Jak karmić kota - pory posiłków i rodzaj karmy

Published by
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Masz problem z wyborem najodpowiedniejszego sposobu karmienia kota? Zadajesz sobie pytanie: "Czy mój kot powinien mieć zawsze dostęp do jedzenia?"

Jak często karmisz aktualnie swojego kota? Czy Twoje koty jedzą wyłącznie intuicyjnie? Ustalasz ścisłe godziny posiłków, czy może łączysz jedną metodę z drugą? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o trzech różnych sposobach karmienia kocich podopiecznych oraz poznać wady i zalety każdego z nich.

Ustalone pory posiłków

Cat Eating

Posiłki o ustalonych porach dnia oznaczają, że dostarczasz kotu pokarm tylko w określonych i stałych okienkach czasowych. W ten sposób można podawać zarówno mokrą karmę, jak i suchą.

Zalety: Ten sposób karmienia pozwala na kontrolę spożywanego pokarmu, łatwo więc o zauważenie ewentualnych zmian w apetycie kota. Ponadto, jeśli masz szczęście posiadania wielu kotów, wszystkie będą miały jednakowy dostęp do pożywienia, bez ryzyka dominacji — jeden z kotów może zjadać całą karmę i przybierać zbytnio na wadze, podczas gdy inny może być niedożywiony, co naturalnie powoduje problemy zdrowotne.

Wady. Koty mogą żebrać o jedzenie między posiłkami. Twój kot nie może kontrolować, ile zje w danym momencie. Jeśli jednak postępujesz zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii i dostarczasz właściwą ilość karmy w regularnych porach, możesz mieć pewność, że zapewniasz mu odpowiednie porcje bogate w niezbędne składniki odżywcze.

Podsumowanie. Choć kocięta powinny być karmione nawet do trzech razy dziennie, to gdy kot osiąga dorosłość (w wieku około jednego roku), podawanie mu jednego lub dwóch posiłków jest jak najbardziej w porządku według Cornell Feline Health Center. Tak naprawdę jeden posiłek powinien w zupełności wystarczyć większości kotów. "Gdy koty osiągają dorosłość, karmienie raz dziennie jest normą, o ile są zdrowe i nie mają problemów zdrowotnych, które wymagałyby innej częstotliwości posiłków" — zapewniają specjaliści z Cornell. Przed podjęciem decyzji o sposobie karmienia należy zawsze skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Jeżeli masz wiele kotów, najlepiej gdyby każdy z nich miał odosobnione, spokojne miejsce posiłku z dostępem do świeżej wody, najlepiej w pomieszczeniu, w którym lubi spędzać czas — doradzają specjaliści z kliniki The Cat Doctors. To dlatego, że koty z natury wolą jeść w samotności.

Karmienie intuicyjne kota

Jeśli nie rozważasz innych opcji, możesz się zastanawiać, czy pozwolenie kotu na instynktowne jedzenie jest właściwą metodą. Polega ona na tym, że karma jest dostępna przez cały czas. Należy pamiętać, że w ten sposób można podawać tylko karmę suchą; mokra nie powinna być dłużej pozostawiana w misce. Jeśli zauważysz, że Twój kot zostawia suchą karmę na dłużej niż jeden dzień, powinieneś wyrzucić ją ze względu na utratę świeżości.

Zalety: Twój kot może jeść kilka niewielkich posiłków dziennie według własnych potrzeb. Kluczem do sukcesu jest odmierzanie odpowiedniej dla kota ilości suchej karmy oraz napełnianie miski tylko raz dziennie.

Wady: Pozwalanie kotu na instynktowne jedzenie może prowadzić do przejadania i otyłości, szczególnie jeśli dostęp do karmy jest nieograniczony. Trudno też zauważyć wszelkie zmiany w jego apetycie. Jeśli masz wiele kotów, problemem może być również oszacowanie, ile każdy z nich je.

Podsumowanie: Chociaż pozwolenie kotu na instynktowne jedzenie może prowadzić do przyrostu wagi, to dzięki odpowiednim sposobom i wiedzy można wyliczyć dzienne zapotrzebowanie kota, chociażby biorąc pod uwagę jego masę ciała. Upewnij się, że prawidłowo odmierzasz dzienną porcję jedzenia. Kiedy wszystko zostanie zjedzone, poczekaj do następnego dnia, by napełnić miskę. Nauczy to kota, że jedzenie może być dla niego dostępne przez cały dzień, jeśli tylko łakomie nie zje wszystkiego naraz.

Innym sposobem nauki instynktownego jedzenia jest użycie zabawki z odpowiednio odmierzoną ilością karmy, dzięki której będziesz wiedzieć, ile i jak często je Twój kot. W wywiadzie dla Scientific American, ekspertka ds. zachowania kotów Mikel Delgado poleca zabawki z przysmakami nie tylko jako formę nagrody, ale właśnie jako formę codziennego karmienia kotów.

"Ta metoda przynosi podwójną korzyść: po pierwsze zabawka jest dla kota formą łamigłówki, stymuluje jego pracę umysłową i zapewnia aktywność fizyczną, a po drugie pozwala kotu, który z natury jest łowcą, na zapracowanie na posiłek. Nikt nie podałby mu przecież miski myszy" — mówi Delgado.

Metoda łączona

White and orange cat with collar on eating out of metal bowl

Karmienie mieszane oznacza podawanie mokrej karmy w formie posiłku dwa razy dziennie, podczas gdy karma sucha jest dostępna bez ograniczeń.

Zalety: Poprzez łączenie obu metod kot może jeść w przeciągu dnia kilka niewielkich posiłków złożonych z suchej karmy według własnych potrzeb. Jednocześnie daje Ci to możliwość monitorowania jego apetytu, przynajmniej częściowo, kiedy podajesz mokrą karmę o stałej porze. Kot korzysta także z zalet zróżnicowanej formy karmy oraz składników odżywczych.

Wady: Karmienie mieszane, podobnie jak intuicyjne, może często prowadzić do przejadania i otyłości, dlatego istotne jest odmierzanie odpowiedniej ilości pokarmu oraz napełnianie miski tylko raz dziennie. Jeżeli masz wiele kotów, monitorowanie całkowitej ilości przyjmowanej przez nie karmy może być trudne, dlatego też każda opcja wiążąca się z pozwalaniem kotom na instynktowne jedzenie może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Podsumowanie: Zarówno mokra, jak i sucha karma ma swoje zalety i wady. Na przykład dla kotów, u których zdiagnozowano niektóre choroby, takie jak problemy z układem moczowym i nerkami, lekarz weterynarii może zalecić karmę mokrą, ze względu na jej wyższą zawartość wody. Tymczasem sucha karma jest zdrowsza dla kociego uzębienia i jednocześnie dużo łatwiejsza w przechowywaniu,

Jeżeli myślisz o wprowadzniu mieszanej metody karmienia, rozważ wykorzystanie zabawek, aby Twój kot poczuł stawiane przed nim wyzwanie i czerpał satysfakcję ze zdobywania smakołyków.

Jeśli masz w domu kilka kotów, pamiętaj, że codzienna ilość podawanej karmy nie powinna przekraczać całkowitego zapotrzebowania kalorycznego dla wszystkich kotów. W przeciwnym razie Twój kot lub koty mogą mieć nadwagę, co często wiąże się z ryzykiem pojawienia się kolejnych problemów zdrowotnych.

Bez względu na to, jaką metodę wybierzesz, codziennie odmierzaj odpowiednią porcję karmy, aby móc kontrolować, ile Twój kot rzeczywiście je. Wytyczne dotyczące odpowiedniej ilości pożywienia dla Twojego kota odnajdziesz na każdym opakowaniu karmy dla kotów Hill's oraz w przewodnikach żywieniowych na stronach produktów na stronie internetowej Hill's.

Pamiętaj, że to tylko wskazówki. Potrzeby kota różnią się w zależności od jego wielkości, poziomu energii i indywidualnych aspektów zdrowotnych. Skonsultuj z lekarzem weterynarii ilość kalorii, jaką Twój kot powinien przyjmować każdego dnia.

Bez względu na to, jaką metodę wybierzesz dla swojego kociego przyjaciela, sięgaj po wysokiej jakości jedzenie. Tylko tak zapewnisz mu odpowiednie składniki odżywcze niezbędne do prowadzenia szczęśliwego i zdrowego życia. Jeśli masz wrażenie, że Twój kot ma problemy z wagą lub po prostu z apetytem, gorąco zachęcamy do skonsultowania się z lekarzem weterynarii i wspólnego opracowania najzdrowszego planu gry.

Informacja o autorze

Kara Murphy

Kara Murphy

Kara Murphy jest wychowującą w swoim domu zwierzaki autorką tekstów, mieszka w Erie, w Pensylwanii. Jej pies rasy goldendoodle wabi się Maddie.

Powiązane artykuły

 • Czym i jak często karmić swojego dojrzałego kota?

  Cat eating stew Chcesz się dowiedzieć czym i jak często karmić swojego kota? Podawanie dojrzałemu kotu karmy w odpowiednich ilościach i o właściwych porach jest bardzo ważne.
 • Wybredny, a może chory kot? Dlaczego kot nie chce jeść

  154502253 Twój kot przestał jeść lub stał się wybredny? Czy przyczyna tkwi w kapryśnym charakterze naszego pupila? Poznaj zdrowotne przyczyny tego, że kot nie chce jeść.
 • Jak prawidłowo karmić małego kota

  Czym karmić małego kotka i ile razy dziennie? Co i ile powinien jeść 2 miesięczny kotek? Przeczytaj poradnik żeby wiedzieć wszystko o prawidłowym żywieniu kociąt.
 • Podawanie ryb kotom

  154502253 Czy podawanie ryb kotom to dobry pomysł? Większość z nich uwielbia smak ryb. Przeczytaj, czy kot może jeść surową rybę z ośćmi? Jakie ryby może jeść kot?

Powiązane produkty