot nie będzie próbował uciec, co mogłoby spowodować obrażenia u niego lub u Ciebie. Podobnie jak w przypadku techniki z koszem, zważ się z kotem, a następnie bez niego i oblicz wagę kota odejmując swoją wagę od wagi wspólnej!

Kontrolowanie wagi - dlaczego to takie ważne?

Znajomość wagi kota jest bardzo ważna. Utrzymanie prawidłowej, satysfakcjonującej Ciebie i lekarza weterynarii wagi ma doskonały wpływ na zdrowie kota. Z wiekiem i po kastracji kot może mieć mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne, a łatwiej jest utrzymać prawidłową wagę niż schudnąć. Zauważenie tendencji wzrostowej zapewni Ci przewagę. Utrata masy ciała również może być jednym z najwcześniejszych objawów choroby, dlatego też zauważenie zmiany masy ciała w dowolnym kierunku jest naprawdę ważne. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, porozmawiaj z lekarzem weterynarii - od tego jesteśmy!

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA